ADAC test: Koji električni automobil ima najduži domet u zimskim uslovima
DATUM OBJAVE:
07.02.2025.
KATEGORIJA:
ELEKTRIČNI AUTOMOBILIČak 18 od 25 testiranih modela trebalo je minimum 50 posto više energije: Potrošnja i domet pri brzinama na autoputu zimi se značajno razlikuju od WLTP vrijednosti proizvođača, koje se mjere ljeti i sporijim tempom.
Električni automobili i velike udaljenosti? Nema problema, objašnjavaju proizvođači automobila. Deklarirani domet od 500 do 700 kilometara odavno nije senzacija, barem ako se pročitaju informacije u brošuri. Ali morate znati: vrijednosti deklariranog WLTP ciklusa, koje se određuju pod "ugodnim temperaturama" i uz mješovitu vožnju s velikim udjelom vožnje u gradu, vrijede samo u strogo režiranom scenariju.
Pod drugim uslovima, potrošnja i domet mogu značajno varirati. Naročito pri brzinama na autoputu i na niskim temperaturama, električni automobili troše više energije i njihov domet se smanjuje. Kako to izgleda u praksi s električnim automobilima najdužeg dometa koji su danas dostupni? Nedavno smo objavili "El Prix" test Norveške automobiliske federacije, koji je ispitivao odstupanje stvarnog dosega električnih automobile od WLTP vrijednosti.
Sličan test je izveo i najveći evropski automobilski klub ADAC. Eksperti ADAC-a su odabrali 25 vrhunskih modela različitih proizvođača, od Audija preko Lotusa do XPenga, pri čemu je jedini kriterij bila deklarirana vozna autonomija od najmanje 500 kilometara prema WLTP-u. Test je zamišljen kao putovanje od Münchena do Berlina autoputem A9 da bi se utvrdilo koji model bez zaustavljanja može preći 582 kilometra, odnosno koliko zaustavljanja je neophodno. Međutim, test nije izveden direktno na najdužem njemačkom autoputu nego u ADAC-ovoj ispitnoj laboratoriji za elektromobilnost.
Za laboratorijsku simulaciju, ruta autoputa A9 München-Berlin je "skenirana" i preslikana na ispitni sto - uključujući nagibe, uspone i realne uslove saobraćaja. Sva vozila su morala putovati potpuno istom brzinom, bez utjecaja promjene gustine saobraćaja, vjetra, vremenskih uslova ili mogućeg zastoja. ADAC-ovi eksperti su odabrali preporučenu maksimalnu brzinu od 130 km/h, poštovana su ograničenja brzine na ruti i nije bilo gužvi. To je rezultiralo prosječnom brzinom od 111 km/h i čistim vremenom vožnje od pet sati i 15 minuta.
Na kraju se pokazalo da je samo jedan model - Mercedes EQS - prošao cijelu rutu bez zaustavljanja radi punjenja. Domet Mercedesa na testu je bio 600 kilometara, što ga čini pobjednikom ADAC-ovog ispitivanja. Doduše, treba napomenuti da je u EQS-u ostalo "struje" za još 18 kilometara vožnje, što znači da bi u realnim uslovima vozač ipak zastao jednom na punjenje umjesto da se upusti u neizvjesnu avanturu vožnje na rezervi.
Zašto Mercedes EQS ima najduži doseg od svih 25 vozila? Koje je tehničko objašnjenje? Da li je razlog najveća baterija kapaciteta 118 kWh? Da, veličina baterije igra veliku, ali ne jedinu ulogu. Vozna autonomija Mercedesa je vrhunska jer EQS ima najmanju potrošnju, što je povezano s dobrom aerodinamikom, malim otporom kotrljanja i dobrim upravljanjem temperaturom. Da je trokraka zvijezda loša u ovim karakteristikama, najveća baterija ne imala veću ulogu.
Sedam modela imali su po jedno zaustavljanje, za devet vozila trebala su dva stajanja, dok su tri punjenja bila neophodna za osam električnih automobila. Sve u svemu, potrošnja i domet pri brzinama na autoputu zimi se značajno razlikuju od WLTP vrijednosti proizvođača, koje se mjere pri nižim brzinama ljeti.
Na 18 testiranih električnih modela, vrijednosti potrošnje energije su 50 posto veće od obećanih u prospektima automobila, dok su za Volvo EC40, MG 4 i Ford Capri odstupanja čak 80 posto ili više. Nio ET5 ima najmanje odstupanje od 10%, a slijede ga Porsche Taycan (23%) i Mercedes EQS (25%).
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE ELEKTRICNI AUTOMOBILI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Ludnica oko novog Renaulta 5 Turbo 3E, Francuzi primili 850 narudžbi u jednoj sedmici
- Biznis bez SUV-a bio bio besmislen, BMW potvrdio lansiranje nove generacije X7
- Izvoz postao preskup: Audi u SAD-u želi proizvoditi tri crossovera
- Alergije kao faktor opasnosti: Najveći rizik od nesreća u periodu od marta do jula
- Volvo XC70: Stara oznaka za prvi model marke na novoj platformi
- Svi bi da voze "džipove", zato sve manje kupujemo kompakte, limuzine i karavane
- Yugo se vratio: Otkrivena prva maketa budućeg proizvodnog modela
- ADAC: Ovo su najbolji polovni monovolumeni s cijenama između 4.000 i 10.000 eura
- Toyota Corolla FX: Nostalgično sjećanje na hot-hatch '80-ih
- Naš prvi zajednički road trip – trajao je 12 sati, mirisao na čokoladno mlijeko, zapaljeni autobus i zdravstvenu knjizicu umjesto pasoša