Lada e-Largus: Električni potomak Logan MCV-a stigao na traku

+3

Automobil koji je na našim prostorima davno bio popularan zbog ogromne ponude prostora i niske cijene, sada je dobio električnu verziju koja startuje po cijeni od 56.200 KM.

Kada je 2006. na Sajmu automobila u Parizu predstavljena Dacia Logan MCV, malo ko je mogao očekivati da će ovaj model najsofisticiraniju verziju dobiti punih 18 godina kasnije. Automobil dužine 4,7 metara, kombinacija monovolumena i karavana, dostupan u verzijama s pet ili sedam sjedišta, počeo je novi život šest godina kasnije (2012). Tada je Dacia lansirala nasljednika po imenu Lodgy, a Renault je licencu za proizvodnju Logan MCV-a prodao ruskom AvtoVAZ-u.

U Rusiji je Logan MCV dobio novi identitet, postao Lada Largus i teškom mukom se izborio za mjesto na tržištu. Lokalni kupci su nakon izvjesnog oklijevanja počeli cijeniti kvalitete Largusa - dosta prostora, provjerenu tehniku - naročito cijenu koja je u jednom trenutku startovala od 14 hiljada maraka! No, evropsko porijeklo pokazalo se nedostatkom u svjetlu dobro poznatih geopolitičkih događaja na istoku Evrope.
007_Lada_eLargus.jpg
Povlačenje Renaulta iz AvtoVAZ-a najteže je pogodilo Largusa, ali i model X-Ray koji je postavljen na platformu Dacia Sandero Stepwaya prve generacije. Dok je Largus posljednji vraćen na proizvodnu traku, dotle je X-Ray potpuno ugašen, mada se i prije 2022. godine često govorilo o umirovljenju ovog modela. A Largus? Nakon obnavljanja proizvodnje benzinca, prošle sedmice je AvtoVAZ u fabrici Lada Iževsk počeo serijsku proizvodnju električnog Largusa!

Lada e-Largus je opisana kao prvi ruski električni automobil "s domaćom baterijom duboke lokalizacije". Planirano je da električni model, poput benzinca, bude dostupan u putničkoj i komercijalnoj verziji (u budućnosti s različitim baterijama i različitim nosivostima). Izvana je e-Largus prepoznatljiv po osebujnim točkovima i plavim akcentima, dok je u kabini ugrađena virtuelna instrument tabla.
006_Lada_eLargus.jpg
Lada e-Largus je opremljena sinhronim elektromotorom, koji u nominalnom režimu daje 50 kW (68 KS), a kratkotrajno (do 20 sekundi) se snaga povećava do 120 kW (163 KS), što omogućava ubrzanje do "stotke" za 9,5 sekundi. Maksimalna brzina je limitirana na 145 km/h. Za razvoj motora bila je zadužena kompanija za autonomne energetske sisteme SAE u saradnji s inženjerima AVTOVAZ-a. 

Jedna litij-jonska baterija nalazi se u motornom prostoru, druga ispod poda karoserije (na mjestu gdje se prethodno nalazio rezervoar za fosilno gorivo). Time je potpuno sačuvana korisna zapremina kabine i prtljažnika - 560 litara u verziji s pet sjedišta, 2.540 litara u furgonu. Vozna autonomija putničkog e-Largusa je 420 km, a teretnog dvosjeda 320 km.

Cijena počinje od 2,99 miliona rubalja (56.200 KM).