Ako putujete u Njemačku: Šta morate znati o benzinu Super E10
Iako je E10 oko šest euro-centi po litri jeftiniji od običnog Supera E5, prošle godine ga je sipao tek svaki treći vozač benzinca: da li je sigurno točiti Super E10, koliko raste potrošnja, smiju li se miješati Super E5 i E10?
Od 2011. godine na njemačkim pumpama je dostupan super bezolovni benzin s oznakom E10, kao dopuna običnom Superu (E5) i specijalnom i značajno skupljem Super Plusu s većim oktanskim brojem. U poređenju s drugim benzinima, Super E10 sadrži veći udio etanola: slovo E označava etanol, a broj 10 učešće u gorivu od maksimalnih 10 posto. Prije 2011. godine je dozvoljeni sadržaj etanola u običnom bezolovnom benzinu (Super, Super 95 ili Super E5) bio je ograničen na maksimalno 5 posto.
Sa stanovišta politike zaštite okoliša, sadržaj bioetanola iz ekološki prihvatljivih biljaka u gorivu Super E10 u cestovnom saobraćaju bi mogao godišnje uštedjeti do tri miliona tona karbon dioksida (CO₂). Ako se ekologiji pridoda činjenica da E10 oko šest euro-centi po litri jeftiniji od Supera E5, začuđuje da je 2024. godine samo 28 posto vozača koristilo Super E10. Šta je razlog da vozači u Njemačkoj dobrovoljno plaćaju skuplje gorivo?
Oprez vozača je povezan s mnogo upitnika nakon uvođenja Supera E10, što bi trebalo razjasniti i onima koji putuju njemačkim cestama. Smije li se natočiti Super E10? Koliko raste prosječna potrošnja? Mogu li se miješati Super E5 i E10? Odgovore na ova i druga pitanja pokušao je dati najveći evropski automobilski klub ADAC. A argument da "automobil ne može svariti E10" možda je bio valjan za samo nekoliko automobila kada je biogorivo uvedeno 2011. godine.
Sada, skoro 15 godina kasnije, to više nije slučaj: gotovo svi benzinski automobili na tržištu prilagođeni su za Super E10. Informacija o ovome može se pronaći u uputstvu za upotrebu vozila ili na čepu rezervoara za gorivo. Neke relevantne informacije objavljene su i na web stranicama proizvođača i uvoznika vozila. Budući da je većina automobila s benzinskim motorima odobrena za jeftiniji Super E10, potencijal biogoriva za zaštitu okoliša još uvijek nije dovoljno iskorišten u ovom kontekstu.
ADAC se čak zalaže za veću upotrebu Supera E10 i smatra opravdanim da se zakonska obaveza (dodatne) ponude Supera E5 na svakoj benzinskoj pumpi u razumnom roku promijeni u obavezu (isključivo) Supera E10. U Njemačkoj bi se stoga u budućnosti moglo živjeti bez Supera E5, što je u Austriji učinjeno još prije dvije godine. Pritom, sva benzinska vozila, prvi put registrovana u Njemačkoj od 2012. godine do danas, moći će koristiti Super E10 gorivo.
I mnogi drugi modeli, čak i automobilski klasici također mogu bez ograničenja koristiti benzin s većim sadržajem etanola. Za vozila proizvedena prije novembra 2010. godine, treba zatražiti dodatne informacije, koje u Njemačkoj pružaju razne besplatne brošure o "kompatibilnosti E10". Ako je vaše vozilo kompatibilno s E10, možete biti sigurni: korištenje E10 nema utjecaja na funkcionalnu pouzdanost, vijek trajanja ili habanje motora.
Ni proizvođači kompatibilnih vozila ni ADAC nisu upoznati s bilo kakvim oštećenjima motora koja se mogu pripisati točenju goriva Super E10. Važno: vozila koja su kompatibilna s E10 gorivom mogu se bez rizika naizmjenično puniti E10 i E5, ili mješavinom goriva E10 i E5. Ako vozilo nije odobreno za E10, veći udjeli bioetanola mogu imati korozivni učinak na aluminij ili dovesti do krhkosti zaptivki u sistemu goriva, time do curenja u sistemu goriva. Međutim, to su izuzeci.
Glavni argument kritičara goriva E10 je povećana potrošnja. Zaista, iako etanol ima bolja svojstva sagorijevanja i povećava oktanski broj, energetski sadržaj etanola je samo oko dvije trećine onog u benzinu. Uzimajući u obzir kalorijsku vrijednost i gustoću, upotreba E10 teoretski rezultira potrošnjom povećanom za oko jedan posto.
Mjerenja potrošnje ADAC-a prilikom uvođenja goriva potvrdila su ovu teorijsku vrijednost. Uporedna mjerenja s gorivima E10 i E5 u starom NEDC evropskom ciklusu vožnje pokazala su povećanu potrošnju goriva od 1,5 posto. Na testu je bila Opel Agila 1.2 (94 KS) s motorom koji ispunjava Euro-5 normu. Agila je trošila 4,85 litara E10 u poređenju s 4,78 litara E5. Zato su emisije ugljendiksida na izduvnim gasovima bile niže za 0,9%.
Upotreba bioetanola rezultira znatno manjom emisijom stakleničkih plinova nego sagorijevanje fosilnih goriva. Ispitivanje obavljeno 2019. godine naglašava još jednu prednost Supera E10: emisije azotnih oksida i čestica iz benzinskih motora su također značajno smanjene. Preciznije, upotreba Supera E10 emisiju azotnih oksida smanjuje prosječno za 25 posto u poređenju sa Superom (E5).
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE SAVJETI
POSLJEDNJE OBJAVE
- BMW proizveo tri miliona elektrificiranih automobila u fabrici u Minhenu
- Alfa Romeo 8C DoppiaCoda Zagato popunio historijsku prazninu
- Ako putujete u Njemačku: Šta morate znati o benzinu Super E10
- Haval Raptor 2.0 Turbo: Benzinski kineski SUV kao nešto sasvim drugačije
- Kako izgleda Golf koji je zaista vozila "baba"?
- Novi val otpuštanja: Volvo na "biro" šalje 3.000 zaposlenih
- KTM dobiva novog vlasnika: Spašen najveći evropski proizvođač motocikala
- Kako sačuvati motor: Izbjegavati previsoke i preniske obrtaje
- Bovensiepen Zagato Coupé: Alpina je prodata, rođen je Bovensiepen
- Opel Kadett City (1975-1979): Prvi hatchback marke slavi 50. rođendan