Obijest ili komfor u vožnji: Zašto sve više biramo automatski mjenjač?
DATUM OBJAVE:
24.04.2025.
KATEGORIJA:
KOLUMNADok su Amerikanci još od Drugog svjetskog rata vozili automobile s automatskim mjenjačem, u Evropi se "automat" sve do nedavno vezao za luksuzne automobile s većim motorima i višim paketima opreme. E to više nije slučaj, a trend je takav da će ručni mjenjač izumrijeti u narednih 15-tak godina.
Jednog jutra u vrijeme jutarnje sarajevske špice i odlaska na posao, da li iz znatiželje ili dosade, prebrojah koliko sam puta prešaltao ručni mjenjač u neku od brzina na relaciji od svega osam kilometara. Čak 152 puta prešaltah brzinu i isto toliko puta pritisnuh kvačilo u Fabiji prve generacije. Dovoljno za razmisliti o automatskom mjenjaču, zar ne.
Razmišljali ili ne, ali dolaskom električnih i općenito elektrificiranih automobila, automatski mjenjač je postao standardna oprema. S obzirom da je takvih automobila sve više na cestama, automatski mjenjač će i u Evropi postati prvi izbor u skorijoj budućnosti.
Prema nekim istraživanjima, oko 70 posto kupaca u Evropi bira automatski mjenjač kod kupovine novih automobila. Kao što smo u uvodu naveli, većina novih automobila više se i ne može kupiti s ručnim šaltanjem.
Dakle, ručni mjenjač polako izumire u Evropi iz više razloga, a najvažniji su vezani uz tehnološki napredak, promjene u navikama kupaca i transformaciju same autoindustrije.
Kupci danas više cijene jednostavnost vožnje, posebno u urbanim sredinama gdje je saobraćaj često gust, a stalno pritiskanje kvačila i šesto šaltanje postaje zamorno. Automatski mjenjač omogućuje opušteniju vožnju, što je mnogima važnije od osjećaja "kontrole" koju pruža ručni mjenjač.
Nekada su automatski mjenjači bili tromi, sporiji i trošili više goriva. Danas, s razvojem tipova s dvostrukim kvačilom, CVT-a i naprednih klasičnih automatika sa 7, 8 ili više stepeni, automatski mjenjači postali su brži, efikasniji i štedljiviji nego ikad – često čak i bolji od ručnih u svakodnevnim uslovima.
S obzirom na sve širu ponudu hibrida i električnih vozila – koja ili ne koriste mjenjače u klasičnom smislu, ili koriste automatiku – proizvođači prirodno odustaju od ručnih verzija kako bi pojednostavili proizvodnju i prilagodili se elektrificiranoj budućnosti.
Proizvođači sve rjeđe nude ručne mjenjače – u nekim modelima ih više uopšte nema. Istovremeno, novi sigurnosni i ekološki propisi često favoriziraju automatiku jer se lakše može integrisati s pomoćnim sistemima poput adaptivnog tempomata, automatskog kočenja i start-stop tehnologije.
Ne zaboravimo da i mladi vozači sve češće uče voziti na automobilima s automatskim mjenjačem, pa ručni mjenjač za njih nije više "normala", već iznimka. Tako se i tržište prirodno preusmjerava prema onome što kupci poznaju i žele.
Nedavna studija provedena u Velikoj Britaniji fokusirana na 30 najboljih brendova, otkrila je da su 2015. godine bila dostupna 192 modela s ručnim mjenjačem. Međutim, taj broj je stalno opadao, da bi u 2023. pao na 109 modela, 89 u 2024. i samo 82 ove godine.
Ručni mjenjači postaju sve rijeđi, a nova studija naglašava koliko je promjena bila drastična. Broj vozila s ručnim mjenjačem je opao za 57 posto u protekloj deceniji. To znači da ćemo u bližoj budućnosti o ručnom šaltanju i stiskanju kvačila pričati sa sjetom i nekim "primitivnim" vremenima kada smo noge dijeli "za gas" i "za kvačilo".
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE KOLUMNA
POSLJEDNJE OBJAVE
- ADAC istraživanje: Ovo su najbolji mali automobili na tržištu
- BMW R 1300 R: Sportski roadster s novim bokser motorom
- Nissan Frontier Pro: Pick-up doživio premijeru na Salonu u Šangaju
- Obijest ili komfor u vožnji: Zašto sve više biramo automatski mjenjač?
- Lexus ES: Osma generacija predstavljena na Salonu automobila u Šangaju
- Trendovi kampiranja 2025 i uloga palete guma Continental
- AUDI E5 Sportback: Prvi serijski model marke bez četiri prstena
- S puknutom radilicom preko pola Jugoslavije
- Rashladna tečnost: Na šta treba obratiti pažnju
- Fiat Cronos: Ažuriranje limuzine koja se proizvodi u Argentini