Kratak "životni" vijek pogonskih pneumatika električnih automobila
Mada ih promovišu kao vozila sa ekološkim predznakom električni automobil kroz ekspolataciju troše puno više pojedinih resursa nego što je to slučaj s klasičnim modelima. Zamjena pneumatika na njima je dokazano češća i samim tim skuplja. Trenutna sila i velika masa tope gumu.
Najnovija istraživanja sprovedena u Evropi, koja su u fokusu pažnje imala ekološki karakter električnih automobila identifikovala su prekomjernu potrošnju pneumatika kao jedan od faktora, koji ima najnegativniji uticaj na životnu sredinu, a da je vezan za ovaj tip vozila.
U okviru istraživanja kao "pokusni kunić" uzet je Volkswagen ID.4 model na kojeg su postavljeni potpuno novi ljetnji pneumatici. Nakon 12.000 pređenih kilometara eksperti na tehničkom pregledu, koji svakodnevno kontrolišu veliki broj automobila, primjetili su da je gumeni sloj pogonskih, zadnjih pneumatika ID.3 modela u potrošen i spreman za zamjenu.
Mada mnogi proizvođači u svom asortimanu već imaju pneumatike, koji su navodno pravljeni s fokusom na električna vozila svi oni se u praksi susreću s istim problemima. Kao glavni faktori koji utiču na ubrzani intezitet trošenja pneumatika električnih vozila navedeni su velika masa koja je uzrokovana teškim baterijama, te činjenica da većina njih ima zadnji pogon uz trenutno raspoloživ maksimalan obrtni moment koji naprosto kida i topi potrošni gumeni dio.
Zvanične potvrde o ubrzanoj potrošnji pneumatika električnih automobila dobijene su i od dva velika gumara: Michelina i Goodyeara. Naime, oni su složni u ocjeni da je ta ubrzana potrošnja u odnosu na standardne automobile u posmatranim slučajevima bila od 20 do 50% veća, a kao jedina mogućnost da se sačuvaju pneumatici električnih automobila navodi se savjet da vozači moraju da prilagode svoj stil vožnje.
Takav savjet pomalo je čudan jer se kosi s činjenicom da vozne karakteristike električnih automobila u prije svega kontroliše softver kojeg podešavaju sami proizvođači, pa tek onda vozači. Čudno je kako gumari ne smatraju da je rješenje ovog problema moguće pronaći u boljem softverskom balansiranju obrtnog momenta električnih automobila, već svu odgovornost prebacuju na vozače, koji u praksi samo koriste ono što im njihovo vozilo nudi u pogledu dinamike vožnje.
Ono što je u cijeloj priči bitno naglasiti je trošak na kojeg svi vlasnici električnih automobila moraju računati kada je riječ o pneumaticima. Naime, nepisano pravilo je da pneumatici na vozilima s klasičnim motorima pogonjem benzinom ili dizelom zavisno od njihove veličine i namjene mogu bez ozbiljnog gubitka performansi da se voze od 25 do 50.000 kilometara, a kod onih s nježnijom nogom na gasu nije rijedak slučaj da pređu i puno više.
Najbanalnijim poređenjem dobijenih podataka i činjenice da je testirani ID.4 prešao samo 12.000 km s jednim setom pneumatika dolazimo do zaključka da vlasnici električnih vozila gotovo sigurno imaju duplo veći trošak. Tačnije, trošak je dupli do kilometraže od 25.000 km, dok na pedeset hiljada pređenih kilometara on može biti i četiri puta veći.
POSLJEDNJE OBJAVE
- Kraj za rijetki električni karavan MG 5
- Ford Puma Gen-E: Električna verzija evropskog bestellera "Plavog ovala"
- Mahindra predstavila spektakularne električne crossovere XEV 9e i BE 6e
- Električni automobil u zimskim uslovima: Koliko se smanjuje vozna autonomija?
- Nissan N7: Prvi automobil s adaptivnim algoritmom podrške za leđa na vozačkom sjedištu
- Porsche predstavio ažurirane verzije Taycan 4 i Taycan GTS
- XPeng P7+
- Hyundai Inster
- Lynk & Co 02
- Kia Pride EV