Ne ljuti se, čovječe: Kako se boriti sa stresom u saobraćaju

Ne ljuti se, čovječe: Kako se boriti sa stresom u saobraćaju

DATUM OBJAVE:

16.04.2025.

KATEGORIJA:

SAVJETI

Stres je svakodnevni pratilac u saobraćaju: Čak i najmanje frustracije mogu izazvati napade bijesa, a vozač postaje manje fokusiran i osjetljiviji na vanjske podražaje dovodeći u opasnost sve učesnike.


Dešava se pri vožnji automobila, u prepunom autobusu, na biciklističkoj stazi ili pješačkoj zoni: stres je svakodnevni pratilac u saobraćaju, bez obzira na prijevozno sredstvo, čak i najmanje frustracije mogu izazvati napade bijesa.

Sam po sebi, stres je dobra stvar. Dovodi tijelo u stanje pripravnosti i daje mu energiju da brzo reaguje u teškim ili opasnim situacijama, na primjer, kada stvari postanu opasne. 

002_savjeti_stres.jpg

No, stalna napetost i preveliki izazovi mogu imati negativne posljedice. Ako tijelo oslobađa hormone stresa, rastu krvni pritisak i puls, a nivo šećera u krvi dostiže opasne vrijednosti. Vozač postaje manje fokusiran i osjetljiviji na vanjske podražaje. Ovo ne bi trebalo postati trajno stanje, inače rizikujete hronični bol ili umor, oslabljen imuni sistem ili čak gubitak pamćenja. Stalni stres može povećati rizik od srčanog ili moždanog udara.

Ključ za smanjenje stresa u saobraćaju je dobra priprema: odlazak od kuće s dovoljnom vremenskom rezervom, izbjegavanje špica i saznanje o trenutnoj saobraćajnoj situaciji prije polaska, to su jednostavne, ali efikasne mjere za održavanje niskog nivoa stresa. Nikada ne ulazite u automobil kada ste napeti: prvo prohodajte nekoliko minuta na svježem zraku. Na dužim relacijama preporučljivo je praviti redovne pauze kako biste se opustili i učinili putovanje ugodnijim.

003_savjeti_stres.jpg

Koji su savjeti za opušteno putovanje? Prvo, posmatrajte svoje stresno ponašanje i pokušajte se suprotstaviti pretjeranim reakcijama, uz isprobavanje različitih tehnika opuštanja. Prihvatite da ne možete ništa aktivno učiniti u teškim saobraćajnim situacijama kao što su gužve ili agresivni vozači. Ako ste zaglavljeni u saobraćaju, audio knjiga ili neka lijepa muzika će vam pomoći da potrošite vrijeme. 

Pri pauzama koristite metodu 4-6-8: udahnite i brojite do 4, zadržite dah i brojite do 6, izdahnite i brojite do 8. U autu, umjesto da škrgutate zubima i stežete vilicu od ljutnje, čvrsto stisnite volan na nekoliko sekundi i napnite mišiće ramena, vrata i ruku. Zatim izdahnite i ponovo se opustite. Prihvatite da ostali učesnici u saobraćaju nisu protivnici, da se svakome može desiti greška. Izvinite se za sopstvene greške pomirljivim gestom, ali se i zahvalite nekome ko vas pušta na cesti.

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!

Kako izgleda profesionalna montaža guma? Pogledajte cijeli proces!