Učenik nadmašio bivšeg učitelja: Fenomen kineske automobilske industrije
DATUM OBJAVE:
03.08.2024.
KATEGORIJA:
KOLUMNAMnogo je faktora uspjeha kineske automobilske industrije, a sve se može sažeti u vještu kombinaciju iskustava planske ekonomije i tržišnih mehanizama, pri čemu je veliki utjecaj imala jasna strategija i podrška države.
Od 2009. godine Kina je najveće svjetsko automobilsko tržište automobila i najveći svjetski proizvođač vozila. Kina je 2013. godine postala prva zemlja u svijetu koja je prodala više od 20 miliona vozila (22,1 milion jedinica), u međuvremenu je postala ubjedljivo najveći svjetski izvoznik automobila. U prvom polugodištu 2024. su kineski proizvođači samo u Rusiju izvezli nova vozila u vrijednosti od 6,2 milijarde dolara. Prema jednoj analizi iz prošle godine, u Kini svaki dan s proizvodnih traka u prosjeku izađe 74 hiljade automobila!
Posebno dominantni su Kinezi u segmentu "novih energetskih vozila" (hibridna i električna vozila), toliko uspješni da je američkim i evropskim konkurentima ostalo jedino da ih pokušaju zaustaviti četiri puta uvećanim carinama (SAD) i dodatnim nametima (EU). Dok Kinezi "rasturaju", američki Ford gubi 100 hiljada dolara na svakom proizvedenom električnom vozilu, pa bi "minus" za ovu godinu mogao dostići 5,5 milijardi dolara.
U čemu je tajna uspjeha Kineza? Najjednostavnije, skoro laičko, objašnjenje je da su se proizvođači električnih vozila iz Kine pokazali konkurentnim zahvaljujući državnim subvencijama i dominaciji države u vađenju i preradi minerala za baterije. Međutim, postoje još neki faktori. Analiza AlixPartnersa pokazala je da kineski brendovi imaju prednost u 35% nižim troškovima razvoja i proizvodnje, što će, u slučaju nameta EU-a, omogućiti da uspješno nadoknade dodatne carinske tarife.
Vrijeme je novac, kaže stara poslovica, koja prevedena na jezik kineskih proizvođača električnih vozila znači da stvaraju nove proizvode za upola kraće vrijeme (40 mjeseci prema 20 mjeseci) u odnosu na evropsko-američku konkurenciju. Kineski automobili imaju moderan izgled koji privlači pažnju kupaca jer proizvođači aktivno surađuju s vodećim svjetskim dizajnerskim studijima. Prema već spomenutom AlixPartnersu, modeli kineskih brendova su 2-3 godine "svježiji" od inostranih konkurenata i u prosjeku su na tržištu samo 1,6 godina.
Dodajmo tome inovativne tehnologije, bogatu opremu, fleksibilne uslove prodaje i postaje jasno zašto Kinezi dominiraju na tržištu, dok se poznati brendovi iz Evrope i Amerike muče s elektrifikacijom, suočeni s malom potražnjom za svojim skupim modelima. Ne čude onda revidiranja planova proizvodnje i odgađanja pune elektrifikacije evropskih brendova, vapaji nekadašnjih zagovornika tržišne ekonomije da se Kinezi zaustave metodama koje nemaju veze sa zakonima tržišta.
Kada se podvuče crta može se reći da tajna uspjeha kineske automobilske industrije leži u vještoj kombinaciji iskustava planske ekonomije i tržišnih mehanizama. Kina je mudro privukla zapadne tehnologije i investicije, istovremeno povećavajući vlastiti potencijal kroz ulaganja u istraživanje i razvoj. Jasna strategija i podrška države omogućili su kineskoj automobilskoj industriji da postigne impresivan uspjeh. Sada Kina povećava svoj izvoz stvaranjem proizvodnih kapaciteta u inostranstvu, dok se postavlja pitanje sve veće zavisnosti globalne automobilske industrije od Kine. Učenik je nadmašio bivšeg učitelja.
POSLJEDNJE OBJAVE
- Audi, BMW, Ford, Volkswagen: Prolazna kriza ili početak kraja njemačkog carstva
- Da li povratak fizičkih komandi u automobile predstavlja digitalni detoks?
- Trgovački pregovori Evrope i Kine
- Da li električni auti mogu biti jeftiniji od benzinaca i dizelaša
- Zašto su kineski automobili drastično skuplji u Evropi nego u Kini?
- Gase li Škoda i Seat Volkswagenov požar u Evropi?
- Ključna godina za elektricna vozila
- Plutajuci zamajac
- Start-Stop
- Vožnja na plin