Opel Kadett City (1975-1979): Prvi hatchback marke slavi 50. rođendan

Opel Kadett City (1975-1979): Prvi hatchback marke slavi 50. rođendan

+5

Opelov odgovor na uspjeh VW Golfa: Krajem maja 1975. je svjetlo dana ugledao Kadett City, nastao udruženim radom s britanskom filijalom General Motorsa, koja je u ponudi već imala 3-vratni Vauxhall Chevette.


Godine 1973. je Opel predstavio treću (C) generaciju Kadetta, koja je, poput dva prethodnika, imala pogon na zadnje točkove i tri karoserijske izvedbe - coupe/fastback, karavan i limuzinu. Već naredne godine (1974) dešava se "zemljotres" u kompaktnoj klasi: VW je lansirao Golfa, čiji je koncept hatchback karoserije i prednjeg pogona postigao instant uspjeh.

Opel je morao reagirati, ali je bilo prekasno da Kadett C dobije prednji pogon. Zato je kompanija iz Rüsselsheima odlučila da porodicu Kadetta C proširi hatchbackom. 

008_opel_kadett_city.jpg

Srećom, Opel nije trebao investirati mnogo novca i truda, pošto je Vauxhall Chevette, britanski pandan Kadetta C, od starta imao kombi-limuzinsku 3-vratnu izvedbu. Nakon ekspresnog razvoja, krajem maja 1975. je svjetlo dana ugledao 3-vratni Kadett City, prvi hatchback u Opelovom asortimanu, nastao udruženim radom s britanskom filijalom General Motorsa. Jedinstveni paneli za Kadett City proizvedeni su u Vauxhallovoj fabrici u Ellesmere Portu i izvezeni u Opelov pogon u Bochumu, gdje je obavljena montaža u gotove karoserije. 

City je imao isto međuosovinsko rastojanje (2.395 mm) kao i ostale izvedbe Kadetta C, ali je zadnji prepust skraćen. Zadnji panel preuzet je od Chevettea, što je rezultiralo jasno vidljivim neiskorištenim postoljem registarske tablice ispod branika. Naime, City je po uzoru na ostale Kadette C imao tablice između zadnjih svjetala. Dužinom od 3,92 metra, Kadett City je za 20-ak centimetara nadmašio Golfa i, zahvaljujući velikom poklopcu prtljažnika, bio idealan izbor za mlade porodice koje traže funkcionalan automobil s varijabilnim enterijerom.

005_opel_kadett_city.jpg

"Lako proguta ne samo najveće torbe iz supermarketa, već i kompletnu opremu za planinarenje ili ronjenje - ovisno o sportskim aspiracijama vlasnika. Automobil, koji demonstrira svoju upravljivost i lakoću utovara u svakodnevnoj upotrebi, također nudi performanse i udobnost za rekreativna putovanja u planine ili na more", to je bila Opelova promotivna poruka za Kadett City, uz naglašavanje mogućnosti da se osnovna zapremina prtljažnika skoro udvostruči preklapanjem naslona zadnje klupe.

Tehnologija verzije City uglavnom je bila identična ostalim modelima Kadetta C: zadnja osovina je preuzeta od Caravana, dok je prednja osovina rekonfigurisana zbog promijenjene raspodjele težine. Prilikom lansiranja na tržište, kupci su mogli birati između četverocilindričnih motora zapremine 1,0 i 1,2 litra - snage 40, 52 ili 60 "konja". Na sajmu automobila u Frankfurtu 1977. godine, Opel je u portfolio dodao 1,6-litarskog benzinca s bregastom osovinom u glavi cilindra (75 KS), koji je ubrzavao Kadett City do 100 km/h za 13 sekundi i omogućavao maksimalnu brzinu od 157 km/h.

009_opel_kadett_city.jpg

Rezervoar za gorivo bio je smješten ispod poda prtljažnika pozadi, kao i kod Caravana, ali je zapremina smanjena na 37 litara (Caravan: 43 litra). Do 1979. godine je proizvedeno 263.090 primjeraka City karoserijske izvedbe, što je bilo više od 15 posto svih Kadetta C napravljenih u Njemačkoj. Kadett City je značajan kao model koji je otvorio vrata za Kadetta D. Od nasljednika, predstavljenog 1979. godine, do danas je Kadett u osnovnoj izvedbi ostao vjeran konceptu hatchbacka, ali s pogonom na prednje točkove.

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Kako izgleda profesionalna montaža guma? Pogledajte cijeli proces!

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!