Pranje vjetrobrana: Kada tečnost protiv smrzavanja zamijeniti ljetnom tekućinom
Čak i kalendarskim dolaskom proljeća krajem marta, vrijeme je još uvijek nepredvidivo, tokom dana može biti izmjerena temperatura i viša od 15 stepeni Celzijusa, ali će noću još uvijek biti mraza.
Kako se približava kraj zime, temperature rastu, tako mnogi vozači počinju razmišljati o pripremi automobila za proljeće. Tada prave planove o promjeni guma, ali i tečnosti za pranje/odmrzavanje vjetrobrana. Međutim, stručnjaci kažu da nema posebne potrebe za žurbom po ovim pitanjima.
Tečnost protiv smrzavanja bolje je kasnije promijeniti ljetnom tekućinom, kada vrijeme postane toplije. Također, ne treba otići u drugu krajnost i previše odlagati zamjenu.
Dakle, zašto ne treba požuriti i tečnost za pranje promijeniti već u martu? Stvar je jednostavna. Čak i kalendarskim dolaskom proljeća krajem marta, vrijeme je još uvijek nepredvidivo, tokom dana može biti izmjerena temperatura i viša od 15 stepeni Celzijusa, ali će noću i u jutrima još uvijek biti mraza. Da ne biste "ubili" rezervoar tečnosti za pranje usljed temperaturnih promjena, trebalo bi iskoristiti preostali "antifriz" uoči definitivnog odlaska mraza i minusa.
Čim postane osjetno toplije i noću više nema mraza, temperatura padne samo nekoliko stepeni - tada se može, zapravo, mora razmišljati o prelasku na običnu tekućinu za pranje. Pravi automobilski entuzijasti će sami napraviti tečnost za vjetrobran koristeći destiliranu vodu i deterdžent, ali će ogromna većina kupiti gotov proizvod.
Postavlja se i pitanje: zašto kupiti tečnost za pranje umjesto da sipate običnu vodu iz slavine? Ovdje se općenito moraju spomenuti dvije stvari. Prvo, voda iz slavine je često lošeg kvaliteta, sadrži mnogo aditiva i može oštetiti komponente perača vjetrobrana. Osim toga, često se ne nosi pravilno sa prljavštinom koja se stvorila na staklu, što se najbolje može primijetiti u proljeće.
Drugo pitanje: zašto bi zimsku tečnost za pranje trebalo isprazniti umjesto da se nastaviti koristiti iako postoji solidna zaliha u rezervoaru? Ovdje sve ovisi o sastavu tečnosti, koja sadrži industrijski alkohol. Ako zimi pare nisu toliko isparljive i štetne za ljude, onda s dolaskom toplog vremena njihovo djelovanje može uzrokovati glavobolju, gubitak koncentracije i promjene krvnog pritiska. Da biste izbjegli nepotrebne probleme, bolje je isprazniti posudu i odložiti preostalu tekućinu za pranje za sljedeću hladnu sezonu.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE SAVJETI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Ludnica oko novog Renaulta 5 Turbo 3E, Francuzi primili 850 narudžbi u jednoj sedmici
- Biznis bez SUV-a bio bio besmislen, BMW potvrdio lansiranje nove generacije X7
- Izvoz postao preskup: Audi u SAD-u želi proizvoditi tri crossovera
- Alergije kao faktor opasnosti: Najveći rizik od nesreća u periodu od marta do jula
- Volvo XC70: Stara oznaka za prvi model marke na novoj platformi
- Svi bi da voze "džipove", zato sve manje kupujemo kompakte, limuzine i karavane
- Yugo se vratio: Otkrivena prva maketa budućeg proizvodnog modela
- ADAC: Ovo su najbolji polovni monovolumeni s cijenama između 4.000 i 10.000 eura
- Toyota Corolla FX: Nostalgično sjećanje na hot-hatch '80-ih
- Naš prvi zajednički road trip – trajao je 12 sati, mirisao na čokoladno mlijeko, zapaljeni autobus i zdravstvenu knjizicu umjesto pasoša