Oprez i defanzivna vožnja su magične riječi za jesenju sigurnu vožnju
DATUM OBJAVE:
22.09.2024.
KATEGORIJA:
SAVJETIKlizavo lišće, rani sumrak, loše vrijeme, poljoprivredna mehanizacija i divljač na cesti - vožnja ujesen je mnogo manje zabavna nego po lijepom ljetnom danu i zahtijeva pridržavanje specifičnih pravila.
Već smo kalendarski zakoračili u jesen, kada vozači moraju računati i na više opasnosti u saobraćaju. Magla i prvi mrazevi, mokro lišće, snažni pljuskovi i akvaplaning, velike temperaturne razlike, divljač i poljoprivredna mehanizacija na cestama, sve su to opasnosti koje prate saobraćaj ujesen.
"Vidjeti i biti viđen", osnovno je pravilo vožnje u svim godišnjima dobima, naročito u jesen. Ali nije dovoljno samo upaliti svjetla, što je uostalom i zakonska obaveza, nego je važno pravilno podešavanje jačine i snopa svjetlosti. Uz to, vidjeti se može samo kroz čisto vjetrobransko staklo što postavlja zahtjev za kvalitetnim brisačima koji su na velikom iskušenju zbog obilnih padavina.
Čak i kada se ispune svi "subjektivni" faktori za dobru vidljivost (kvalitetna svjetla i brisači), ostaju "objektivni" prirodni razlozi koji ograničavaju preglednost. To je prije svega magla, ali i reflektujuće sunce. Mada ujesen nema previše toplih dana, sunce lako može prevariti vozača i dovesti do 10-sekundnog "sljepila". O opasnosti od magle ćemo posebno pisati, sada samo osnovna pravila: uz vidljivost do 100 metara ni po koju cijenu ne voziti brže od 80 km/h. Pri vidljivosti od 50 metara, voziti maksimalno 50 km/h, a brzinu smanjivati sa svakim dodatnim metrom zida od magle. Zadnje svjetlo za maglu upaliti tek kada vidljivost bude manja od 50 metara i održavati odstojanje prema vozilima naprijed.
Lišće na cesti može postati mora za vozače. Ne samo da novi pokrivač iz svih mogućih boja i kontrasta dovodi do dekoncentracije nego može cestu pretvoriti u pravo klizalište ukoliko je lišće mokro. Stoga se savjetuje podizanje noge s gase, povećanje odstojanja prema vozilima naprijed kako bi se u slučaju potrebe moglo sigurno zaustaviti. Oprez je potreban ne samo pri vožnji kroz aleje, pored drveća i livada nego i u gradskim središtima a naročito pri prolasku preko mostova na magistralnim cestama i autoputevima gdje se javlja dodatna opasnost od "klizanja" u vrijeme prvih mrazeva.
Naravno, "klizanje" se najefikasnije može preduprijediti blagovremenim prelaskom na zimsku obuću. Iako je zakonska obaveza 1. novembar, u gotovo svim europskim zemljama sa klimatskim uslovima sličnim našim, prelazak na zimske gume savjetuje se ranije. Za gume, baš kao i za brisače i ostali potrošni materijal, važi pravilo: Dalje ruke od jeftinih i neprovjerenih proizvoda koji kratkoročno donose uštedu, ali se u slučaju nevolje može platiti visoka, neki put i najviša cijena.
Jesen je vrijeme intenzivnih poljoprivrednih radova. Tada se poljoprivredna mehanizacija sporo kreće glavnim cestama, pritom nanoseći blato i zemlju na ionako vlažnu asfaltnu podlogu. Također je povećana opasnost od neželjenih susreta sa divljači na cesti, naročito u sumrak, kada su ove životinje u pokretu. Životinja težine 80 kilograma pri sudaru sa automobilom koji se kreće brzinom od svega 50 km/h posjeduje masu od dvije tone!
Stoga su magične riječi ujesen - oprez i defanzivna vožnja!
POSLJEDNJE OBJAVE
- Kako održavati AdBlue sistem? Vozačeva dijagnoza je nekad važnija od dijagnostike!
- Kako pripremiti automobil da prezimi u garaži i bude "fit" na proljeće
- Kako pravilno spremiti ljetne gume za zimski san
- Šta uraditi kada otkažu električni podizači stakala? Kvar ne mora uvijek biti fatalan
- Zima i potrošnja goriva: Koliko raste "žeđ" automobila na "minusima"
- Zašto je važno balansirati gume i gdje to brzo i profesionalno obaviti?
- Zima, zima - e, pa šta je: Priprema automobila za vožnju
- Oprez u uslovima smanjene vidljivosti: Kratka svjetla nisu isto što i dnevna!
- Preventivna zamjena protokomjera vazduha Efikasniji usis za optimalno sagorijevanje
- Opasni akvaplaning: Utjecaj dubine profila gume na "plivanje" vozila