Zašto zimi smrzava ručna kočnica i kako riješiti problem
Došli ste na parking sa znatnim količinama vode na kočionim diskovima ili dobošima, podigli ručnu kočnicu prije nego što su se kočnice ohladile: Ako je napolju hladno, voda nema vremena da ispari, pretvara se u led i vezuje kočione čeljusti.
Upalili ste automobil, pokušali krenuti, ali nije išlo. Jače ste pritisnuli gas, a onda je automobil trznuo naprijed uz oštar metalni zvuk. Ovo neprijatno iskustvo je tipično za zamrzavanje ručne kočnice tokom zimskog parkiranja.
Zašto se ručna kočnica smrzava? Fizika procesa je banalna - kristalizacija vode. Došli ste na parking sa znatnim količinama vode na kočionim diskovima ili dobošima, podigli ručnu kočnicu prije nego što su se kočnice ohladile. Ako je napolju dovoljno hladno, voda nema vremena da ispari, pretvara se u led i tako vezuje kočione čeljusti.
Shodno tome, da bi se "jastučići" ujutro odlijepili od diska, potrebno je uložiti znatan napor. Ponekad dođe do toga da prednji točkovi povuku automobil naprijed, ali se zadnji točkovi kroz snijeg provlače kao ralica. Faktori koji ubrzavaju i pogoršavaju efekat smrzavanja ručne kočnice su loše mehaničke performanse zadnjih čeljusti i pogona ručne kočnice. Ako se kočnice već zaglavljuju, a opruge ne pokreću dobro pločice prilikom spuštanja poluge, vremenskim prilikama će biti lakše da "zalede" točkove.
Oštećenje zaptivki i sajle ručne kočnice također negativno utječe na rad sistema ručne kočnice. Smrzavanju ručne kočnice doprinosi i pranje automobila neposredno prije parkiranja, ali i vremenski uslovi - oštra promjena temperature i vlage tokom parkiranja, od bljuzgavice do jakog mraza. Važno je napomenuti da, pod određenim spletom okolnosti, ručna kočnica se smrzava i na novim i redovno servisiranim automobilima. Stoga tehničke greške samo povećavaju prirodne faktore zamrzavanja.
Na kojoj temperaturi se ručna kočnica smrzava? Ne postoji univerzalni temperaturni prag na kojem će led zgrabiti zadnje kočnice. Kao što je već rečeno, proces nastaje stjecajem niza okolnosti. Može se desiti da pri snijegu i niskim temperaturama -15 °C nema smrzavanja ručne kočnice jer se automobil tokom dana kretao očišćenim gradskim ulicama. S druge strane, ponekad je 100-tinjak metara vožnje, uz "svježe" padavine, dovoljno da se sakupi snijeg na točkovima i kočnicama, i eto veće vjerovatnoće da će se pojaviti problem sa startovanjem sljedećeg jutra ako je podignuta "ručna".
Šta učiniti ako se ručna kočnica zamrzne? Efikasna metoda je upaliti automobil i polako voziti 15 do 20 centimetara naprijed-nazad kako bi se "probio" led. Ponavljajte postupak dok se ručna kočnica ne otpusti. Međutim, dešava se i da kočnica čvrsto hvata - do te mjere da prednja osovina već vuče automobil, a zadnji točkovi klize. Ne otpusti li kočnica, najefikasniji je dovod toplog zraka, recimo preko fena za kosu. Puhati fenom u točkove koji drže ručnu kočnica (obično zadnji par točkova). Može se pokušati i s toplom vodom (ne kipućom!), ali paziti da, ako se ne odmrzne odmah, postoji šansa da se čeljust još više "zabetonira".
Pitanje iz druge krajnosti je da li uopšte treba koristiti ručnu kočnicu tokom zime. Odgovor je vrlo jasan: treba, posebno ako parkirate na nagibima. Osim toga, sajli ručne kočnice se neće nikako svidjeti zimska neaktivnost. Dovoljno je imati u vidu da posljednje kilometre vožnje trebate izbjegavati bare, a ako ste vozili po izrazito mokrom putu tokom smrzavanja, dovoljno će biti sačekati pet minuta prije podizanja kočnice da se kočione površine posuše na prirodni način. Ako su kočiona obloga i disk (doboš) suhi, nema uslova da dođe do smrzavanja ručne kočnice.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE SAVJETI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Ludnica oko novog Renaulta 5 Turbo 3E, Francuzi primili 850 narudžbi u jednoj sedmici
- Biznis bez SUV-a bio bio besmislen, BMW potvrdio lansiranje nove generacije X7
- Izvoz postao preskup: Audi u SAD-u želi proizvoditi tri crossovera
- Alergije kao faktor opasnosti: Najveći rizik od nesreća u periodu od marta do jula
- Volvo XC70: Stara oznaka za prvi model marke na novoj platformi
- Svi bi da voze "džipove", zato sve manje kupujemo kompakte, limuzine i karavane
- Yugo se vratio: Otkrivena prva maketa budućeg proizvodnog modela
- ADAC: Ovo su najbolji polovni monovolumeni s cijenama između 4.000 i 10.000 eura
- Toyota Corolla FX: Nostalgično sjećanje na hot-hatch '80-ih
- Naš prvi zajednički road trip – trajao je 12 sati, mirisao na čokoladno mlijeko, zapaljeni autobus i zdravstvenu knjizicu umjesto pasoša