Istorija automobilizma: Od vozila na parni pogon do električne revolucije

Istorija automobilizma: Od vozila na parni pogon do električne revolucije

+23

Počeci automobilizma vezani su uz kasni 18. i 19. vijek, kada su prvi entuzijasti i inovatori počeli razvijati vozila koja su mogla samostalno kretati, oslobađajući se konjske vuče. Evo nekoliko ključnih trenutaka iz istorije automobilizma.


Rani eksperimenti sa automobilima vraćaju nas u 1769. godinu. Francuz Nicolas-Joseph Cugnot konstruisao je prvo samohodno vozilo na parni pogon, poznato kao Cugnotov fardier à vapeur. Ova "parna kola" koristila su se za vuču topova, a bila su nepraktična zbog sporosti i velikih dimenzija.

Parni pogon ostao je popularan tokom 19. vijeka, posebno u Engleskoj, gdje su se razvijali lokomobili – vozila koja su kombinovala tehnologiju parnih mašina i kočija.

Izum motora s unutrašnjim sagorijevanjem

Ključni trenutak za četverotočkaše bio je razvoj efikasnijih motora. Nikolaus Otto je 1876. godine patentirao četvorotaktni motor (Otto ciklus), koji je postao osnova modernih benzinskih motora. Gottlieb Daimler i Wilhelm Maybach su 1885. godine razvili prvi benzinski motor koji je mogao da se koristi u vozilima. Karl Benz je 1886. godine stvorio Benz Patent-Motorwagen, koji se smatra prvim pravim automobilom, jer je bio dizajniran kao vozilo pokretano motorom.

automoto history (30).jpg

Počeci automobilske industrije

Prva komercijalna proizvodnja automobila započela je krajem 19. vijeka. Benz & Cie. i Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) postali su pioniri automobilske industrije u Njemačkoj. Armand Peugeot i René Panhard bili su među prvima koji su u Francuskoj razvijali automobile. Henry Ford u SAD-u je 1908. godine lansirao Ford Model T, prvi automobil proizveden na pokretnoj traci, što je omogućilo masovnu proizvodnju i učinilo automobile dostupnijima široj javnosti.

Razvoj cesta i infrastrukture

S razvojem automobila dolazilo je i do širenja putne infrastrukture. Početkom 20. vijeka, mnoge zemlje počele su graditi asfaltirane ceste, mostove i benzinske pumpe kako bi podržale sve veći broj vozila. To je omogućilo širenje svijesti o nabavci i posjedovanju automobila.

automoto history (5).jpg

Prvi automobilski entuzijasti i prve trke

Automobili su brzo postali simbol prestiža i tehnološkog napretka. Organizovane su prve auto trke. 1894. godine održana je prva zvanična auto trka između Pariza i Rouena. 24 sata Le Mansa i Indianapolis 500 postali su najpoznatije automobilske trke tokom 20. vijeka. Iako su u godinama poslije nastale i mnoge poznatije, ove dvije ikone postoje i dan-danas.

Uticaj na društvo i kulturu

Automobili su promijenili način života, omogućavajući brže putovanje, razvoj predgrađa i veću slobodu za svakog čovjeka. Početkom 20. vijeka, autoindustrija je postala simbol modernizacije i ključna industrija mnogih ekonomija. Autoindustrija je maltene pokretač svakog društva i svake ekonomije bez koje ne bi bilo mobilnosti u kojoj danas uživamo. 

automoto history (31).jpg

Zaključak: Još uvijek vozimo mi

Automobilizam nije samo tehnološki fenomen već i društveni i kulturni pokret koji je oblikovao savremeni svijet. Počevši od parnih kola i prvih motora s unutrašnjim sagorijevanjem, do masovne proizvodnje i razvoja električnih vozila danas, istorija automobilizma oslikava ljudsku potrebu za mobilnošću, inovacijom i slobodom kretanja. 

Ako se pitate šta je to što će evolutivno podići automobile na sljedeći nivo, smatrajte da su to samovozeći automobili u prvom redu, dok će leteći automobili biti sljedeća faza u razvoju. Iako oboje već postoji, potrebna je masovnost koju su doživjeli četverotočkaši kakve poznajemo. No, to je tema za neke nove generacije. 

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta sve spada u mali servis? Evo šta trebate znati

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!