Savjeti: Kako pravilno voziti kompoziciju automobila i kamp prikolice

DATUM OBJAVE:

04.07.2024.

KATEGORIJA:

SAVJETI

Oprez s pokretnim apartmanima: prevrtanje krhkih prikolica, nestabilnost u vožnji, pucanje guma, to su rizici koji prijete ako se na dugi put sa kućicom na točkovima krene bez odgovarajuće pripreme i pažnje u vožnji.

Odmor u vlastitoj režiji krije mnoge čari - od ishrane, smještaja, mobilnosti - a kamp-prikolice pružaju neku vrstu kompromisa između skupih nadograđenih vozila za boravak (kampera) i jeftinih (i ne baš udobnih) šatora. Vožnja automobila sa zakačenom kamp-prikolicom do krajnjeg odredišta krije mnoge opasnosti na koje upozoravaju stručnjaci. Prevrtanje krhkih prikolica, nestabilnost u vožnji, pucanje guma, to su situacije na koje treba obratiti pažnju ako se krene na dugi put sa kućicom na točkovima.

Proklizavanje 
Jedna od najvećih opasnosti je gubitak kontrole nad kompozicijom vučnog i vučenog vozila. Pri višim brzinama prikolice imaju sklonost ka naginjanju koje je znatno izraženije nego je vozač navikao u situacijama dok upravlja solo-automobilom. Već nalet vjetra na mostu, "usisni efekt" pri pretjecanju kamiona i manevri naglih promjena pravca (izbjegavanje prepreke) mogu prikolicu izbaciti iz ravnoteže.
002_kamp_prikolice.jpg
Trening
Da bi adekvatno odgovorio na prvi znak gubitka stabilnosti svaki vozač automobila sa prikolicom trebao bi proći odgovarajući trening. Zapadnoeuropski eksperti preporučuju da se obuka ponovi uoči svakog godišnjeg odmora kako bi vozač mogao pravilno kočiti i naučio labilnu prikolicu vratiti na zadati kurs. Nažalost, ovo je moguće samo u inostranstvu jer je BiH jedna od rijetkih zemalja u kojima ne postoji čak ni poligon za obuku vozača solo-automobila sa simulacijom kritičnih situacija, komoli kurs za vuču prikolice.

Ograničenje brzine
Jedan od glavnih razloga za nestabilnost prikolice je brza vožnja. Eksperti preporučuju da se pridržavaju ograničenja 80 km/h na magistralnim cestama, odnosno 100 km/h na autoputu. Umjerena brzina olakšava kontrolu nad prikolicom i smanjuje rizik od opasnih situacija.

Zaštita od centrifugalnih sila 
Veliki sigurnosni plus nude vučena vozila opremljena asistent sistemima poput ESP-a za prikolice ili kontrole trakcije. Starije kućice na točkovima pripremljene su za naknadnu ugradnju tzv. kvačila (ruda) protiv lelujanja prikolice. Važno je da su vučno i vučeno vozilo, kuka, ruda, te ono što bi se trebalo podrazumijevati kao podvozje (šasija) prikolice dobro povezani jedni s drugim. Kod vučnog vozila treba voditi računa da su opruge i amortizeri na nivou zadaće, te da pneumatici imaju dovoljan pritisak. 
004_kamp_prikolice.jpg
Raspodjela težine
Pravilna raspodjela prtljaga u prikolici je jedan od važnih faktora za postizanje veće sigurnosti. Teže predmete treba smjestiti na pod, po mogućnosti u blizinu osovine kako bi se postiglo niže težište vučenog vozila, time i veća stabilnost. Voditi računa da je maksimalna dozvoljena težina - vertikalno opterećenje kuke - između 50 i 75 kg. Veće opterećenje za posljedicu ima neupravljiv vučni automobil, dok osjetno manja težina rezultira lelujanjem prikolice već pri 60 km/h.

Probna vožnja 
Kačenje kamp-prikolice donosi dramatičnu promjenu u odnosu na situacije kada se vozač nalazi za upravljačem solo-automobila. To znači da se treba prilagoditi novim uslovima, ali prije polaska na godišnji odmor. Eksperti preporučuju da se na nekom dovoljno velikom i sigurnom parkingu napravi probna vožnja. Vozač se mora naviknuti na povećanju širinu prikolice i dužinu kompozicije, promijenjeno držanje u krivinama, slabiju preglednost prema nazad. Vrlo značajna razlika su i slabija ubrzanja od vožnje solo-automobila pa su pretjecanja na magistralnim cestama neprocjenjiv rizik.
003_kamp_prikolice.jpg
Rizik starih guma
Često se podcjenjuje opasnost od neodgovarajućih guma na prikolicima. Zbog male godišnje kilometraže prikolica vlasnici ne vode računa o pukom vremenskom starenju guma. A za prikolice koje imaju dopuštenje za brzine do 100 km/h vijek trajanja guma ne bi smio biti duži od šest godina. Ova preporuka važi ne samo za kamp-kućice nego i druge vrste prikolica te nadograđenih vozila za boravak. Imperativan zahtjev je i redovna kontrola pritiska u gumama (naravno dok su gume hladne). Ukoliko se ne obrati dovoljno pažnje na gume na prikolici vozač riskira dramatične udese koji mogu nastati pucanjem pneumatika.

Provjera tehnike
Osim guma uoči odlaska na godišnji odmor neophodna je provjera svjetlosne signalizacije te vučne rude prikolice. Naravno, značajnu pažnju treba posvetiti i ispravnosti vučnog vozila jer se upravljač, kočnice, gume, pogonski sistem nalaze na znatno većem opterećenju nego kada je riječ o solo-vožnji. U toku vožnje na svakom zaustavljanju provjeriti vezu vučnog i vučenog vozila.