Kako su me lanac i DPF na Peugeotu 308 1.5 BlueHDi bacili u očaj

Kako su me lanac i DPF na Peugeotu 308 1.5 BlueHDi bacili u očaj

+6

Kupovina relativno mladog polovnjaka s razumnom kilometražom, na koju je većina bh građana "osuđena", trebao bi biti siguran potez za nekoliko godina bezbrižne vožnje bez neplaniranih posjeta mehaničaru. Kamo sreće da je tako.

 

Kao bh. građanin prosječnih mjesečnih primanja, nekako se odlučih se na "hrabar" potez nabavke relativno mladog polovnjaka. Atraktivni  Peugeot 308 SW, kakav drugačije nego s 1.5 BlueHDi dizelaše, proizveden 2018. godine i sa razumnih 140.000 kilometara na satu.

Probna vožnje ne otkriva mane, u pitanju je moderno dizajniran i elegantan karavan sa mnogo prostora u enterijeru i prtljažniku, čiji je Euro 6 dizelaš sa 130 "konja" izuzetno snažan i nadasve štedljiv. Više nego dovoljno za bh. uslove. 

p308 lanac i dpf (10).jpg

Kako god, odluka je pala i lav je postao član porodice. Automobil se vremenom uvukao pod kožu i kilometri su se nizali kao na traci. Naravno, redovno održavanje se podrazumijevalo, baš kao i takozvani “veliki“ servis urađen na 160.000 kilometara, istina nešto ranije od predviđenog (inače se radi na 180.000 km)  i to zbog preuranjenog curenja vodene pumpe. 

Lanac od 7 i 8 milimetara

Ok, to se nekako računa kao potrošni materijal. Ali ne i ono što je uslijedilo nakon novih 20.000 km, odnosno na tačno 180.000 km, a to je potpuno zatajenje motora, uz prethodno “čangrljanje“ i "ubacivanje" u safe mod. Na prvu, pomislih da veliki servis nije odrađen kako treba, ali problem je bio daleko veći - defekt lanca bregaste osovine koji dovodi do njegovog oštećenja, tačnije popuštanja i kidanja istog. 

Problem je dakle lanac koji povezuje dvije bregaste osovine, a zbog problema sa istim je Peugeot pribjegao njegovoj zamjeni, odnosno montaži durabilnijeg lanca od 8 milimetara umjesto ranijih 7 mm, uz montažu novih bregastih osovina i izduvnih ventila. Zavisno od toga kakva je i kolika šteta nastala prilikom pucanja lanca, preporučuju se različiti tipove popravki, no u većini slučajeva potrebna je zamjena ventila, opruga, zatezača, odnosno gotovo kompletnog sistema razvoda.

p308 lanac i dpf (2).jpg

A u slučaju mog 308, desilo se upravo to. Naravno, uslijedio je kontakt ovlašenog servisa, dobijanje dijagnoze i ponuda popravke po "masnoj" cijeni, pa sam kao i svaki Bosanac i Hercegovac pribjegao jeftinijoj varijanti privatnog servisa, jer je vozilo već odavno izašlo iz garancije. Naručih komplet i ostavih auto na milost i nemilost servisa čijeg vlasnika poznajem, a još se i naljutio kad sam ga kao neko ko se malo bolje razumije u motore, zamolio da dobro pazi prilikom sastavljanja istog i da provjeri ventile i ostale komponente. Ispade da mu pametujem.

Prisjede mi tapšanje po ramenu, a onda i DPF i dizna od AdBlue-a

Kako god, nekih 15 dana kasnije, lav je opet u pogonu, radi kao sat, majstor me uz tapšanje po ramenu uvjerava da sam sad miran i tako to. No, samo tri dana kasnije, nova havarija, na autoputu pri 110 km/h na tempomatu dolazi do udarca i zloslutnog zvuka u motoru. Auto na šlepu i ponovo kod majstora, koji brzo otkriva kvar, pucanje usisnog ventila na prvom cilindru kao direktna posljedica njegovog nemara i "stručnosti". Uz izbjegavanje većeg sukoba zbog ranijeg poznanstva pristaje da pokrije pola vrijednosti novog zahvata. Nakon novih 15 dana poslije, auto je konačno u potpunosti ispravan. Valjda!!!

E sad, ako mislite da tu prestaju problemi sa ovim autom, varate se. Ispostavilo se da ovaj "sjajni" motor muku muči i sa sistemom regeneracije odnosno začepljenjem DPF filtera, za šta su majčešći uzrok kratke relacije ili vožnja uglavnom u gradu, što ne stvara uslove za pravilnu regeneraciju, pa vremenom dolazi do začepljenja filtera. Po preporuci servisera, često sam pribjegavao vožnji na otvorenoj cesti i u višim brojevima obrtaja, kako bi DPF filter postigao potrebnu temperaturu i izvršio spaljivanje nagomilanih štetnih čestica.

p308 dpf failure2.jpg

No, ni to nije pomoglo, jer će se ispostaviti da moj Peugeot zapravo nije imao problem s DPF filterom. Naime, vozilo je u dosta slučajeva prijavljivalo manjak AdBlue tečnosti, što je podrazumijevalo i odbrojavanje kilometraže do trenutka u kojem se motor više neće pokrenuti iz sigurnosnih razloga, a što je znalo potaknuti nervozu u vožnji. 

Krivac je brzo pronađen i to naravno skupa dizna za ubrizgavanje AdBlue tečnosti koja zbog začepljenja, odnosno oksidacije uzrokovane lošom kvalitetom AdBlue tečnosti na domaćim pumpama svoju funkciju nije obavljala kako treba, a senzori i elektronika su to prijavljivali kao manjak AdBlue tečnosti.

E sad, obzirom da se pomenuta dizna nalazi u samom tanku i njena je zamjena je i komplikovana i skupa, rješenje je u mom slučaju pronađeno u prilično skupom aditivu za AdBlue dizne, koje sam redovno sipao direktno u tank za AdBlue i dijelom riješio problem. No, nažalost, i to je bilo kraktog daha, pa sam kao i većina vlasnika na kraju pribjegao osjetno radikalnijem potezu fizičkog i softverskog gašenja AdBlue sistema i samog DPF filtera, kojeg mi je na parkingu odradio "profesionalac" sa šiltericom i laptopom.

p308 dpf failure.jpg

Sve "poisključujem" i opet problemi

Sjećam se s kojom sam nervozom pristupio prvom tehničkom pregledu poslije ovog "nemoralnog" poteza, ali vozilo je isti "prošlo" bez ikakvih problema. Sve u svemu, atraktivni lav mi je ostavio gorak ukus u ustima, kao jedini automobil koji me na cesti ostavio dva puta. Sada kad mu je sve "poisključivano" bez problema vozi i nabire kilometre uz blagi oblak dima i smrduckanje iz auspuha, ali opet kad se sjetim silnih potrošenih novaca na popravke, jednostavno nije mi dobro.

S tim na umu, želim napomenuti da je "rahitični" 1.5 BlueHDi motor je ugrađivan i ugrađuje se u više od trideset modela brendova Opel i Citroen, ali i u nekim Toyotama, pa koristim priliku da upozorim njihove vlasnike da mogu donekle registrovati nastajanje kvara osluškivanjem motora, naročito prilikom prvog jutarnjeg paljenja, kada se može pojaviti neka vrsta metalnog "čangrljanja". Ipak, iskustva (sa korisničkih foruma) govore da je u nekim slučajevima dolazilo i do pucanja bez ikakve prethodne "najave". 

Sve u svemu, na papiru "sjajni" 1,5 BlueHDi je uprkos odličnim performansama uz uzorno nisku potrošnju došao na loš glas i kupci ga danas uglavnom izbjegavaju, čak i ako postoje jasni dokazi da je urađena zamjena problematičnog lanca. Da sam barem ja to znao...

*Ovaj tekst je autentičan i temeljen na stvarnim događajima, a autor poznat redakciji.


Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta sve spada u mali servis? Evo šta trebate znati

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!