Razlika između NEDC-a i WTLP-a: Kako se mjeri deklarisana potrošnja goriva
Podaci o potrošnji prema WLTP-u su precizniji i bliži realnim uslovima: Testiranje se vrši pri višim brzinama, na dužoj relaciji, uz ispitivanje svih dostupnih kombinacija motora i mjenjača, kao i opreme vozila.
Vjerovatno ste primijetili da prosječna potrošnja goriva u realnoj vožnji ne odgovara "fabričkoj" deklariranoj vrijednosti, pogotovo kod starijih automobila. Ova razlika je ranije bila više izražena jer se deklarirana potrošnja mjerila u idealnim uvjetima, s neopterećenim vozilom, isključenim klima uređajem i ostalim potrošačima, a skoro po pravilu navodili su se podaci najlakših i aerodinamički najefikasnijih verzija, s najtanjim pneumaticima najnižeg otpora kotrljanja.
Glavni razlog za ogromna odstupanja bile su prevaziđene metode mjerenja prosječne potrošnje. Od 1996. godine je važio "Novi europski ciklus vožnje" (NEDC - New European Driving Cycle) za mjerenje deklarirane potrošnje, testni postupak koji je trajao 1.180 sekundi, odnosno nepunih 20 minuta, na temperaturama između 20 i 30 stepeni Celzijusa, uz prethodno 6-satno "uhodavanje i zagrijavanje" automobila.
Nakon 780 sekundi gradskog ciklusa vožnje, slijedila je etapa (400 sekundi) na magistralnoj cesti prosječnom brzinom od 32,5 km/h koja je završavala kratkim ubrzanjem do 120 km/h. Ovaj metod mjerenja potrošnje nije davao realne rezultate iz više razloga: potpuno su zanemareni hladni startovi, vožnja na niskim ali i visokim temperaturama (klima uređaj ostaje isključen), da se ne spominje izostanak dužih brzih etapa na autoputu koje drastično povećavaju žeđ automobila.
Zato je 2017. godine u ime Evropske komisije razvijen novi obavezni "Svjetski usklađeni postupak ispitivanja lakih vozila" (WLTP - Worldwide harmonized Light Duty Test Procedure) i novi ciklus mjerenja "Svjetski usklađeni ciklus ispitivanja lakih vozila" (WLTC - Worldwide harmonized Light Duty Test Cycle). Od septembra 2017. godine su WLTP i WLTC zamijenili NEDC ciklus i od tada čine osnovu za službeno odobrenje tipa novih modela putničkih automobila u EU.
Podaci o potrošnji prema WLTP-u su precizniji i bliži realnim uslovima. Aktuelna metoda mjerenja i ciklus testiranja zasnovani su na stvarnim podacima o vožnji iz 14 evropskih zemalja. To je rezultiralo prosječnim profilima vožnje. WLTP se sastoji od pojedinačnih ciklusa koji se primjenjuju ovisno o novouvedenim klasama vozila.
Nadalje, moraju se ispitati sve dostupne kombinacije motora i mjenjača - kao i posebna oprema, koja pojedinačno utječe na težinu i aerodinamiku vozila.
Dok je prema starom NEDC-u test trajao 20 minuta, prema WLTP-u se vozi 30 minuta (1.800 sekundi). Kao rezultat toga, testna relacija povećana je s 11 na 23,25 kilometara. Osim toga, WLTP zahtjevnije definira uvjete brzine i opterećenja. Mjerenja se vrše na ispitnoj temperaturi od 23 stepena Celzijusa te prosječnoj evropskoj temperaturi od 14°C.
Po NEDC metodi test je obavljen prosječnom brzinom od 33,6 km/h i maksimalnom od 120 km/h, dok su isti parametri po WLTP-u 46,5 km/h (prosječna brzina) i 131 km/h (maksimalna na autoputu). Potrošnja goriva ima direktan utjecaj cijenu vozila u EU, jer se oporezivanje automobila vrši na osnovu vrijednosti emisije ugljendioksida (CO₂) po WLTP metodi. Budući da su nakon 2018. godine službene vrijednosti potrošnje postale realnije i više, to uglavnom rastu i emisije CO₂ i cijene vozila.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE SAVJETI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Retro je u modi: Dizajneri Škode napravili modernu izvedbu modela Favorit
- Cadillac Vistiq: Drugi model za povratak američke marke u Evropu
- Šef GWM-a izazvao buru: Druga strana rekorda kineskog tržišta
- General Tire proširio liniju guma za kampere
- Alpine A390: Predstavljen dugoočekivani električni crossover
- BMW proizveo tri miliona elektrificiranih automobila u fabrici u Minhenu
- Alfa Romeo 8C DoppiaCoda Zagato popunio historijsku prazninu
- Ako putujete u Njemačku: Šta morate znati o benzinu Super E10
- Haval Raptor 2.0 Turbo: Benzinski kineski SUV kao nešto sasvim drugačije
- Kako izgleda Golf koji je zaista vozila "baba"?