Elektron Quasar: Kako je bogati Turčin napravio električni superautomobil
DATUM OBJAVE:
18.03.2025.
KATEGORIJA:
ELEKTRIČNI AUTOMOBILIElektron Motors GmbH ove godine namjerava prikazati i staviti u prodaju monstruozni superautomobil pod nazivom Quasar, koji je već postavio rekord na Nürburgring Nordschleife, doduše samo tokom virtuelnih testova.
Elektron Motors GmbH je osnovao turski vozač, inženjer i poduzetnik Armağan Arabul - od djetinjstva je volio automobile, sanjao da napravi najbržeg na svijetu, s tim snom živi i nada se da će ga ostvariti uz pomoć superautomobila Quasar.
Armağanov otac, kao "jedan od pionira turskog energetskog sektora", omogućio je svom sinu dobro obrazovanje u Velikoj Britaniji, na Univerzitetu u Bathu. Nakon diplomiranja, Armağanova karijera se brzo razvijala, radio je u raznim kompanijama kao projektant i projekt menadžer, a zatim se zainteresirao za tjuning i utrke.
Iako je Armağanov otac želio da se njegov sin pridruži porodičnom biznisu, Arabul junior je više volio da radi samostalno - 2015. je osnovao Elektron Innovativ, a 2020. predstavio svoj debitantski električni superautomobil Electron One. Zbog pandemije koronavirusa, razvoj modela Electron One je zastao, dok su se Elektron i njegov osnivač u međuvremenu preselili u Njemačku. Sada se kompanija zove Elektron Motors GmbH, njeno sjedište je u Stuttgartu, za ovu godinu planiraju premijeru superautomobila Elektron Quasar.
Quasar je 2021. najavljen kao vodeći superautomobil kompanije Elektron Motors, ali za sada postoji samo u obliku prošlogodišnjeg rendera. Doduše, kompanija je pokazala grubi monokok od karbonskih vlakana s točkovima i bez ovjesa. Elektron Motors je nedavno objavio da formira distributivnu mrežu sa partnerom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata u iščekivanju skorog početka prodaje superautomobila Quasar. Kada je riječ o izgledu, Quasar upadljivo podsjeća na superautomobile švedske kompanije Koenigsegg.
Elektron Quasar će biti opremljen pogonskim sistemom s četiri električna motora maksimalne kombinovana snage 1.765 kW (2.400 KS) i 3.000 Nm obrtnog momenta. Svaki par elektromotora bit će uparen s dvobrzinskim mjenjačem, a diferencijali između točkova će dobiti mehaničku blokadu. Procijenjena težina praznog automobila superautomobila je 1.400 kg, kapacitet baterije je 64,7 kWh, domet još nije objavljen. Kočnice su karbonsko-keramičke. Elektron Quasar će do 100 km/h ubrzavati za 1,65 sekundi, do 300 km/h za 7 sekundi, dok će maksimalna brzina biti ograničena na 450 km/h.
Kao opciju, kompanija će ponuditi Nordschleife paket s aktivnom aerodinamičkom karoserijom, kojim će Quasar moći preći Nürburgring Nordschleife za 5 minuta i 10,118 sekundi - to je rezultat kojeg pokazuje elektronska simulacija. U stvarnosti, niko nikada nije vozio tako brzo na Nürburgringu: apsolutni rekord "Zelenog pakla" Nordschleife pripada hibridnom sportskom prototipu Porsche 919 Hybrid Evo - 5 min i 19,546 sekundi.
Elektron Motors namjerava proizvesti samo 99 primjeraka Quasara, od kojih će svaki kupca koštati najmanje 2,2 miliona eura plus porez.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE ELEKTRICNI AUTOMOBILI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Zašto je Volvo Håkana Samuelssona nagovorio da prekine penziju i vrati se na čelo kompanije
- Proljetni tretman: Na šta obratiti pažnju prilikom povratka na ljetne gume
- Jeep započeo proizvodnju Avengera 4xe u Poljskoj
- Roewe D6: Nova električna limuzina kineskog Rovera
- Motor skener – Renaultov 1.5 dCi je jedan od najzahvalnijih dizelaša
- Rumuni ne puštaju gas: Dacia proizvela 250.000 jedinica Joggera
- Mercedes-AMG One održavanje: F1 standard je krupan zalogaj čak i za milijardere
- Autobianchi A112 Abarth: Raketa u malom pakovanju
- Porsche ne odustaje od manuelnog mjenjača
- G-Power-ov BMW M3 Touring je ultimativni trkaći karavan