Elektron Quasar: Kako je bogati Turčin napravio električni superautomobil

Elektron Quasar: Kako je bogati Turčin napravio električni superautomobil

+3

Elektron Motors GmbH ove godine namjerava prikazati i staviti u prodaju monstruozni superautomobil pod nazivom Quasar, koji je već postavio rekord na Nürburgring Nordschleife, doduše samo tokom virtuelnih testova.


Elektron Motors GmbH je osnovao turski vozač, inženjer i poduzetnik Armağan Arabul - od djetinjstva je volio automobile, sanjao da napravi najbržeg na svijetu, s tim snom živi i nada se da će ga ostvariti uz pomoć superautomobila Quasar.

Armağanov otac, kao "jedan od pionira turskog energetskog sektora", omogućio je svom sinu dobro obrazovanje u Velikoj Britaniji, na Univerzitetu u Bathu. Nakon diplomiranja, Armağanova karijera se brzo razvijala, radio je u raznim kompanijama kao projektant i projekt menadžer, a zatim se zainteresirao za tjuning i utrke. 

006_Elektron_Quasar.jpg

Iako je Armağanov otac želio da se njegov sin pridruži porodičnom biznisu, Arabul junior je više volio da radi samostalno - 2015. je osnovao Elektron Innovativ, a 2020. predstavio svoj debitantski električni superautomobil Electron One. Zbog pandemije koronavirusa, razvoj modela Electron One je zastao, dok su se Elektron i njegov osnivač u međuvremenu preselili u Njemačku. Sada se kompanija zove Elektron Motors GmbH, njeno sjedište je u Stuttgartu, za ovu godinu planiraju premijeru superautomobila Elektron Quasar.

Quasar je 2021. najavljen kao vodeći superautomobil kompanije Elektron Motors, ali za sada postoji samo u obliku prošlogodišnjeg rendera. Doduše, kompanija je pokazala grubi monokok od karbonskih vlakana s točkovima i bez ovjesa. Elektron Motors je nedavno objavio da formira distributivnu mrežu sa partnerom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata u iščekivanju skorog početka prodaje superautomobila Quasar. Kada je riječ o izgledu, Quasar upadljivo podsjeća na superautomobile švedske kompanije Koenigsegg.  

004_Elektron_Quasar.jpg

Elektron Quasar će biti opremljen pogonskim sistemom s četiri električna motora maksimalne kombinovana snage 1.765 kW (2.400 KS) i 3.000 Nm obrtnog momenta. Svaki par elektromotora bit će uparen s dvobrzinskim mjenjačem, a diferencijali između točkova će dobiti mehaničku blokadu. Procijenjena težina praznog automobila superautomobila je 1.400 kg, kapacitet baterije je 64,7 kWh, domet još nije objavljen. Kočnice su karbonsko-keramičke. Elektron Quasar će do 100 km/h ubrzavati za 1,65 sekundi, do 300 km/h za 7 sekundi, dok će maksimalna brzina biti ograničena na 450 km/h. 

Kao opciju, kompanija će ponuditi Nordschleife paket s aktivnom aerodinamičkom karoserijom, kojim će Quasar moći preći Nürburgring Nordschleife za 5 minuta i 10,118 sekundi - to je rezultat kojeg pokazuje elektronska simulacija. U stvarnosti, niko nikada nije vozio tako brzo na Nürburgringu: apsolutni rekord "Zelenog pakla" Nordschleife pripada hibridnom sportskom prototipu Porsche 919 Hybrid Evo - 5 min i 19,546 sekundi.

Elektron Motors namjerava proizvesti samo 99 primjeraka Quasara, od kojih će svaki kupca koštati najmanje 2,2 miliona eura plus porez. 

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta sve spada u mali servis? Evo šta trebate znati

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!