Mini škola: Osnovna podjela akumulatora i njihova funkcija
DATUM OBJAVE:
22.09.2024.
KATEGORIJA:
SAVJETIBez akumulatora nijedan savremeni automobili ne bi mogao da "oživi". Ne bi bilo moguće startovati njegov pogonski agregat, ali ni iskoristiti sve one komforne sadržaje u kabini i van nje koji rade na struju. Bitno je da znamo osnovnu podjelu kako bi olakšali potragu za svoje vozilo.
Primarna funkcija automobilskih akumulatora je pokretanje motora s unutrašnjim sagorijevanjem. Vremenom i s povećavanjem sadržaja osnovne i dodatne opreme, odnosno broja potrošača struje njihova funkcija počela je da se usložnjava i oni su osim pokretača postali i izvor energije za mnoge elektronske sisteme od kojih su neki poput: alarma, multimedije ili centralnog računara stalno aktivni i troše određene procente električne energije.
Kako je njihov broj rastao tako je mora da raste i kapacitet samih akumulatora, ali i da se tehnološki prilagođava evoluciji savremenih vozila prepunih sekundarnih potrošača.
Obični starter akumulatori
U početnoj fazi razvoja automobila kada je primarna funkcija akumulatora bila isključivo pokretanje motora SUS za tu namjenu su bilo dovoljni obični olovni akumulatori. Vremenom oni su se podijelili u dvije grupe. Prva grupa su otvoreni olovni akumulatori sa čepovima, koji omogućavaju uvid u stanje olovnih ćelija i dosipanje elektrolita sumporne kiseline. Drugi koncept su zatvoreni akumulatori kod kojih poklopac ćelija služi kao separator elektrolitskih para i vraća ih u tečno agregatno stanje što smanjuje na minimum potrebu za kontrolom i dosipanjem kiseline. Olovni akumulatori mogu imati i sumpornu kiselinu vezanu silicijum dioksidom, odnosno u obliku gela. Ovaj tip baterija praktično ne zahtijeva nikakvo održavanje.
AGM i EFB
Mada je koncept AGM akumulatora bio poznat i prije 2009. godine njegova primjena u automobilima povećala se tek sa stupanjem na snagu Euro 5 normi o emisiji štetnih gasova, koju je pratila i masovna ugradnja start/stop sistema. Podsjećamo da je riječ o sistemu, koji radi uštede goriva i smanjenja emisije štetnih gasova automatski zaustavlja i nakon određenog vremena ponovo startuje motor s unutrašnjim sagorijevanjem. Da bi to mogao da izdrži AGM akumulator ima specifičan koncept separatora sa staklenom vunom u obliku vate, koja upija elektrolit i koncentriše električnu energiju ravnomjerno u čitavom kućištu akumulatora.
EFB akumulatori su takođe namijenjeni za vozila sa start/stop sistemom. Koncepcijski su slični olovnim akumulatorima s tečnim elektrolitom, ali je njihov separator ojačan dodatnom poliesterskom mrežicom takozvanim "scrimom" koji održava koncentraciju elektrolita u optimalnom području za akumuliranje struje. EFB sistem odlično podnosi djelimičnu napunjenost koja je svojstvena za automobile sa start/stop sistemom i velikim brojem ostalih snažnih potrošača struje poput: grijača vjetrobrana, retrovizora i sjedišta, multimedije, panorama krova, električnih podizača prozora, električnog podešavanja sjedišta i slično.
Litijumska baterija
Ona dobija sve veću primjenu u automobilskoj industriji sa pojavom hibridnih i električnih vozila. Riječ je o veoma efikasnom konceptu baterije, ali i trenutno najskupljem zbog čega se gotovo i ne koristi kao starter akumulator u klasičnim vozilima.
Odabir pravog akumulatora
Kada je riječ o akumulatorima tu nema prostora za improvizaciju i neophodno je strogo se pridržavati preporuka, koje je utvrdio proizvođač svakog pojedinačnog automobila. Zbog toga se preporučuje da kod zamjene akumulatora ovaj posao povjerite profesionalnim radnjama ili da se obratite autoelektričarima, koji će pomoću adekvatnih mjernih uređaja precizno ispitati stanje starog akumulatora, ali i samom električnog sistema u automobilu. Ovdje se prije svega u fokus pažnje stavlja napon alternatora, koji kod starijih vozila uz aktivne najveće potrošače, ne bi smio da bude ispod 13,9 V odnosno između 14,2 i 14,7 V kod novijih.
Podsjećamo da se projektovani radni vijek akumulatora kreće se od tri do pet godina, s tim da isti može da varira od stanja električnog sistema u vozilu, inteziteta potošnje struje i efikasnosti punjenja.
POSLJEDNJE OBJAVE
- Kako održavati AdBlue sistem? Vozačeva dijagnoza je nekad važnija od dijagnostike!
- Kako pripremiti automobil da prezimi u garaži i bude "fit" na proljeće
- Kako pravilno spremiti ljetne gume za zimski san
- Šta uraditi kada otkažu električni podizači stakala? Kvar ne mora uvijek biti fatalan
- Zima i potrošnja goriva: Koliko raste "žeđ" automobila na "minusima"
- Zašto je važno balansirati gume i gdje to brzo i profesionalno obaviti?
- Zima, zima - e, pa šta je: Priprema automobila za vožnju
- Oprez u uslovima smanjene vidljivosti: Kratka svjetla nisu isto što i dnevna!
- Preventivna zamjena protokomjera vazduha Efikasniji usis za optimalno sagorijevanje
- Opasni akvaplaning: Utjecaj dubine profila gume na "plivanje" vozila