Kontrola pritiska u gumama: Kako funkcioniše TPMS i na šta treba obratiti pažnju

Kontrola pritiska u gumama: Kako funkcioniše TPMS i na šta treba obratiti pažnju

DATUM OBJAVE:

26.01.2025.

KATEGORIJA:

SAVJETI
+2

Sprečava nesreće, smanjuje potrošnju goriva i habanje guma: Korisni elektronski asistent je upozorenje i podsjećanje da vozači i dalje premalo obraćaju pažnju na pneumatike kao jedinu vezu između automobila i ceste.


Od 2014. godine svi novi automobili moraju biti standardno opremljeni sistemom za kontrolu pritiska u gumama (TPMS). Ovaj korisni asistent je upozorenje i podsjećanje da vozači i dalje premalo obraćaju pažnju na gume kao jedinu vezu između automobila i ceste.

TPMS uz pomoć elektronike, između ostalog, spriječava nesreće uzrokovane nepravilnim pritiskom u gumama ili postupnim bušenjem pneumatika. Uz to, optimalnim pritiskom zraka se može i uštedjeti gorivo te izbjeći nepotrebno habanje guma.

002_TPMS.jpg

Ako tehnologija otkrije da pritisak u gumama opada, oglašava se alarmom i/ili prikazuje poruku na displeju da nešto nije u redu ("nizak pritisak u gumama" ili "gubitak pritiska u gumama") ili će se upaliti žuta indikatorska lampica na instrument tabla - stilizovana probušena guma sa znakom uskličnika. To znači da je premalo zraka u jednoj od guma, pneumatik je probušen ili je moguće da senzori još nisu kalibrirani nakon promjene gume.

Šta treba učiniti? Prvo provjeriti gume. Ako je guma probušena, najbolje je ne voziti dalje, već promijeniti točak. Ako se čini da je samo opao pritisak, treba otići do najbliže benzinske pumpe i provjeriti zrak u gumama. Nedostaje li samo mala količina zraka, vjerovatno nema oštećenja, već je riječ o "normalnom" difuzionom gubitku zraka. Jednostavno treba dopuniti zrak i resetirati kontrolu pritiska u gumama, nakon čega bi se trebala ugasiti lampica indikatora pritiska u gumama. Napomena: veliki nedostatak zraka može oštetiti gumu! 

003_TPMS.jpg

Kako zapravo funkcionišu sistemi za kontrolu pritiska u gumama? Proizvođači automobila koriste direktne senzore u točku ili procjenjuju ponašanje guma pri kotrljanju. Direktno mjerenje TPMS-a koristi senzore pritiska i temperature na svakom pojedinačnom točku koji imaju direktan kontakt sa zrakom u gumi. Ovaj sistem se koristi za određivanje relevantnih fizičkih varijabli u realnom vremenu i telemetrijski prijenos do kontrolne jedinice u vozilu. Po pravilu, vozač dobiva vrijednost pritiska u gumama za svaki pojedinačni položaj točka, pri čemu je preciznost mjerenja zraka približno 0,1 bar. 

To znači da čak i male fluktuacije pritiska ili temperature mogu biti otkrivene i prikazane u ranoj fazi. Kućišta senzora direktno mjernog TPMS-a obično se nalaze na unutrašnjoj strani felge ili gume u području ventila i pričvršćena su zajedno s njim. Senzorske jedinice crpe potrebnu energiju iz baterija, koje je potrebno zamijeniti nakon otprilike 6-10 godina. Zbog zahtjeva opreme, oba seta točkova, felge s gumama za ljeto i zimu, moraju biti opremljeni senzorima.

006_TPMS.jpg

Prednosti direktnog mjerenja TPMS-a su preciznost i brzina mjerenja, određivanje vrijednosti za svaki pojedinačni točak, nema potrebe za novom inicijalizacijom nakon svake korekcije pritiska u gumama i promjene točkova. Nedostaci: za svaki dodatni točak potreban je poseban senzor (to znači da će kupovina drugog kompleta točkova koštati dodatnih 120-300 eura), većinu senzora potrebno je zamijeniti nakon otprilike 5-8 godina.

Indirektni TPMS registruje promjene na točkovima i tako samo indirektno određuje pritisak u gumama. Ako je pritisak u gumama previsok ili nizak, mijenja se i ponašanje kotrljanja guma: na primjer, brzina se povećava jer se radijus kotrljanja gume smanjuje kako se unutrašnji pritisak smanjuje. Ponašanje vibracija kućišta gume se takođe menja s pritiskom u gumama. Elektronika vozila detektuje ove promjene u ponašanju kotrljanja guma preko senzora brzine na četiri točka i javlja vozaču da je promijenjen pritisak zraka.

005_TPMS.jpg

Glavna prednost indirektnog mjerenja su niži troškovi budući da se koriste senzori koji su već u vozilu. Drugim riječima, nema dodatnih troškova prilikom prelaska na drugi set točkova nego vozač samo treba pritiskom na dugme restartovati sistem. S druge strane, nedostatak je sporija reakcija na gubitak pritiska, a indirektni sistemi nemaju preciznosti direktnog mjernog TPMS-a. Uz to, često nije naznačeno koji točak ima gubitak pritiska - ako se javi upozorenje, moraju se provjeriti svi točkovi.