Kako pokrenuti automobil s automatskim mjenjačem i praznim akumulatorom?
Komfor vožnje automobila s automatskim mjenjačem osjetno je veći u poređenju s ručnim mjenjačem. Međutim, u situaciji kada se isprazni akumulator sve prednosti automatika padaju u vodu i tada neke jednostavne stvari poput izbora neutralnog režima vožnje postaju puno komplikovanije.
Ulazite u automobil, dajete kontakt, okrećete ključ i izostaje očekivana pokretačka reakcija alternatora. Motor miruje, a akumulator je "mrtav". Crni scenario da ne može biti crnji, posebno ako je u pitanju hladno zimsko jutro, kakvo nas uskoro očekuje.
Ako imate automobil s ručnim mjenjačem loš početak dana i ne mora biti tako "crn", jer uz fizičku pomoć jednog ili dvojice komšija ili možda slučajnih prolaznika možete pokrenuti vaš automobil i bez pomoći akumulatora. Dovoljno je da date kontakt, pritisnete kvačilo, ubacite mjenjač u drugu brzinu i sačekate da snaga mišića vaših pomagača pokrene vozilo s mjesta. Nakon par metara i dovoljnog ubrzanja, otpustite kvačilo lagano i motor vašeg automobila će uz malo sreće pobuđen kompresionim pritiskom početi da radi, a sa njim i alternator koji će koliko, toliko da napuni ispražnjeni akumulator. Bićete na točkovima i nakon kratkotrajne avanture ipak srećni i zadovoljni, jer će se vaši problemi riješiti dok ste u pokretu.
Ukoliko imate automatski mjenjač i prazan akumulator za osmijeh na licu trebaće vam puno više snalažljivosti i praktičnog znanja. Navedena situacija obično znači da svoje vozilo, odnosno njegov pogonski agregat nećete moći pokrenuti na mišiće "ooo-ruk" metodom guranja, već isključivo pomoću alternativnog izvora struje. Jedan od najpoznatijih je prespajanje kablova i pozajmljivanje struje od donatorskog automobila. Ovom metodom oživjećete električni sistem u vozilu i omogućiti mu da startuje motor, nakon čega će iz P položaja biti "oslobođena" ručica mjenjača.
Druga metoda s kojom je moguće pokrenuti motor vozila s automatskim mjenjačem i praznim akumulatorom je pomoću "bustera" odnosno prenosnog izvora baterijskog napajanja, koji obično dolazi u kompaktnom kućištu sa digitalnim kontrolnim sistemom, kablom i kontakt klemama.
Treća metoda je zamjena pokvarenog i praznog akumulatora, s punim.
Ako iz bilo kojeg razloga ne možete da pronađete kablove, buster ili novi akumulator, a imate potrebu da pomjerite vaše vozilo s automatskim mjenjačem, koje se nalazi u P položaju znajte da i za tu situaciju postoji rješenje. Da podsjetimo ubacivanjem ručice mjenjača u P položaj, dok pogonski agregat još radi, prenosni sistem se blokira i točkovi vozila se više ne mogu okretati. Da biste pregurali automobil, šlepali ga užetom ili šipkom pomoću drugog vozila ili ga jednostavno navezli na kamion za šlepanje potrebno je da mjenjač automatika dođe u N položaj.
Kod nekih, uglavnom starijih modela mjenjač je moguće iz P u N položaj prebaciti nakon što se kontakt ključ okrene nadesno i istovremeno pritisne kočnica. Kod novijih automatika za prebacivanje ručice mjenjača ili džojstika u N položaj potrebno je odblokirati mehanizam ručice mjenjača. Blokada se obično nalazi pored ili ispod ručice i džojstika automatskog mjenjača u vidu mehaničke blokade, koja može da se deaktivira pritiskom kontakt ključa, ruke, odvijača ili kombinirki.
Kada se odblokira ručica mjenjača onda je istu moguće dovesti u N položaj. Vozilo s automatskim mjenjačem tada se može gurati, šlepati i pomjerati bez ispravnog akumulatora, ali se takav vid kretanja treba primjenjivati samo i isključivo kada nema drugog načina za pokretanje vozila na standardan način. Ovdje treba napomenuti da svaki proizvođač ima svoje preporuke za šlepanje u uputstvu vozila, odnosno da dugotrajno šlepanje automobila s automatskim mjenjačem i ugašenim motorom može dovesti do pregrijavanja pojedinih sklopova mjenjača, jer u ovim uslovima nema adekvatnog pritiska i cirkulacije ulja unutar mjenjača.
Generalna preporuka za šlepanje vozila a automatskim mjenjačem je da brzina kretanja ne prelazi 40 km/h, odnosno da razdaljina šlepanja ne bi trebala biti duža od 25 kilometara.
I za kraj da rezimiramo, najbolji savjet kojeg je moguće uputiti vlasnicima vozila s automatskim mjenjačem je da redovno provjeravaju ispravnost akumulatora ili da preventivno kupe praktični buster, koji ih u bilo koje doba godine, a posebno zimi može poštedjeti velikog stresa, ali i troška uzrokovanog neočekivanim pražnjenjem akumulatora.
POSLJEDNJE OBJAVE
- Kako održavati AdBlue sistem? Vozačeva dijagnoza je nekad važnija od dijagnostike!
- Kako pripremiti automobil da prezimi u garaži i bude "fit" na proljeće
- Kako pravilno spremiti ljetne gume za zimski san
- Šta uraditi kada otkažu električni podizači stakala? Kvar ne mora uvijek biti fatalan
- Zima i potrošnja goriva: Koliko raste "žeđ" automobila na "minusima"
- Zašto je važno balansirati gume i gdje to brzo i profesionalno obaviti?
- Zima, zima - e, pa šta je: Priprema automobila za vožnju
- Oprez u uslovima smanjene vidljivosti: Kratka svjetla nisu isto što i dnevna!
- Preventivna zamjena protokomjera vazduha Efikasniji usis za optimalno sagorijevanje
- Opasni akvaplaning: Utjecaj dubine profila gume na "plivanje" vozila