Roewe D6: Nova električna limuzina kineskog Rovera

Roewe D6: Nova električna limuzina kineskog Rovera

DATUM OBJAVE:

01.04.2025.

KATEGORIJA:

NOVITETI
+5

Tehnički paket je prilično jednostavan: Elektromotor je postavljen na prednju osovinu i proizvodi, ovisno o verziji, 95 kW (129 KS) ili 105 kW (143 KS), a obje modifikacije imaju posebnu litijum-željezo-fosfatnu bateriju SAIC-CATL LFP.


Naredne godine će 20. rođendan proslaviti brend Roewe, nastao na ostacima britanskog MG Rovera. Dok je kineski SAIC mogao kompletno preuzeti zaostavštinu brenda MG, te 2006. je prava na robnu marku Rover zadržao BMW.

Stoga je SAIC stvorio marku Roewe, koja je u početnoj fazi uživala status "kineskog Rovera", čiju je tehniku i koristila. Vremenom se Roewe odmakao od britanskog originala i postao prepoznatljiva marka, makar na mnogim izvoznim tržištima nastupa sa značkom MG.

002_Roewe_D6.jpg

Poput najjačih kineskih marki, tako je i Roewe sve više orijentiran na elektrificirana vozila, s naglaskom na limuzine. Prošle godine je na tržište izašao Roewe D7 u dvije različite verzije (plug-in hibrid i električno vozilo), a sada se na start sprema mlađi brat - električna limuzina Roewe D6. Kompanija je već objavila zvanične slike automobila, glavni tehnički parametri našli su se u bazi podataka Ministarstva industrije Kine. Početak prodaje planiran je za april, cijena još nije saopštena.

Iako je 10-ak centimetara kraći, Roewe D6 je sličan limuzini D7 po proporcijama i dizajnu, ali postoje ključne razlike. Na primjer, sprijeda su se pojavila prednja svjetla na dva nivoa, a straga je, umjesto zasebnih blokova, postavljena integralna svjetlosna traka. Što se tiče dimenzija, Roewe D6 je dugačak 4.792 mm, širok 1.828 mm, visok 1.496 mm, s međuosovinskim rastojanjem od 2.750 mm. Koeficijent otpora zraka je 0,27, dok su točkovi prilično "umjerene" veličine - prečnika 16 ili 17 inča.

007_Roewe_D6.jpg

Unutrašnjost Roewea D6 određuju dvokraki volan iza kojeg se nalazi kompaktni, skoro kvadratni displej instrumenata. U sredini se nalazi 12,8-inčni multimedijalni tablet, a na centralnom tunelu niz fizičkih tipki za brzi pristup često korištenim funkcijama. Unutrašnjost je izrađena od perforiranih materijala koji "dišu", što je dopuna "održivom" farbanju karoserije, tokom kojeg se koristi posebno ekološki prihvatljiv emajl s niskim sadržajem organskih spojeva.

Tehnička paket limuzine je prilično jednostavan. Elektromotor je postavljen na prednju osovinu i proizvodi, ovisno o verziji, 95 kW (129 KS) ili 105 kW (143 KS). Osim po snazi motora, dvije verzije "D-šestice" se razlikuju i po kapacitetu litijum-željezo-fosfatne baterije SAIC-CATL LFP. Kapacitet baterije nije saopšten, ali jeste vozna autonomija slabije verzije od 450 km, odnosno 520 kilometara vrhunske modifikacije. Maksimalna brzina obje verzije je limitirana na 150 km/h.

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta sve spada u mali servis? Evo šta trebate znati

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!