Drveće pored ceste je opasnost koja se potcjenjuje
DATUM OBJAVE:
29.01.2025.
KATEGORIJA:
SAVJETITragična nesreća, koja se desila prije nekoliko dana u Sarajevu, podsjećanje je koliko se potcjenjuje opasnost od sudara s drvećem, koji u Njemačkoj čine četvrtinu svih fatalnih udesa.
Prije nekoliko dana u Sarajevu se desila saobraćajna nesreća s tragičnim ishodom. Poginuo je vozač koji je izgubio kontrolu i automobilom se zabio u drvo pored ceste, iako su snimci s mjesta nesreće sugerisali da putnička ćelija vozila nije uništena.
Pomenuta nesreća je podsjećanje koliko se potcjenjuje opasnost od sudara s drvećem. Analize iz Njemačke pokazuju da rizik od stradanja u sudarima s drvećem šest puta veći nego u nesrećama u kojima automobil napusti cestu, ali ne udari u prepreku.
Štaviše, četvrtina svih fatalnih nesreća na njemačkim putevima su sudari s drvećem, pri čemu u 85% takvih udesa učestvuje samo jedno vozilo. Otprilike polovina udara u drveće dešava se u mraku i sumraku, rizik od nezgoda je posebno visok zimi kada su ceste vlažne i klizave, ali ne treba zanemariti ni situacije kada sunce zaslijepi vozača. Uprkos ovom značajnom riziku, većina vozača vozi prebrzo na putevima s drvoredima, a analize ukazuju na značajno prekoračenje brzine i na gradskim avenijama s drvećem pored kolovoza.
Ispitivanje koje je sprovela njemačka organizacija tehničkih pregleda Dekra pokazuju da kada automobil udari u drvo, ni bočni zračni jastuci ni struktura vozila ne mogu značajno ublažiti posljedice ovakvih nesreća. Testovi su jasno pokazali da bočni udar automobila o drvo pri brzini od 55 km/h može uzrokovati ozbiljne ili čak smrtonosne povrede putnika u vozilu. U slučaju sudara pri brzini od 90 km/h, automobil i putnici nemaju nikakve šanse jer je vozilo bukvalno raskomadano od drveta.
Fizika objašnjava zašto se to dešava: u slučaju nesreće s drvetom, sva energija udara je koncentrisana na malom području. Čak i relativno mala stabla se često ne slome, već usijeku u vozilo. Sigurnosne deformabilne zone vozila mogu imati samo ograničen učinak. Neki smatraju da bi rješenje moglo biti postavljanje zaštitne ograde pored ceste, ali će u tom slučaju biti ugroženi motociklisti, koji će zbog nedostatka zone gužvanja i stabilne putničke ćelije biti u fatalnoj opasnosti od "podlijetanja".
Potencijal za sprječavanje nesreća s drvećem stručnjaci vide u sistemima pomoći u vožnji koji povećavaju sigurnost. Prema istraživanjima, za 73 posto sudara s drvećem krivac je vozački faktor, odnosno, osoba za volanom gubi kontrolu nad vozilom zbog previsoke brzine, nepažnje ili greške u vožnji. Sistemi pomoći vozaču mogu preventivno djelovati, ali ostaje problem starijih vozila koja nisu opremljena modernim asistentima.
POSLJEDNJE OBJAVE
- Znate li simbole kontrolnih lampica: Neke poruke zahtijevaju hitnu posjetu servisu
- Crni led: Klimatski fenomen je jedna od najrizičnijih situacija u vožnji
- Kontrola pritiska u gumama: Kako funkcioniše TPMS i na šta treba obratiti pažnju
- Otopljen snijeg, temperature iznad "nule" i stare zablude o zimskim gumama
- Intervali zamjene motornog ulja: Preporuke su korisne, ali ne i obavezujuće
- Zaleđena brava ili vrata: Šta uraditi za ulazak u automobil
- Koje rizike donose istrošene zimske gume tokom najhladnijeg godišnjeg doba
- Opasnost od požara na vozilu zimi: Koji su faktori najopasniji i kako ih izbjeći?
- Kako se koristi i čemu služi Hill Holder sistem?
- Kako preko "motora" smanjiti potrošnju goriva u zimskim uslovima