Ako putujete u Njemačku: Šta morate znati o benzinu Super E10

Ako putujete u Njemačku: Šta morate znati o benzinu Super E10

DATUM OBJAVE:

27.05.2025.

KATEGORIJA:

SAVJETI

Iako je E10 oko šest euro-centi po litri jeftiniji od običnog Supera E5, prošle godine ga je sipao tek svaki treći vozač benzinca: da li je sigurno točiti Super E10, koliko raste potrošnja, smiju li se miješati Super E5 i E10?


Od 2011. godine na njemačkim pumpama je dostupan super bezolovni benzin s oznakom E10, kao dopuna običnom Superu (E5) i specijalnom i značajno skupljem Super Plusu s većim oktanskim brojem. U poređenju s drugim benzinima, Super E10 sadrži veći udio etanola: slovo E označava etanol, a broj 10 učešće u gorivu od maksimalnih 10 posto. Prije 2011. godine je dozvoljeni sadržaj etanola u običnom bezolovnom benzinu (Super, Super 95 ili Super E5) bio je ograničen na maksimalno 5 posto. 

Sa stanovišta politike zaštite okoliša, sadržaj bioetanola iz ekološki prihvatljivih biljaka u gorivu Super E10 u cestovnom saobraćaju bi mogao godišnje uštedjeti do tri miliona tona karbon dioksida (CO₂). Ako se ekologiji pridoda činjenica da E10 oko šest euro-centi po litri jeftiniji od Supera E5, začuđuje da je 2024. godine samo 28 posto vozača koristilo Super E10. Šta je razlog da vozači u Njemačkoj dobrovoljno plaćaju skuplje gorivo? 

002_E10_gorivo.jpg

Oprez vozača je povezan s mnogo upitnika nakon uvođenja Supera E10, što bi trebalo razjasniti i onima koji putuju njemačkim cestama. Smije li se natočiti Super E10? Koliko raste prosječna potrošnja? Mogu li se miješati Super E5 i E10? Odgovore na ova i druga pitanja pokušao je dati najveći evropski automobilski klub ADAC. A argument da "automobil ne može svariti E10" možda je bio valjan za samo nekoliko automobila kada je biogorivo uvedeno 2011. godine. 

Sada, skoro 15 godina kasnije, to više nije slučaj: gotovo svi benzinski automobili na tržištu prilagođeni su za Super E10. Informacija o ovome može se pronaći u uputstvu za upotrebu vozila ili na čepu rezervoara za gorivo. Neke relevantne informacije objavljene su i na web stranicama proizvođača i uvoznika vozila. Budući da je većina automobila s benzinskim motorima odobrena za jeftiniji Super E10, potencijal biogoriva za zaštitu okoliša još uvijek nije dovoljno iskorišten u ovom kontekstu. 

ADAC se čak zalaže za veću upotrebu Supera E10 i smatra opravdanim da se zakonska obaveza (dodatne) ponude Supera E5 na svakoj benzinskoj pumpi u razumnom roku promijeni u obavezu (isključivo) Supera E10. U Njemačkoj bi se stoga u budućnosti moglo živjeti bez Supera E5, što je u Austriji učinjeno još prije dvije godine. Pritom, sva benzinska vozila, prvi put registrovana u Njemačkoj od 2012. godine do danas, moći će koristiti Super E10 gorivo. 

003_E10_gorivo.jpg

I mnogi drugi modeli, čak i automobilski klasici također mogu bez ograničenja koristiti benzin s većim sadržajem etanola. Za vozila proizvedena prije novembra 2010. godine, treba zatražiti dodatne informacije, koje u Njemačkoj pružaju razne besplatne brošure o "kompatibilnosti E10". Ako je vaše vozilo kompatibilno s E10, možete biti sigurni: korištenje E10 nema utjecaja na funkcionalnu pouzdanost, vijek trajanja ili habanje motora. 

Ni proizvođači kompatibilnih vozila ni ADAC nisu upoznati s bilo kakvim oštećenjima motora koja se mogu pripisati točenju goriva Super E10. Važno: vozila koja su kompatibilna s E10 gorivom mogu se bez rizika naizmjenično puniti E10 i E5, ili mješavinom goriva E10 i E5. Ako vozilo nije odobreno za E10, veći udjeli bioetanola mogu imati korozivni učinak na aluminij ili dovesti do krhkosti zaptivki u sistemu goriva, time do curenja u sistemu goriva. Međutim, to su izuzeci. 

Glavni argument kritičara goriva E10 je povećana potrošnja. Zaista, iako etanol ima bolja svojstva sagorijevanja i povećava oktanski broj, energetski sadržaj etanola je samo oko dvije trećine onog u benzinu. Uzimajući u obzir kalorijsku vrijednost i gustoću, upotreba E10 teoretski rezultira potrošnjom povećanom za oko jedan posto. 

004_e10_gorivo.jpg

Mjerenja potrošnje ADAC-a prilikom uvođenja goriva potvrdila su ovu teorijsku vrijednost. Uporedna mjerenja s gorivima E10 i E5 u starom NEDC evropskom ciklusu vožnje pokazala su povećanu potrošnju goriva od 1,5 posto. Na testu je bila Opel Agila 1.2 (94 KS) s motorom koji ispunjava Euro-5 normu. Agila je trošila 4,85 litara E10 u poređenju s 4,78 litara E5. Zato su emisije ugljendiksida na izduvnim gasovima bile niže za 0,9%. 

Upotreba bioetanola rezultira znatno manjom emisijom stakleničkih plinova nego sagorijevanje fosilnih goriva. Ispitivanje obavljeno 2019. godine naglašava još jednu prednost Supera E10: emisije azotnih oksida i čestica iz benzinskih motora su također značajno smanjene. Preciznije, upotreba Supera E10 emisiju azotnih oksida smanjuje prosječno za 25 posto u poređenju sa Superom (E5).

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Kako izgleda profesionalna montaža guma? Pogledajte cijeli proces!

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!