Dacia Bigster: Rumunska niskobudžetna marka u potpuno novoj dimenziji
Veličina, oprema i tehnika dosad neviđeni na vozilima marke Dacia: Bigster uvodi rumunski brend na novi teren, što pokazuje i hibridna instalacija, prvi put ugrađena na nekom modelu Grupe Renault.
Još prije tri godine je Dacia prikazala studiju Bigster i tako najavila namjeru da uđe u C-SUV segment. Sada je konačno održana premijera serijskog Bigstera, koji je, osim imena, zadržao i dizajnerski stil koncepta.
Ako se novi Bigster uporedi s prošle godine predstavljenim Dusterom, postoji razlika u branicima i rešetki hladnjaka, maglenke su zatvorene u masivnije blokove, a najviše u oči upadaju veći treći bočni prozori.
Iako dimenzijama nadmašuje Dustera, Bigster je izgrađen na istoj platformi CMF-B. Novitet je dugačak 4,57 metara, širok 1,81 m, visok 1,71 m, s međuosovinskim rastojanjem od 2,7 metara. Osim 23 dodatna centimetra između krajnjih tačaka, odnosno 10 centimetara između osovina, Bigster ima i malo viši klirens - 220 mm udaljenosti od tla. Bigster je postao i prvi model Dacije s 19-inčnim felgama (pored 17- i 18-inčnih).
Bez obzira što je dužinom blizak trorednom karavanu Dacia Jogger, Bigster je dostupan isključivo s pet sjedišta. Očigledno je da su Rumuni odlučili izbjeći "kanibalizam" unutar brenda. Zato Bigster poentira ogromnim prtljažnikom zapremine 667 litara po VDA metodi (Duster: 472 litra). Nasloni zadnjih sjedišta su podijeljeni u omjeru 40/20/40. Još jedan novitet na Bigsteru je prvi panoramski krov na nekoj Daciji.
U unutrašnjosti, Bigster kopira Dustera, ali također u većem formatu i uz bogatiju opremu. Već u bazi Bigster ima 7-inčne virtuelne instrumente (10-inčni u višim konfiguracijama) i multimedijalni sistem sa 10,1-inčnim zaslonom. Lista opreme, između ostalog, uključuje manuelni ili automatski klima uređaj, bežično punjenje za pametni telefon, adaptivni tempomat, sisteme automatskog kočenja i održavanja trake.
Novi SUV će biti dostupan u četiri elektrificirane verzije. Tri od njih su blagi hibridi, koji kombinuju 1,2-litarskog turbobenzinca, 48-voltni dodatak, malu bateriju kapaciteta 0,8 kWh i 6-stepeni manuelni mjenjač. U Bigster TCe 140 je ugrađen benzinac pojačan na 140 KS, dok isti motor u Bigsteru ECO-G 140 koristi dvije vrste goriva - benzin ili LPG plin. U jedinoj verziji s pogonom na sve točkove - TCe 130 4x4 - snaga 1,2-litarskog turbobenzinca je 130 "konja".
Na vrhu ponude je Bigster s potpuno novom instalacijom Hybrid 155. Osnova sistema je 1,8-litarski četverocilindrični atmosferski benzinac (107 KS), kojem asistiraju električni motor snage 37 kW (50 KS), starter-generator i baterija kapaciteta 1,4 kWh. Ukupna snaga sistema je 155 "konja". Dacia Bigster na evropska tržišta dolazi narednog proljeća po još nepoznatoj cijeni.
Poređenja radi, manji Duster u najslabijoj verziji 1.0 ECO-G (100 KS), koja nije dostupna uz Bigster, u BiH startuje po cijeni od 39.900 KM. Bigster će očekivano biti skuplji.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE NOVITETI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Autobianchi A112 Abarth: Raketa u malom pakovanju
- Porsche ne odustaje od manuelnog mjenjača
- G-Power-ov BMW M3 Touring je ultimativni trkaći karavan
- Ko gubi a ko dobija zbog novih Trumpovih carina na uvozne automobile
- Uprkos brojnim problemima, Nissan se još ne predaje
- Što stariji, to traženiji: Fiat Argo je ažuriran uprkos prodajnom rekordu
- Ducati Panigale V4 Tricolore Italia: Limitirana serija u čast pobjede na MotoGP utrci
- Continental UltraContact NXT osvojio još jednu vrijednu nagradu
- Trump uvodi carine od 25 posto na sva uvozna vozila i dijelove
- BYD Sea Lion 05 EV: U Evropu će doći pod drugim imenom