Vozači automobila se opet moraju navikavati da prostor dijele s dvotočkašima
Proljeće je, proljeće: Oni koji se trenutno voze biciklom, motociklom ili električnim romobilom uglavnom to rade prvi put ove godine, nakon duge pauze još nemaju potrebne rutine, mogu se kretati nesigurno...
Ako je suditi po aktuelnim vremenskim prilikama, proljeće je definitivno došlo, nakon što je kalendarski zvanično nastupilo još 21. marta. To znači da sve češći sudionici cestovnog saobraćaja ponovo postaju dvotočkaši - bicikli, motocikli, električni romobili. Stoga bi svaki vozač automobila trebao voziti s posebnom pažnjom, obzirom da statistike pokazuju da početak sezone na dva točka donosi dosta nesreća.
Oni koji se trenutno voze biciklom, motociklom ili električnim romobilom uglavnom to rade prvi put ove godine. Napravili su dugu pauzu, što je signal automobilistima da vozači dvotočkaša još nemaju potrebne rutine, mogu se kretati nesigurno, sporo, čak i opasno. U isto vrijeme se i vozači automobila trebaju prilagoditi novoj realnosti: od kraja oktobra uglavnom su bili sami na cesti, a sada se ponovo moraju navikavati da prostor dijele s dvotočkašima.
Vozači automobila sami trebaju ocjenjivati koliko su brzi motocikli i koliko su spori električni romobili. Šta tek reći za bicikle - klasične i električne ("pedelece") - koji se na prvi pogled jedva razlikuju jedni od drugih. No, u praksi treba voditi računa da konvencionalni pedeleci, zahvaljujući električnoj podršci, čak i uzbrdo mogu postići brzinu do 25 km/h.
U zapadnoj Evropi postoji i posebna kategorija, S-pedeleci, električni bicikli kojima nije dozvoljeno kretanje biciklističkim stazama. S-pedeleci se moraju voziti po cesti, obzirom da uz podršku električnog motora razvijaju brzinu do 45 km/h. Stoga je jasno da pogrešna procjena brzine dvotočkaša povećava rizik od nesreće i nameće potrebu za oprezom i defanzivnom vožnjom.
Mogućnost realne procjene brzine drugih učesnika u saobraćaju je preduslov za njihovo sigurno pretjecanje. Ključni faktor je ocijeniti sigurnosnu udaljenost: svako ko automobilom prolazi pored "jednostrukih vozila" - kao što su bicikli, motocikli i e-romobili - mora održavati bočnu sigurnosnu udaljenost od 1,5 metar u naseljenim područjima. Izvan grada je obavezna udaljenosti od dva metra.
Važno: Ove preporuke važe samo u dobrim putnim i vremenskim uslovima i stoga ih treba shvatiti kao minimum. Ako je klizavo, vjetrovito ili brdovito, vozači dvotočkaša, pogotovo biciklisti, mogu brzo postati nestabilni. Isto tako, potreban je poseban oprez prilikom pretjecanja djece na biciklima i e-romobilima i važno je po potrebi povećati razdaljinu kako bi se moglo bezbjedno proći.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE SAVJETI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Na zapadu ništa novo: Mini mijenja kurs i ne odustaje od SUS motora
- Renault priprema kit za tranformaciju "električara" u hibride
- Subaru razvio inovativni zračni jastuk za bicikliste
- Mansoryjev Ferrari Purosangue je oličenje pretjerivanja
- Maserati Grecale: Kako privući kupce nego s osnovnim nivoom opreme i motorom sa 300 KS
- Volvo S90 je simbol stanja na globalnom automobilskom tržištu
- Zontes 703 F: Putni enduro je dosta jeftiniji u BiH nego u Njemačkoj
- Drugi uzastopni korejski trijumf: Kia EV3 je svjetski automobil 2025. godine
- Kad ne možeš protiv njih, onda moraš s njima: Vozićemo sve više kineske automobile
- Subaru Outback: Sedma generacija predstavljena na sajmu u New Yorku