El Prix test: Koliko mogu preći električni automobili u praksi i u odnosu na WTLP podatke

El Prix test: Koliko mogu preći električni automobili u praksi i u odnosu na WTLP podatke

Pobjednikom se može smatrati Polestar 3, s odstupanjem od WLTP od samo 4,1 posto, a prešao je i najdužu relaciju s jednim punjenjem - 537 kilometara - što je rekord El Prix testa.


Objavljeni su rezultati "El Prix" testa, najvećeg svjetskog ispitivanja dometa i punjenja električnih vozila (BEV) u realnim uslovima. Ovaj test od 2020. sprovodi Norveška automobiliska federacija (Norges Automobil Forbund - NAF) i to dva puta godišnje - po jednom ljeti i zimi.

El Prix se koristi kako bi vozačima dao pregled rada BEV-a u usporedivim i svakodnevnim uvjetima. Cilj je da većina novih električnih vozila bude testirana i ljeti i zimi u Norveškoj, zemlji koja je jedno od najvećih svjetskih tržišta baterijskih vozila. 

004_test_BEV.jpg

Električna vozila su u prošloj godini činila čak 89 posto prodaje svih novih automobila u Norveškoj, pa je jasno zašto je važan test utvrđivanja stvarnog dometa vozila, odnosno koliko odgovara deklariranim vrijednostima WLTP-a. Za razliku od prethodnih testova, vozila na aktuelnom ispitivanju nisu vožena do stajanja zbog gubitka energije nego dok automobili nisu izgubili snagu i više nisu mogli održavati potrebnu brzinu. Sva su vozila prešla istu ispitnu rutu norveškim cestama, od Oslu do Rondane Gjestegårda, na temperaturama između -9 i +1 stepeni Celzijusa.

Niske temperature pokazale su da nijedno vozilo nije dostiglo svoju deklariranu WLTP autonomiju. Većina vozila bila je daleko od fabričkog voznog dosega - maksimalno odstupanje iznosilo je čak 29,5%, a prosječno za sva testirana vozila 18,7%. Pobjednikom testa može se smatrati Polestar 3, s odstupanjem od WLTP od samo 4,1 posto. Uz to, Polestar 3 je prešao najviše - 537 kilometara - što je rekord El Prix testa. Dosada je na tronu bio Tesla Model S, koji je 2022. prešao 530 kilometara s jednim punjenjem.

005_test_BEV.jpg

Iako je prešao samo kilometar manje od Polestara 3, najveće razočarenje ovogodišnjeg testa je Tesla Model 3. Razlog: deklarirani domet ovog modela je 702 kilometra, što znači da je odstupanje 23,6 posto. Paradoksalno, Tesla Model 3 je napredovao u odnosu na prošlogodišnji test, kada je prethodna verzija "Trojke" prešla skoro 30 posto kraću relaciju od navedenog WLTP dometa. Voyah Dream je model koji je osvojio neslavnu titulu "najvećeg odstupanja od WLTP-a, s 29,5 posto kraćim dometom od laboratorijskog testa. 

Dva "električna lava", Peugeot E-3008 i E-5008, također značajno zaostaju za deklariranom autonomijom - 28,6 i 27,7 posto manjim dometom. S druge strane tabele nalaze se prvi pratioci pobjednika Polestara - BYD Tang s odstupanjem od 9,6 posto i Mini Countryman (-10,4%). Dobar rezultat Countrymana nije slučajan jer je kompaktni crossover na prošlom testu, u ljeto 2024. godine, bio jedini električni automobil koji je otišao dalje od navedenog WLTP dometa.