Kad kupite polovni auto, mali servis bi trebao biti vaš prvi korak
Kupovina polovnog automobila oduvijek je bila igra "mačke i miša" između prodavača i kupca. Po nepisanom pravilu prodavačeva uloga je da hvali ono što prodaje kako bi izvukao što više moguće novca, a nerijetko gledaju da ulože što manje novca u auto koji stoji na placu. Stoga, čim kupite polovni auto i "stavite" ga na cestu, odmah uradite mali servis.
Ovaj put kupovinu vozila ćemo posmatrati iz ugla kupca, koji bi trebao da ispoštuje nekoliko univerzalnih mjera predostrožnosti ukoliko želi da smanji rizik od loše kupovine. Naravno rizik od neuspijeha nije moguće u potpunosti izbjeći, jer i najpošteniji prodavac ne može znati kada će se nešto pokvariti na njegovom polovnom automobilu, a garancije na isti je rijetka i često ne duža od pola godine. Taj rizik kupac jednostavno mora da prihvati kao neizbježnu realnost.
Prva i osnovna stvar koju treba napraviti kada nađete "automobil vaših snova" jeste brza provjera papirologije vozila, koja će vam između ostalog omogućiti da utvrdite istoriju vozila kroz klasičnu ili elektronsku servisnu knjigu. Kroz ovu proceduru moguće je saznati kako je i kada automobil servisiran, te da li je bilo vanrednih zahvata na njemu i o čemu je riječ.
Što je automobil stariji to je mogućnost detaljne provjere na ovaj način sve manja, jer većina vozila po isteku garancije napušta ovlaštene servise, dok garažni majstori nisu obavezni da vode ovaj vid evidencije. Rizik od loše kupovine samim tim je veći. Drugi korak u provjeravanju je posjeta pouzdanom servisu i majstoru od povjerenja čija uloga je da utvrdi tehničko stanje vozila, te uoči eventualne nedostake, odnosno sugeriše vam potencijalna dodatna ulaganja, koja je neophodno napraviti na vozilu u kratkom roku nakon kupovine. Treća stvar je vizuelni pregled samog vozila od strane kupca i testna vožnja u okviru koje će se bliže upoznati s istim.
Kada jednom kupi "nov" polovan automobil, nakon što uspješno prođe kroz sve prethodno navedene faze provjere ili jednostavno to uradi bez ijedene od njih uzdajući se u sreću, prvo što bi novi vlasnik trebao da obavi jeste preventivni "mali servis vozila".
Nikom nije do bacanja para i bespotrebnog ulaganja, ali takav postupak trebali bismo prihvatiti normalnim kao što prihvatamo pranje novog veša prije prve upotrebe. Podsjećamo da je mali servis, rutinska procedura redovnog održavanja u okviru koje se obično mijenjaju ulje u motoru, te filteri ulja, vazduha i kabine. Ovdje je neophodno napomenuti da svaki pogonski agregat: benzinske, dizelske ili hibridne pogonske koncepcije, u koju spadaju i vozila pogonjena LPG (propan-butan) ili CNG (metan) plinovima koristi od proizvođača preporučeno motorno ulje.
Kada je riječ o proporučenim uljima bitno je naglasiti da se prepruke osim na gradaciju samog ulja, odnose i na specifikaciju (ekološku normu), koje to ulje mora da zadovoljava. Ova druga preporuka je puno važnija od prve, jer definiše podmazivanje motora prema Euro kategorijama o emisiji štetnih gasova (od 1 do 6) odnosno prema kompleksnosti samih motora i pratećih sistema. To praktično znači da iako proizvođač za neki motor na primjer preporučuje gradacije ulja 5W30 ili 5W40 to ne znači automatski da će isto ulje biti jednako adekvatno za podmazivanje motora, koji zadovoljavaju Euro 2 i Euro 5 ekološku normu. Tačnije u većini slučajeva ono i ne može biti adekvatno za ovako širok raspon karakteristika.
Ova činjenica je veoma bitna, jer serviseri u servisnoj dokumentaciji svakog vozila primarno navode gradaciju ulja i brend, bez preciziranja specifičnog naziva proizvoda i njegove specifikacije. Potencijalno podmazivanje motora neadekvatnim uljem može biti fatalno između ostalog za sam motor, za ulju pumpu, razvodni sistem, turbinu, DPF...
Podsjećamo da je tačne specifikacije ulja za svaki pojedinačni motor moguće dobiti od svakog proizvođača, putem njihovih internet stranica ili kod ovlaštenih servisera, a često i kod samih prodavaca ulja. Iznos ulaganje u "prvi" mali servis uvijek je višestruko manji u odnosu na sve potencijalne kvarove, koji mogu da budu izazvani neadekvatnim podmazivanjem, a sigurnost koju dobijate redovnim praktikovanjem ovog obaveznog segmenta redovnog održavanja (zavisno od motora i ulja preporučuje se u intervalima od 10 do najviše 30.000 km) jednostavno nema cijenu.
Stoga, kada kupite polovni automobil i "stavite" ga na cestu, prvo što trebate uraditi na njemu je zamjena ulja i filtera. Ako ste i sumnjali u prethodnu istoriju održavanja, na taj način ćete započeti sa svojom.
POSLJEDNJE OBJAVE
- Kako održavati AdBlue sistem? Vozačeva dijagnoza je nekad važnija od dijagnostike!
- Kako pripremiti automobil da prezimi u garaži i bude "fit" na proljeće
- Kako pravilno spremiti ljetne gume za zimski san
- Šta uraditi kada otkažu električni podizači stakala? Kvar ne mora uvijek biti fatalan
- Zima i potrošnja goriva: Koliko raste "žeđ" automobila na "minusima"
- Zašto je važno balansirati gume i gdje to brzo i profesionalno obaviti?
- Zima, zima - e, pa šta je: Priprema automobila za vožnju
- Oprez u uslovima smanjene vidljivosti: Kratka svjetla nisu isto što i dnevna!
- Preventivna zamjena protokomjera vazduha Efikasniji usis za optimalno sagorijevanje
- Opasni akvaplaning: Utjecaj dubine profila gume na "plivanje" vozila