Zamjena, reparatura ili stručna pomoć: Šta učiniti u slučaju pucanja gume?
Vozači danas imaju više mogućnosti u slučaju pucanja gume nego u "stara, dobra vremena": Šta je najčešća alternativa klasičnom rješenju - zamjeni rezervnim točkom iz prtljažnika?
Dešava se rijetko ili nikad, ali vozač na to mora računati - pucanje gume. U prosjeku svakih 10 godina ili 150.000 kilometara, kažu statistike.
Što se rjeđe dešava, to "gumi-defekt" više razljuti vozača. Pucanje gume košta živaca, vremena i novca. Malo priprema može smanjiti posljedice pucanja gume, objašnajavaju eksperti. U suštini, vozači danas imaju više mogućnosti u slučaju pucanja gume nego u "stara, dobra vremena". Najčešće se koristi provjereno i najefikasnije rješenje - rezervni točak normalnih ili smanjenih dimenzija.
No, šta učiniti ako nemate rezervni točak ili još gore – probušile su se dvije gume odjednom? Najprije treba nešto reći o preventivnim mjerama. Moderni automobili su opremljeni senzorima pritiska u gumama. Ova karakteristika je direktno povezana sa sigurnošću. Primjećujući aktiviranje jednog od senzora, odgovoran i dobar vozač će odmah stati kako bi provjerio stanje gume. S druge strane, na starijim automobilima ova situacija je teža, jer morate pratiti ponašanje volana. Ako se guma počne prazniti, automobil će povući u stranu, u ekstremnoj situaciji i sletjeti s ceste.
Čim se pojavi ovakav problem, potrebno je odmah usporiti i po mogućnosti stati da provjerite točak. Ako se guma ne ispuhuje vrlo brzo, možete je jednostavno napumpati i potražiti najbližu vulkanizersku radnju radi popravke. U tom slučaju, treba se kretati izuzetno pažljivo, ne voziti brže od 30-40 km/h, kako ne biste izgubili kontrolu nad automobilom. Također biste trebali stati svaka 2-3 kilometra kako biste provjerili stanje gume i napumpali je.
Ponekad se točak može iznenada ispuhati ili guma čak može spasti s naplatka. U takvim okolnostima je opasno nastaviti vožnju. Bolje je koristiti usluge vučne službe ili zatražiti pomoć mobilnih servisera. U ovom slučaju, popravka točka će koštati više i trajat će duže, ali ovo je svojevrsna garancija da vozač neće doživjeti nesreću zbog oštećene gume.
Vrijedi napomenuti da je popravak guma danas postao lakši, jer se na tržištima prodaju univerzalni setovi za vraćanje integriteta gazećeg sloja. U ovom slučaju, ljubitelju automobila bit će korisno imati takav set pri ruci, posebno ako ga očekuje dugo putovanje. Komplet uključuje set kablovskih svežnjeva za popravak guma bez zračnica, ljepilo i potreban alat za popravak guma na terenu. Na kraju sve što preostaje je napumpati gumu do potrebnog pritiska.
Neki vozači, suočeni s nedostatkom prostora za prtljag, vade rezervni točak iz automobila, pogotovo na dužim putovanjima. Ovaj potez nikako nije preporučljiv, jer se na putu mogu desiti nepredviđene situacije. Ukoliko su previše istrajni u žrtvovanju sigurnosti zbog prostora, onda bi trebali u prtljažnik staviti nemontiranu gumu, identičnu pneumaticima na automobilu. U i oko gume može se složiti prtljag, a svaka auto-radionica će brzo montirati pneumatik u slučaju potrebe.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE SAVJETI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Retro je u modi: Dizajneri Škode napravili modernu izvedbu modela Favorit
- Cadillac Vistiq: Drugi model za povratak američke marke u Evropu
- Šef GWM-a izazvao buru: Druga strana rekorda kineskog tržišta
- General Tire proširio liniju guma za kampere
- Alpine A390: Predstavljen dugoočekivani električni crossover
- BMW proizveo tri miliona elektrificiranih automobila u fabrici u Minhenu
- Alfa Romeo 8C DoppiaCoda Zagato popunio historijsku prazninu
- Ako putujete u Njemačku: Šta morate znati o benzinu Super E10
- Haval Raptor 2.0 Turbo: Benzinski kineski SUV kao nešto sasvim drugačije
- Kako izgleda Golf koji je zaista vozila "baba"?