Nio automatski izmjenjivači baterija: Prednost kupcima, a rizik i trošak proizvođačima
DATUM OBJAVE:
15.02.2025.
KATEGORIJA:
ELEKTRIČNI AUTOMOBILIKineski proizvođač Nio ima sistem punjenja baterija, koji električne automobile izjednačava sa klasičnim, ali u nezgodnu poziciju dovodi proizvođače, jer teret rizika od oštećenje baterija tokom čitave ekspolatacije vozila prebacuje na njih.
Uvođenje električnih automobila na evropskom tržištu, kao alternative klasičnim vozilima pogonjenim motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem od samog početka prati veliki broj kontroverzi. Za njih su uglavnom krivi sami proizvođači, ali i zakonodavci, jer prije početka procesa elektrifikacije nisu utvrdili njegove najvažnije smijernice, a nisu ni pokušali standardizovati raspoložive koncepte punjenja, kao što su to recimo od Nove godine uradili s telefonima.
U takvim nesređenim okolnostima svaki automobilski brend je za sebe tvrdio da je "najpametniji" pa smo brzo došli u situaciju da na papiru imamo optimalan broj punjača za opušteno korištenje električnih vozila, ali da je situacija u praksi potpuno drugačija da su priključci različiti, pristupni softveri neusaglašeni, napon punjenja daleko od deklarisano, a briga o punjačima i njihovo održavanje neredovni.
Na globalnoj mapi automobilizma do sada najbolji posao oko elektrifikacije automobila i standardizacije, ali i razvoja novih sistema punjenja razvili su Kinezi. Za takav rezultat najviše je "kriva" država koja je odmah u startu utvrdila jasne standarde i unificirala tehnologiju punjenja, te tako za kratko vrijeme dobila veliki broj raspoloživih punjača.
Uprkos činjenici da su mnoge stvari standardizovane Kina je ostavila i puno slobodnog prostora za inovacije o čemu najbolje svjedoči brend Nio, koji je patentirao sistem za automatsku izmjenu baterija. Ovaj sistem prošle godine je prvi put predstavljen i u Evropi, tačnije u Norveškoj i odmah u startu je naišao ne veliko zanimanje korisnika
električnih vozila, jer predstavlja pravu malu revoluciju u odnosu na sva dosadašnja rješenja.
Osnovna zamisao inženjera bila je da se zamjena prazne sa punom baterijom obavi za isto ili kraće vrijeme, koje je potrebno da se napuni rezervoar goriva. Praktični princip podrazumijeva instaliranje stanica za punjenje sa skladištem u koje može stati tridesetak platformskih baterija. Riječ je o baterijama, koje se na električna vozila pričvršćuju sa donje strane pomoću specijalnih kontakata.
Sama baterija je smještena na sredinu vozila, a proces zamjene zahtijeva od vozača da u softveru automobila odabere željenu stanicu za zamjenu i doveze se do nje u "zakazanom" terminu. Čitav proces koji iza toga slijedi je automatizovan i dešava se ispod vozila, gdje sistem stanice pomoću robota skida potrošenu i mijenja je sa punom baterijom. Ovdje treba napomenuti da su nove baterije uvijek napunjene do 90% kapaciteta kako bi im se produžio radni vijek. Podsjećamo da je dok se ovaj proces obavlja vozilo i dalje „pod naponom“ zahvaljujući pomoćnoj bateriji u njemu. Čitava operacija traje do pet minuta zavisno od modela vozila.
Kineski zakonodavci su prepoznali potencijal ovog sistema "punjenja" koji korisnicima omogućava značajnu uštedu u vremenu, a proizvođačima da smanje broj oštećenih baterija, jer se na ovaj način bolje kontroliše intezitet punjenja i njihova ispravnost. Naime, kod svake zamjene, baterija koja treba da se puni softverski se testira i ukoliko se uoče bilo kakva oštećenja ista se izbacuje iz upotrebe.
Ovaj model zamjene donosi i dodatnu sigurnost za kupce električnih vozila i čini njihovu vrijednost stabilnom, jer su uvijek raspoloživa sa ispravnom baterijom, maksimalnog kapaciteta. Ovaj sistem je i velika prednost za vozače u urbanim sredinama, koji nemaju mogućnost instaliranja "kućnog" punjača već žive u stanovima.
Ovdje treba istaći da se sva Nio vozila mogu puniti i na klasičnim kablovskim punjačima ukoliko u blizini nema stanice za zamjenu baterija. Kompanija trenutno ima najviše stanica u Šangaju gdje obavlja oko 9.000 zamjena dnevno, a očekuje se da će se taj broj uduplati u tekućoj godini. Podsjećamo i da je do sada širom Kine postavljeno 3.110 stanica za zamjenu baterija od čega su 183 u Šangaju.
Na evropskom tlu Nio trenutno ima 50 stanica za zamjenu baterija od čega 15 u Norveškoj i 17 u Njemačkoj. Za njihovu masovniju afirmaciju potrebna je podrška evropskih država i Unije, ali i njeno prihvatanje od samih domaćih proizvođača automobila, koji za sada ne pokazuju interes, jer u ovom sistemu "punjenja" trošak zamjene oštećenih baterija izvan garancije ide isključivo na njihov račun, a sada je taj teret na kupcima.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE ELEKTRICNI AUTOMOBILI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Ludnica oko novog Renaulta 5 Turbo 3E, Francuzi primili 850 narudžbi u jednoj sedmici
- Biznis bez SUV-a bio bio besmislen, BMW potvrdio lansiranje nove generacije X7
- Izvoz postao preskup: Audi u SAD-u želi proizvoditi tri crossovera
- Alergije kao faktor opasnosti: Najveći rizik od nesreća u periodu od marta do jula
- Volvo XC70: Stara oznaka za prvi model marke na novoj platformi
- Svi bi da voze "džipove", zato sve manje kupujemo kompakte, limuzine i karavane
- Yugo se vratio: Otkrivena prva maketa budućeg proizvodnog modela
- ADAC: Ovo su najbolji polovni monovolumeni s cijenama između 4.000 i 10.000 eura
- Toyota Corolla FX: Nostalgično sjećanje na hot-hatch '80-ih
- Naš prvi zajednički road trip – trajao je 12 sati, mirisao na čokoladno mlijeko, zapaljeni autobus i zdravstvenu knjizicu umjesto pasoša