Stražnji nosači za bicikle postaju dominantni, na šta treba obratiti pažnju
Nekada su na tržištu dominirali nosači montirani na krov automobila, ali ih prorijedila popularnost težih električnih bicikala i sada se najčešće kupuju praktičniji stražnji nosači koji se montiraju na "kuku".
Dolazak toplih dana na ulice je izmamio brojne bicikliste, ali i one koji "pedalaju" u prirodi. Mnogi dvotočkaše žele voziti daleko od gradske vreve, do odredišta ih moraju prebaciti automobilom, što nameće potrebu za nabavkom odgovarajućeg nosača. Nekada su na tržištu dominirali nosači montirani na krov automobila, ali ih je, barem u Zapadnoj Evropi, prorijedila popularnost težih električnih bicikala.
Budući da deklarirano krovno opterećenje često nije dovoljno za teške električne bicikle, sada se najčešće kupuju praktičniji stražnji nosači koji se montiraju na "kuku". Na nedavnom ADAC-ovom testu stražnjih nosača pokazalo se da je na tržištu dosta dobrih proizvoda u cjenovnom rasponu od 400 do 730 eura: najboljim se pokazao Uebler i21 koji košta 727 eura.
Na šta treba obratiti pažnju pri kupovini stražnjeg nosača za bicikle? Ono najvažnije: uzmite u obzir težinu nosača za bicikle jer se ne smije prekoračiti nosivost automobila. Općenito, što je nosač lakši, to su teži bicikli koji se njime mogu prevoziti. Važna je i širina šine na koju su postavljeni bicikli. Ako je preuzak, postavljanje debelih guma brdskog bicikla može biti komplikovano. Čak i vrlo uske okvire ili gume, poput onih na cestovnim biciklima, prije kupovine treba testirati s nosačem. Također, za transport skupljih e-bicikala i MTB-a važan je pouzdan sistem za zaštitu od krađe na nosaču.
Kupili ste odgovarajući nosač, ugradili ga na ispravan način, vrijeme je za smještaj bicikla. Ukoliko je moguće, uklonite glomazne, teške ili ugradbene dijelove s bicikla, poput baterija s električnih pedeleca. Provjerite funkcionalnost sistema rasvjete: evropski propisi određuju da teret ne smije stršiti više od 40 centimetara izvan ruba stražnjih svjetala stražnjeg nosača, u suprotnom su potrebna dodatna svjetla - bijela naprijed, crvena straga.
Prekriveno ne smije biti ni treće stop svjetlo. Ne navlačite cerade ili prekrivače preko stražnjeg nosača bicikala, jer povećavaju otpor zraka, mogu prekoračiti dopuštene sile na nosaču i tako otežati upravljanje vozilom. O savjetima za vožnju automobila s nosačem bicikala ćemo pisati posebno, ovaj put treba dati generalne preporuke - nosač utječe na upravljivost vozila, može dovesti do neobičnih reakcija u ekstremnim situacijama i zato maksimalna brzina ne treba prelaziti 130 km/h.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE SAVJETI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Continental SportContact 7 ponovo pobijedio na testu magazina Auto Bild Sportscars
- Danas počinje Giro d'Italia, najprestižnija biciklistička utrka na svijetu
- Honda CB 125 F: Ažurirani laki motocikl s odličnim odnosom uloženog i dobivenog
- Toyota Corolla Cross je obnovljena za Evropu
- Ludnica oko novog Renaulta 5 Turbo 3E, Francuzi primili 850 narudžbi u jednoj sedmici
- Biznis bez SUV-a bio bio besmislen, BMW potvrdio lansiranje nove generacije X7
- Izvoz postao preskup: Audi u SAD-u želi proizvoditi tri crossovera
- Alergije kao faktor opasnosti: Najveći rizik od nesreća u periodu od marta do jula
- Volvo XC70: Stara oznaka za prvi model marke na novoj platformi
- Svi bi da voze "džipove", zato sve manje kupujemo kompakte, limuzine i karavane