Drveće pored ceste je opasnost koja se potcjenjuje

Drveće pored ceste je opasnost koja se potcjenjuje

Tragična nesreća, koja se desila prije nekoliko dana u Sarajevu, podsjećanje je koliko se potcjenjuje opasnost od sudara s drvećem, koji u Njemačkoj čine četvrtinu svih fatalnih udesa.


Prije nekoliko dana u Sarajevu se desila saobraćajna nesreća s tragičnim ishodom. Poginuo je vozač koji je izgubio kontrolu i automobilom se zabio u drvo pored ceste, iako su snimci s mjesta nesreće sugerisali da putnička ćelija vozila nije uništena.

Pomenuta nesreća je podsjećanje koliko se potcjenjuje opasnost od sudara s drvećem. Analize iz Njemačke pokazuju da rizik od stradanja u sudarima s drvećem šest puta veći nego u nesrećama u kojima automobil napusti cestu, ali ne udari u prepreku. 

005_drvece_opasnost.jpg
Štaviše, četvrtina svih fatalnih nesreća na njemačkim putevima su sudari s drvećem, pri čemu u 85% takvih udesa učestvuje samo jedno vozilo. Otprilike polovina udara u drveće dešava se u mraku i sumraku, rizik od nezgoda je posebno visok zimi kada su ceste vlažne i klizave, ali ne treba zanemariti ni situacije kada sunce zaslijepi vozača. Uprkos ovom značajnom riziku, većina vozača vozi prebrzo na putevima s drvoredima, a analize ukazuju na značajno prekoračenje brzine i na gradskim avenijama s drvećem pored kolovoza.

Ispitivanje koje je sprovela njemačka organizacija tehničkih pregleda Dekra pokazuju da kada automobil udari u drvo, ni bočni zračni jastuci ni struktura vozila ne mogu značajno ublažiti posljedice ovakvih nesreća. Testovi su jasno pokazali da bočni udar automobila o drvo pri brzini od 55 km/h može uzrokovati ozbiljne ili čak smrtonosne povrede putnika u vozilu. U slučaju sudara pri brzini od 90 km/h, automobil i putnici nemaju nikakve šanse jer je vozilo bukvalno raskomadano od drveta. 

004_drvece_opasnost.jpg

Fizika objašnjava zašto se to dešava: u slučaju nesreće s drvetom, sva energija udara je koncentrisana na malom području. Čak i relativno mala stabla se često ne slome, već usijeku u vozilo. Sigurnosne deformabilne zone vozila mogu imati samo ograničen učinak. Neki smatraju da bi rješenje moglo biti postavljanje zaštitne ograde pored ceste, ali će u tom slučaju biti ugroženi motociklisti, koji će zbog nedostatka zone gužvanja i stabilne putničke ćelije biti u fatalnoj opasnosti od "podlijetanja".

Potencijal za sprječavanje nesreća s drvećem stručnjaci vide u sistemima pomoći u vožnji koji povećavaju sigurnost. Prema istraživanjima, za 73 posto sudara s drvećem krivac je vozački faktor, odnosno, osoba za volanom gubi kontrolu nad vozilom zbog previsoke brzine, nepažnje ili greške u vožnji. Sistemi pomoći vozaču mogu preventivno djelovati, ali ostaje problem starijih vozila koja nisu opremljena modernim asistentima. 

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!

Kako izgleda profesionalna montaža guma? Pogledajte cijeli proces!