Proljetni tretman: Na šta obratiti pažnju prilikom povratka na ljetne gume

Proljetni tretman: Na šta obratiti pažnju prilikom povratka na ljetne gume

DATUM OBJAVE:

01.04.2025.

KATEGORIJA:

SAVJETI

Proljetne vožnje su brže od zimskih, pa zato vozači, uz promjenu automobilske obuće, moraju voditi računa o dubini gaznog sloja, pritisku zraka, starosti guma, rotaciji...


Danas prestaje obaveza posjedovanja zimske opreme, što znači da vozači mogu iz prtljažnika izvaditi lance i druge "sitnice" čime će uštedjeti prostor u "gepeku" i olakšati automobil.

Kada je riječ o povratku na ljetne gume, ranije se vozačima savjetovalo da sačekaju da se temperature ustale iznad sedam stepeni Celzijusa, a metereolozi najave "definitivni prestanak opasnosti" od snježnih padavina. No, globalno zagrijavanje smanjilo je snježne padavine, pa je zadržavanje zimskih guma nakon 1. aprila uglavnom beskorisno jer dovodi do povećanja potrošnje goriva i habanja zimskih pneumatika.

002_proljece_gume.jpg

Prednosti ljetnih guma u periodu od 1. aprila do 1. novembra biće posebno analizirane, a sada ćemo spomenuti generalna pravila koja se tiču povratka na ljetne gume. Mada zakon propisuju minimalnu dubinu gaznog sloja od 1,6 milimetara, preporučuje se da donja granica ove vrijednosti bude dvostruko veća na ljetnim gumama. Također, vodite računa o pritisku zraka u gumama nakon promjene pneumatika, jer optimalan pritisak u gumama ne samo da pozitivno utječe na potrošnju goriva, već i na ponašanje u vožnji i kočioni put. 

Dolazak proljeća i povratak ljetnih guma predstavlja dobar trenutak za rotiranje pneumatika u cilju njihovog ravnomjernog trošenja. Za to postoje različite procedure, koje zavise od pogonskog sistema vozila. Kod automobila s prednjim pogonom, prednje gume treba postaviti na iste pozicije straga (prednja lijeva - nazad lijevo, prednja desna - nazad desno), dok zadnje gume moraju biti dijagonalno pomaknute prema naprijed (zadnja lijeva - naprijed desno, zadnja desna - naprijed lijevo). Za vozila s pogonom na zadnje točkove vrijedi suprotno. 

003_proljece_gume.jpg

Kod automobila s pogonom na sva četiri točka, gume uvijek mijenjaju položaj dijagonalno (prednja lijeva - nazad desno, prednja desna - nazad lijevo, zadnja lijeva - naprijed desno, zadnja desna - naprijed lijevo). Izuzetak su gume s usmjerenim gazećim slojem, čiji se smjer rotacije može vidjeti na bočnoj stijenci gume po riječi "Rotation" ili "Direction", odnosno strelici koja pokazuje smjer okretanja. Takve gume se uvijek moraju mijenjati bez promjena strane, odnosno prednja lijeva ide nazad lijevo, a prednja desna nazad desno.

Prilikom mijenjanja guma provjeriti starost ljetnih guma. Preporučuje se da ljetne gume budu zamijenjene novim nakon 6-8 godina. Starost guma pokazuje četverocifreni DOT broj na bočnoj stijenci gume: ograđen je ovalnim krugom i označava kalendarsku sedmicu i godinu proizvodnje.

Pažnja: nepravilno okretanje točkova nagovještava istrošene amortizere ili poremećen balans masa. Stoga od vulkanizera zatražiti da prilikom zamjene guma izbalansira točkove. Ovo pogotovo zbog činjenice da su proljetne vožnje znatno brže od zimskih, te je stabilno okretanje točkova značajnije. 

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta sve spada u mali servis? Evo šta trebate znati

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!