Koje rizike donose istrošene zimske gume tokom najhladnijeg godišnjeg doba

Koje rizike donose istrošene zimske gume tokom najhladnijeg godišnjeg doba

DATUM OBJAVE:

16.01.2025.

KATEGORIJA:

SAVJETI

Zimske gume gube svoja zimska svojstva sa svakim izgubljenim milimetrom dubine profila, a najočitija je razlika pri vožnji po snijegu - izlizani pneumatici donose duži kočioni put i lošiju trakciju.


Za one koji voze na izlizanoj zimskoj "obući" najprije jedna dobra vijest: zimska guma, čak i sa profilom dubine svega 4 milimetra, na snijegu je za klasu bolja od potpuno nove ljetne gume! Ali, zimske gume gube svoja zimska svojstva sa svakim izgubljenim milimetrom gazećeg sloja. To je prije nekoliko godina na testu otkrio i ADAC.

Eksperti najvećeg evropskog automobilskog kluba su uspoređivali tri različito istrošena seta zimskih guma: fabrički nov set guma s gotovo 9 mm dubine profila, komplet s 7,5 mm gazećeg sloja i istrošene gume na kojima su ostala 4 mm profila. Ispitivano je ponašanje u vožnji, pri kočenju, na suhoj, mokroj i cesti pokrivenoj snijegom.

002_istrošene zimske_gume.jpg

Na snijegu je razlika između novih i "izlizanih" zimskih guma najočitija. Guma s 4 mm gazećeg sloja, pri kočenju s brzine od svega 30 km/h, ima 3,2 metra duži kočioni put od nove gume. Još očitija je razlika u trakciji. Guma sa 7,5 mm profila ima 40 procenata slabiju "vuču" od novog pneumtika, dok je "4-milimetarska guma" lošija za više od 50 procenata. Ljetne gume, koje su također testirane zbog poređenja, pokazale su se u još lošijem svjetlu – posjeduju svega četvrtinu vučne snage nove zimske gume, dok 7,5 metara duži kočioni put pri samo 30 km/h vožnju pretvara u ruski rulet.

Na mokroj cesti je najbitnija otpornost na akvaplaning, odnosno profil treba prihvatiti i potisnuti što više vode. Zimska guma s 4 mm profila ovaj zadatak ne može kvalitetno obaviti i automobil zapliva već na 63 km/h, dok se to kod novih zimskih pneumatika dešava na 87 km/h. Pri kočenju na mokroj podlozi sa brzine od 80 km/h presudnu ulogu igra mješavina gume što objašnjava podatak da istrošeni pneumatik treba svega sedam procenata dužu dionicu za zaustavljanje.

003_istrošene zimske_gume.jpg

Zaključak: Tokom najhladnijeg doba istrošene zimske gume imaju znatno slabije karakteristike od pneumatika s velikom dubinom profila. Eksperti ADAC-a upozoravaju da su svega 4 mm gazećeg sloja znak za izmjenu zimskih guma. A oni koji to ne učine, štaviše zadrže zimske gume i tokom ljeta, trebaju računati na brže trošenje, duži kočioni put i lošije držanje ceste, kako na suhom tako i na mokrom, sve u poređenju s pravim ljetnim pneumaticima.

Dakle, zimske gume za zimu, ljetne za ljeto. Ali, s dovoljnom dubinom profila!