Kultni Citroën CX slavi 50 godina automobilske izvrsnosti i napretka
Citroën CX i danas ostaje u našem sjećanju kao najlegendarniji Citroën 1970-ih i 1980-ih, koji je 1974. zamijenio DS. Kao i njegov prestižni prethodnik, i ovaj model primio je brojne tehničke inovacije koje su mu tokom 17-godišnje karijere omogućile iznimne karakteristike, po kojima je poznat i danas.
Zahvaljujući svojim jedinstvenim stilskim karakteristikama, automobile se mogao pohvaliti elegantnim, niskim i aerodinamičnim stavom koji je odmah postao prepoznatljiv. U ljeto 1989. model CX zamijenjen je modelom XM koji je predstavljen u maju prethodne godine. Međutim, njegova karavan izvedba još uvijek se proizvodila do ljeta 1991. godine
CX je zvanično lansiran 26. augusta 1974. godine, tačno dva mjeseca nakon najave spajanja kompanija Automobiles Citroën i Automobiles Peugeot. Dvadeset dva vozila CX 2000 i CX 2200, koja su predstavljena novinarima u Švedskoj prošlog jula, učestvovala su u šestodnevnoj turi dugoj 3.400 kilometara pod nazivom Raid Arctique 1974 i vratila se u Pariz ispred salona Citroën na Jelisejskim poljima. Za volanom je bilo dvadeset dvoje mladih koji su godinu dana ranije učestvovali na turneji Raid Afrique 1973. sa 2CV-om.
Model CX 2000 krenuo je u prodaju 28. augusta 1974. godine, a već u oktobru privukao je veliku pažnju na Salonu automobila u Parizu. Bio je zvijezda izložbenog prostora Citroëna i odmah je prepoznat kao inovativno vozilo. Od svojih prethodnika preuzeo je pogon na prednje točkove i hidropneumatski ovjes po kojima je brend Citroën već tada bio poznat.
Međutim, novi model je također bio opremljen i brojnim originalnim inovacijama. Njegov četvorocilindarski motor u poprečnom položaju bio je smješten u prednjem prevjesu i nagnut naprijed, čime je osiguran još optimalniji raspored težine i bolja pozicija na cesti. Kako bi se osigurala izuzetna udobnost, njegova monokok karoserija bila je povezana s okvirom osovine pomoću šesnaest elastičnih spojeva koji su filtrirali buku i vibracije s prednje i stražnje osovine, kao i motora i mjenjača.
Osim aerodinamičnih linija, koje ističe i samo ime CX, kompletno uređenje unutrašnjosti je iz estetske perspektive ispitano u najvećoj mjeri. Njegov najzanimljiviji element je nesumnjivo bila čuvena polukružna instrument tabla, koja je na armaturnoj ploči izgledala kao neko specijalno plovilo. Ergonomija i pasivna sigurnost nisu puno zaostajale. Sve klasične komande važne za vožnju, poput farova, pokazivača smjera, brisača i sirene, bile su dostupne na dohvat ruke, tako da vozač ne bi trebao maknuti ruku s volana.
Nijedan element presvlake i unutrašnjosti nije imao agresivne izbočine, a njihovi materijali dizajnirani su da budu izdržljivi poput organa ljudskog tijela. Još jedna inovacija 1974. godine bili su prednji sigurnosni pojasevi s bubnjem za namotavanje.
Njegove brojne prednosti očigledno nisu ostale nezapažene i 29. januara 1975. godine izabran je za automobil godine od strane evropskih automobilističkih novinara. Osvojio je nagradu s velikom razlikom u odnosu na modele Volkswagen Golf, Audi 50, Fiat 131 i Volvo 200.
U julu 1975. CX je opremljen čuvenim Diravi servovolanom, koji je preuzeo od modela SM. Ovaj novi tip servovolana je bio karakterističan po tome što se njegova čvrstoća mijenjala proporcionalno s brzinom vozila, pa je omogućio izuzetno upravljanje u svim uvjetima, na suhom, mokrom ili snježnom terenu i pri svim brzinama. U početku je bio dostupan kao dodatna oprema, ali se kasnije počeo ugrađivati serijski u svim verzijama ovog modela.
Koje su inovacije obilježile CX:
Tokom godina, model CX je nastavio da se razvija, primajući inovacije i tehnička rešenja koja su pola stoljeća kasnije uglavnom postala dio standardne opreme. Među njima su bili, na primjer:
– 1975.: klima uređaj, električni podizači stakala na sva četiri vrata, dva vanjska retrovizora s unutrašnjom kontrolom, zadnje maglenke
– 1976.: poluautomatski mjenjač
– 1977.: motor s ubrizgavanjem, 5-stepeni mjenjač, električni pomični krov, prednje maglenke, elektronsko paljenje i felge od lake legure
– 1978.: zadnji sigurnosni pojasevi i automatsko elektromagnetsko zaključavanje vrata
– 1979.: električni pokazivač nivoa ulja na instrument tabli
– 1980.: mlaznice za pranje vjetrobranskog stakla integrisane u brisač, mjerač goriva i automatski mjenjač
– 1981.: gume niskog profila i tempomat
– 1982.: centralno zaključavanje zajedno s vratima prtljažnika i poklopcem za gorivo.
– 1983.: turbodizel motor i automatska regulacija temperature u putničkom prostoru.
– 1984.: benzinski motor s turbo ubrizgavanjem goriva
– 1985.: sistem protiv blokiranja točkova (ABS), senzor leda, lampica za upozorenje o kvaru sijalice, zvučno upozorenje otvorenih vrata, električno grijani vanjski retrovizori sa zatamnjenim staklom, zvučno upozorenje za uključena svjetla i centralno zaključavanje s infracrvenim daljinskim upravljačem
– 1986.: automatsko grijanje zadnjeg stakla
– 1987.: turbodizel motor s intercoolerom i kodiranom blokadom paljenja
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE VREMEPLOV
POSLJEDNJE OBJAVE
- Zašto je Volvo Håkana Samuelssona nagovorio da prekine penziju i vrati se na čelo kompanije
- Proljetni tretman: Na šta obratiti pažnju prilikom povratka na ljetne gume
- Jeep započeo proizvodnju Avengera 4xe u Poljskoj
- Roewe D6: Nova električna limuzina kineskog Rovera
- Motor skener – Renaultov 1.5 dCi je jedan od najzahvalnijih dizelaša
- Rumuni ne puštaju gas: Dacia proizvela 250.000 jedinica Joggera
- Mercedes-AMG One održavanje: F1 standard je krupan zalogaj čak i za milijardere
- Autobianchi A112 Abarth: Raketa u malom pakovanju
- Porsche ne odustaje od manuelnog mjenjača
- G-Power-ov BMW M3 Touring je ultimativni trkaći karavan