Renault 14 je trebao biti Golf-eliminator, a postao je "Trula kruška"

DATUM OBJAVE:

17.11.2024.

KATEGORIJA:

VREMEPLOV
+11

Za mnoge proizvođače "milionski tiraž" jednog modela u svega sedam godina predstavlja neostvareni san, ali je Renault 14 imao kvalitet da napravi više i postane istinski predvodnik kompaktne klase.

Tokom '60-ih godina prošlog stoljeća firmu iz pariške komune Boulogne-Billancourt zahvatila je svojevrsna "hatchback euforija". Na tragu uspjeha 5-vratnih modela R4 i R16, Renault je dovršavao "Šesticu", počeo razvoj malog R5 i velikog R20/R30, ali to nije bilo dovoljno. "Régie" 1966. odlučuje pokrenuti Projekt 120 - razvoj modernog kompaktnog automobila koji je u narednoj deceniji trebao popuniti prostor između "Šestice" i "16-ice". 

Prve preliminarne skice napravljene su 1968. godine, nakon čega predstavnici Renaulta kreću u analizu tržišta i zahtjeva kupaca. Tri godine kasnije Jean Thoprieux predstavlja dizajnersku studiju u omjeru 1:5 nakon čega je i stigla zvanična potvrda da će budući Renault biti kompaktni 5-vratni automobil sa kosim poklopcem prtljažnika, dosta prostora u kabini, modernom tehnikom, prednjim pogonom. Početkom '70-ih Simca 1100 bila je jedini ovako koncipiran automobil dužine "oko četiri metra", a još nije bilo ni pomena o Golfu. 

Znalo se da će R14 pokretati Motor X, produkt sporazuma Douvrin kojim su Peugeot i Renault dogovorili saradnju u konstrukciji agregata. Kompaktni 1,2-litarski 4-cilindraš sa 57 "konja", napravljen kompletno od aluminijske legure, dijelio je zajednički karter s mjenjačem. Ovakav koncept osigurao je da, prvi put u jednom Renaultovom modelu, motor bude smješten poprečno pod nagibom od 72 stepena. Ne samo to, nego je ispod "haube" ostalo mjesta i za rezervi točak.
003_renault_14.jpg
Dizajn automobila povjeren je Robertu Broyeru koji se proslavio kreiranjem Renaulta 12. Broyer i njegovi saradnici koriste tehničke resurse dotad nezabilježene u automobilskoj industriji. Studije testiraju u aerodinamičnom tunelu, koriste kompjutere, a veliku pažnju posvećuju sigurnosti ispitujući ponašanje vozila u simuliranim udesima sa naročitim akcentom na zaštitu pri bočnom udaru. 

Kada je Bernard Hanon, direktor projekta, 25. maja 1976. godine, u Centru Georges Pompidou javnosti predstavio Renault 14, činilo se da je stigao "Golf-eliminator". Renault 14 bio je veći, moderniji, opremljeniji, elegantniji, aerodinamičniji, nudio više prostora za putnike… Prtljažnik prima čak 375 litara i može se povećati na 950 litara, staklene površine zauzimaju 2,32 kubna metra karoserije, a plastični branici konstruirani su tako da "gutaju" manja "kuckanja" na parkingu. 
006_renault_14.jpg
Renault 14 preuzeo je istu konstrukciju zadnjeg ovjesa kao i R4, R6 i R16 - dvije paralelne torzione opruge po širini vozila. To je rezultiralo da je, baš kao i kod pomenutih modela, međuosovinsko rastojanje desnih točkova bilo 32 mm duže nego lijevih! Ta tri centimetra razlike mogla su se uočiti na udaljenosti između otvora zadnjeg blatobrana i zadnjih vrata. Novinari nisu štedjeli pohvale i niko nije sumnjao da će Renault 14 postati "Evropski automobil 1977. godine".

No, titulom se neočekivano okitio Rover SD1 ispred Audija 100 i Ford Fieste i ovaj neuspjeh kao da je bio zlosutno predviđanje tržišnog nastupa "14-ice". Ipak, na krilima zanimljive reklamne kampanje, po kojoj su obline 4,02 metara dugog hatchbacka upoređivane s oblikom kruške, Renault je u prvoj punoj godini (1977) proizveo 144.357 primjeraka. To daje krila Francuzima pa dvije godine nakon rođenja modela stiže specijalna bogato opremljena verzija Safrane. 
012_renault_14.jpg
Veliki kupac postaje francuska policija, između ostalog, zato što je Renault 14 imao samo 5-vratnu izvedbu. Godine 1979. u paleti se umjesto TL-a našao bogatiji GTL (baršunaste presvlake sjedišta, kvarcni sat, paneli vrata s kromiranim ukrasima, centralnu konzolu sa zvučnikom itd.), ali i TS s motorom pojačanim na 69 "konja" uz pomoć dvostrukog karburatora i opremom koja, prvi put u kompaktnoj klasi, donosi centralno zaključavanje i električne podizače prednjih prozora.

Naredne godine (1980) dolazi Phase 2: redizajnirani Renault 14 dobio je novo "lice", s pokazivačima smjera u produžetku prednjih svjetala, umjesto u odbojnicima. Nakon facelifta verzija TS dobiva jači motor - 1,4 litarskog benzinca (71 KS), također iz X-porodice razvijene s Peugeotom. Međutim, ništa ne može povećati interes kupaca. Razlog je dijelom objektivne prirode - dolazak brojnih konkurenata u klasu Golfa - a znatno više hrđanje karoserije zbog čega Renault 14 dobiva podrugljivi nadimak "Trula kruška". 
007_renault_14.jpg
Nakon svega sedam godina i 1.081.321 izrađenog primjerka, R14 je zamijenjen Renaultom 11. Iako je Régie Renault maštao o prodaji 2,5 miliona jedinica, za mnoge proizvođače i "milionski tiraž" jednog modela u svega sedam godina i danas predstavlja neostvareni san. Ali, Renault 14 je imao kvalitet da napravi više. Ne čudi da je nakon penzionisanja opisan kao neshvaćeni genije.