Kako pokrenuti poplavljeni automobil?

DATUM OBJAVE:

18.10.2024.

KATEGORIJA:

SAVJETI

Austrijski ekspert upozorava da bi poplave mogle prouzrokovati štetu na vozilima koja su bila uronjena u vodu do motornog prostora, a poseban oprez je potreban za električne automobile.

Nedavne poplave u BiH odnijele su brojne ljudske živote, ali i nanijele veliku materijalnu štetu na objektima i infrastrukturi. Stradali su i brojni automobili u koje je ušla voda, ili čak odnijela vozila. Kako postupati s takvim poplavljenim automobilima? Ekspert Austrijskog udruženja automobilista, motociklista i biciklista (ARBÖ) upozorava da bi poplave mogle prouzrokovati štetu na vozilima koja su bila uronjena u vodu do motornog prostora.

"Ako je motorni prostor bio pod vodom, ne treba pokušavati pokretati vozilo. To bi moglo dovesti do takozvanog 'vodenog udara'. Klip će, umjesto mješavine goriva i zraka, u cilindru pokušati sabiti čistu vodu, što naravno nije moguće. To može dovesti do ozbiljnog oštećenja motora", kaže Karl Baldinger, direktor operacija ARBÖ poslovnice u Beču.
001_poplave.jpg
Stoga Baldinger savjetuje da, ako je automobil bio potpuno potopljen u vodi, treba pozvati servisere, koji će ukloniti svjećice i zatim provjeriti ima li vode u motornom sistemu. Osim toga, mora se provjeriti nivo motornog ulja kako bi se osiguralo da voda nije prodrla u blok motora kroz sistem ventilacije motora. Samo tada se može osigurati da motor neće biti oštećen pri pokušaju pokretanja.

Sve više je električnih automobila i za njih važi poseban oprez. Iako su pogonske baterije, utikači i kontakti napravljene da budu otporni na vodu, ipak bi u slučaju "poplave" prostora električnog motora i ostalih sklopova trebalo odustati od samostalnog pokretanja vozila. Umjesto toga, Karl Baldinger savjetuje da vozilo pregledaju obučeni tehničari i serviseri za "visoki napon".