Intervali zamjene motornog ulja: Preporuke su korisne, ali ne i obavezujuće
DATUM OBJAVE:
22.01.2025.
KATEGORIJA:
SAVJETIZamjena ulja u motoru jedna je od osnovnih, redovnih servisnih aktivnosti, koja najčešće određuje koliko će efikasan biti radni vijek nekog pogonskog agregata. Otkrivamo vam šta nam preporučuju proizvođači i struka, a šta sugerišu praktična iskustva kada je riječ o intervalima zamjene motornog ulja...
Svaki proizvođač uz svoja vozila i pogonske agregate navodi dvije preporuke kada su u pitanju motorna ulja. Prva preporuka tiče se gradacije viskoznosti ulja, odnosno njegovog otpora prema tečenju (razlivanju).
Podsjećamo da se viskoznost ulja izražava s dva broja (primjer: 10W40 ili 5W30). Uz prvi broj stoji slovo W (Winter) koje na engleskom jeziku označava zimu, a u kontekstu viskoznosti ulja određuje kako ono teče dok je hladno. Drugi broj sugeriše kako ulje teče na radnoj temperaturi motora (kreće se obično oko 90 stepeni).
Logika nalaže da što su manji brojevi u oznakama ulja to se ono bolje razliva po motoru (teče). Druga preporuka koju navode proizvođači kao obaveznu su preporučeni intervali zamjene ulja, koji se obično kreću od pet do 7.000 kilometara za mineralna ulja, od 10 do 15.000 km za polusintetička i od 15 do 30.000 kilometara (u rijetkim slučajevima i više) za sintetička ulja. Neki proizvođači imaju i vremenske preporuke za vozače, koji godišnje prelaze manje kilometraže uglavnom u gradskim uslovima za vožnju ili sa niskim prosječenim brzinama. Njima se preporučuje kontrola kvaliteta ulja na godišnjem nivou uz zamjenu ako je to potrebno bez obzira na pređenu kilometražu.
Oko preporučenih intervala već decenijama se vode žučne rasprave na relaciji vlasnici vozila, proizvođači automobila, automehaničari i proizvođači motornih ulja. Različitih mišljenja i stavova po ovom pitanju je toliko da je nemoguće postići kompromis, ali ih je moguće rezimirati kako bi svaki vozač mogao izvući zaključak šta je najbolje za njega, njegov automobil i kućni budžet.
Prva polazna osnova kod izdavanja preporuka za zamjenu motornog ulja je pređena kilometraža. Proizvođači automobila je smatraju mjerodavnim parametrom, posebno kod savremenih automobila, koji imaju mogućnost senzorske kontrole kvaliteta ulja i koji će po njihovim tvrdnjama na vrijeme obavijestiti vozača ukoliko procijene da je isti pao ispod deklarisanog nivoa.
Naime, ukoliko se kvalitet ulja iz bilo kojeg razloga (prljavo gorivo, razrijeđivanje, visok stepen vlage, ekstremne temperature i ispravanje...) promijeni, odnosno oslabi prije kilometarski zacrtanog intervala zamjene nadzorni sistem će zaštiti motor vozila i neće dozvoliti oštećenje (uključivanjem sigurnosnog režima rada). Praksa je međutim, pokazala da je ovaj sistem promjenive efikasnosti i da njegove procjene mogu biti tačne, ali često i nažalost pogrešne što može biti fatalno za agregat.
Druga teorija koju uglavnom zagovaraju stručnjaci za motorna ulja i mnogi mehaničari je da bi se kvalitet motornog ulja trebao ravnati prema broj radnih sati, odnosno opterećenju koje je motor prošao u različitim režimima s posebnim naglaskom na režime spore i prebrze vožnje. Naime, opterećenje koje ulje i motor s njim trpi nije i ne može biti isto ako vozilo puno vremena provodi u režimu vožnje stani/kreni gdje je prisiljeno da sagori veliku količinu goriva bez efektivnog kretanja. U takvim oklonostima često su prisutna velika temperaturna opterećenja, ali često i različiti vidovi onečišćenja ulja do kojih dolazi zbog dugoročne preopterećenosti filtera.
Na kvalitet ulja progresivno može da utiče i prebrza vožnja, odnosno preoterećenje motora usljed nesavjesne vožnje. U takvim oklonostima ulje gubi svoje karakteristike najviše zbog visokih (previsokih) temperatura koje slabe karakteristike samog ulja, ali i namjenskih aditiva. Kvalitet ulja mijenja se i u skladu s specifičnim uslovima za vožnju, najčešće u gradskim uslovima sa puno hladnih startova i pređenih kilometara bez postignute optimalne temperature ulja, koja je bitna posebno u hladnijim vremenskim uslovima da bi se smanjio procenat vlage.
Bez obzira za koji sistem zamjene ulja u motoru se odlučite, shodno intezitetu korištenja vašeg vozil ili preporuka proizvođača i automehaničara, odnosno zaključaka donesenih na osnovu specifičnih praktičnih okolnosti u kojima se vozite svaki dan, bitno je da znate da od ove servisne operacije direktno zavisi stepen trošenja mnogih pokretnih i nepokretnih dijelova u pogonskom agregatu.
Kvalitet ulja utiče i na rad turbine, izduvnog sistema, na potrošnju goriva, a na kraju i na kompletno vozačko iskustvo u kojem bitnu stavku predstavljaju i troškovi redovnog i vanrednog održavanja. Zavisno od veličine i kompleksnosti motora za njihovo podmazivanje koristi se od tri do desetak litara ulja koliko staje u agregate sa osam ili deset cilindara. S pripadajućim filterom trošak za zamjenu ulja obično se kreće od pedesetak do nekoliko stotina KM, a uz to treba dodati i "servisnu satnicu" ukoliko motorno ulje ne možete ili ne znate sami da zamijenite.
Ono što treba oduzeti iz ove računice je sumnja da s preporučenom ili preventivnom zamjenom ulja nešto "gubite" jer je to jedina redovna servisna operacija čije adekvatno obavljanje bez obzira na trošak dugoročno donosi samo prednosti.
POSLJEDNJE OBJAVE
- Znate li simbole kontrolnih lampica: Neke poruke zahtijevaju hitnu posjetu servisu
- Drveće pored ceste je opasnost koja se potcjenjuje
- Crni led: Klimatski fenomen je jedna od najrizičnijih situacija u vožnji
- Kontrola pritiska u gumama: Kako funkcioniše TPMS i na šta treba obratiti pažnju
- Otopljen snijeg, temperature iznad "nule" i stare zablude o zimskim gumama
- Zaleđena brava ili vrata: Šta uraditi za ulazak u automobil
- Koje rizike donose istrošene zimske gume tokom najhladnijeg godišnjeg doba
- Opasnost od požara na vozilu zimi: Koji su faktori najopasniji i kako ih izbjeći?
- Kako se koristi i čemu služi Hill Holder sistem?
- Kako preko "motora" smanjiti potrošnju goriva u zimskim uslovima