Kupovina guma: Kako odabrati prave pneumatike
DATUM OBJAVE:
28.04.2025.
KATEGORIJA:
SAVJETIDa li zamijeniti dvije, četiri ili pet guma, koliko novca potrošiti, kojeg proizvođača odabrati, koji tip gume, brzinski indeks, dozvoljeno opterećenje, dimenziju, to su dileme u vezi s kupovinom "automobilske obuće".
Obuvanje automobila nije jednostavno i donosi brojna pitanja - počevši od dileme da li zamijeniti dvije, četiri ili pet guma, pa do toga koliko novca potrošiti, kojeg proizvođača odabrati, koji tip gume, brzinski indeks, dozvoljenu težinu, dimenziju...
Prema Zakonu o osnovama bezbjednosti saobraćaja na istoj osovini se moraju nalaziti potpuno isti pneumatici. To znači da se gume kupuju "u paru", osim ako ne želite obnoviti i rezervnu gumu.
Specijalni slučaj i specijalna dilema se otvara ukoliko uništite jedan pneumatik. Dok su gume prilično nove, možete kupiti jedan pneumatik, identičan uništenom, ali ukoliko su gume "gazile" duže od 12 mjeseci, jedino pravo rješenje je zamjena u paru, preciznije pneumatika na istoj osovini. Preporučuje se povremena dijagonalna zamjena guma na vozilu - prednja lijeva sa stražnjom desnom i prednja desna sa stražnjom lijevom.
Kod izbora dimenzije gume najbolje se držati onoga što preporučuje proizvođač, a želja vlasnika automobila da izađe iz tih okvira traži vrlo dobro poznavanje materije. Tako "spuštanje" vozila uz pomoć nižih i širih pneumatika znači potrebu za novim naplatcima (širim i lakšim) čiji raspored rupa i off-set moraju odgovarati automobilu. Nižim gumama treba i tvrđi ovjes, što znači nove opruge i amortizere. Sve u svemu, previše posla i troškova za nešto što se u biti svodi na atraktivniji izgled.
Pri kupovini guma obično se razmatra ponuda najboljih, najjeftinijih ili "best buy" (najbolja vrijednost za novac) pneumatika. Nekad su presudni i aktuelni povoljni uslovi prodaje, ali se ogromna većina kupaca guma može svrstati u jednu od tri spomenute kategorije. Visoka cijena i zvučno ime najčešće označavaju dobar proizvod, ali to ne mora biti pravilo. Stoga se preporučuju testovi specijaliziranih medija, koji ispituju gume po važnim kriterijima (zaustavni put, akvaplaning, upravljivost, trakcija, otpor kotrljanju, habanje, buka...).
Vrlo kompleksno je sezonsko pitanje - zimska, ljetna ili cjelogodišnja guma. Eksperti će obično savjetovati da ljeti treba voziti na ljetnim gumama, zimi na zimskim pneumaticima, ali treba napomenuti da u posljednje vrijeme raste prodaja "allseason" proizvoda, koji se mogu koristiti tokom cijele godine. Gume za sva godišnja doba ostaju kompromis koji ne odgovara u potpunosti performansama najkvalitetnijih guma za ljeto i zimu, čak i ako imaju tendenciju stalnog poboljšavanja.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE SAVJETI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Volvo se vraća u Evropu: EX30 startovao u Belgiji, gradi se fabrika u Slovačkoj
- Kupovina guma: Kako odabrati prave pneumatike
- Ora Lightning Cat Travel Edition: Kineska Panamera sada i kao karavan
- Retrovizor, bijeg i što muž ne vjeruje kad kažem “vozi polako”
- Saab Sonett (1966-1974): Dizajnerski sjaj i performansni očaj
- Iz prašine i problema – do smijeha i uspomena
- Brabus je 6-cilindarski E53 AMG doveo na nivo 8-cilindarskog E63 AMG
- Land Rover Defender V8 Soft Top restomod šokira pojavom ali i cijenom
- Nissan sve dublje tone u finansijski ponor
- ADAC istraživanje: Ovo su najbolji mali automobili na tržištu