Od instruktora iz pakla do kamenih spavača: Ko su oni i kako (ne) pomažu?

Od instruktora iz pakla do kamenih spavača: Ko su oni i kako (ne) pomažu?

DATUM OBJAVE:

08.04.2025.

KATEGORIJA:

KOLUMNA

Vozači su različiti ali tek suvozači…Oni su posebna sorta. Oni ne drže volan, ne pritišću papučice, ali su uvjereni da su najvažniji faktor u vožnji. Dobro, ne baš svi, ali ima ih raznih kategorija. Nakon mnogo istrživanja, naučnici su (čitaj vozači) identifikovali nekoliko vrsta suvozača.

1. Instruktor iz pakla

Ovaj suvozač, koji može ali ne mora nužno biti i vozač, misli da niko osim njega ne zna dobro saobraćajna pravila, zeleni val, kad treba kočiti, kad prebaciti iz prve u drugu… Njegove omiljene rečenice su: E sad se ovdje prestroji, upali žmigavac, trebao si ranije početi kočiti, ovdje ćemo desno, haj sad u treću. Tipični primjer i kralj instrukcija je moj tata. Kad bi mama u rijetkim slučajevima sjela na vozačevo mjesto, on bi odmah poprimio ulogu intruktora i to bi izgledalo ovako: Hajde…kvacilo- kočnica- upali, haj u prvu kreni, hajd, hajd polako. Pri prilasku prvom semaforu na 200 metara krenulo bi: koči, koči, koči KOOČIII- kao da ona ne bi nikad zakočila da joj on ne da istrukciju. Onda opet ide lagano: haj sad u prvu, hajd duga, treća, žmigavac, prebaci se desnu traku sad ćemo skrenut i sl…Nije ni čudo sto mama nikad nije provozala. A i meni i dan danas kad idemo ulicom kojim smo prosli million puta, u krivini kaže: E ovdje ćeš malo više desno, malo šire, može neko odozdo naić:)

ChatGPT Image Apr 8, 2025 at 12_38_07 PM.png

  1. Navigator

Njegova glavna osobina: nit vozi, nit je kad tim putem išao, al zna on kuda ćete, ma kakva navigacija! Ovaj suvozač samouvjereno daje upute: Skreni desno, pa opet desno, uh zar je ovo slijepa ulica?? Aaaa nije ovo nikad bila slijepa ulica. Kad su ovo promijenili?? Znam je kuda ćemo, ima prečica, pa nas onda odvede duplo dužim putem. Tipičan primjer je moja tetka koju tu i tamo negdje povezem. Čim sjedne krene, ja cu do Grbavice, ali možeš vamo skrenut brže ćemo, a pritom znak zabrane ko kuca. Ili npr moja mama koja nikad nije vozila, pa meni kaže: ne možemo tamo, bolje nam je ovom stranom, bliže je, pa me navuče da se zavlačim po sokacima, znoj me šest puta oblije dok se izvučem iz sokaka

ChatGPT Image Apr 8, 2025 at 12_22_00 PM.png

  1. Komentator 

To je kao TV prijenos vožnje uživo. On ne zna da ćuti, da uživa u vožnji, sve komentariše i sve počinje sa: Eh u moje vrijeme…Ako ugleda biciklistu onda ide: Gdje ovaj krenuo s biciklom po ulici, svašta hoće glavu da izgubi. Ccc, i onda vozač kriv. A vidi onaj hotel tamo, ono je nekad bio najluksuzniji hotel. Mismo tamo išli….a vidi sad, pa ja, ne mogu stići od lopovluka da ovo srede, nego ruglo u sred grada. Vidi ovog, ko njemu dade vozačku, ovo je neki dedo garant (a pri tom je komentatoru 70 godina). 

  1. Kameni spavač

Definitivno možda najzahvalniji suvozač. Taj čim uđe u auto, čim je čuo rad motora, taj spava. Ne brine on nizašta. Ovaj vrsta suvozača ima svoju rutinu. Čim sjedne u auto kreće ceremonijalno podešavanje sjedišta. Malo nazad, jakna kao jastuk, prekrsti ruke na stomaku, duboki uzah i to je to, on već pada u san. Izlazak i rad motora na autoputu za njega to znaci prelazak u fazu dubokog sna, a vožnja na autoputu je trenutak kada mu san dostiže vrhunac: malo otvorena usta, ritmično disanje, a ako imaš baš sreće, neće početi i da hrče. Ako se desi na naglo zakočim, on samo otvori jedno oko (da se ne razbudi), malo zrakne okolo i pita “Dokle smo” A kad dodjemo na destinaciju, kameni spavač se protegne i kaže: pa dobro smo…brzo smo ovo ha?

 ChatGPT Image Apr 8, 2025 at 12_07_46 PM.png

Utjecaj suvozača na vozače – pozitivne i negativne strane

Vožnja je složen proces koji zahtijeva stalnu koncentraciju, donošenje brzih odluka i odgovornost za sigurnost svih sudionika u prometu. Iako se često najveći naglasak stavlja na ponašanje i sposobnosti samog vozača, jedan od često zanemarenih, ali vrlo važnih faktora koji utječe na sigurnost u prometu je prisustvo suvozača. Ovisno o okolnostima, suvozači mogu biti velika pomoć vozaču – ali i značajan izvor ometanja i stresa.

Pozitivan utjecaj suvozača

U idealnim okolnostima, suvozač može imati izuzetno pozitivan utjecaj na vozača. Prije svega, suvozač može pomoći u navigaciji – čitanjem karte, praćenjem GPS-a ili promatranjem prometnih znakova. Time se vozaču omogućava da se više usredotoči na cestu. Osim toga, suvozač može preuzeti neke manje zadatke kao što su podešavanje glazbe, regulacija klima-uređaja ili odgovaranje na telefonske pozive, čime se smanjuje broj ometanja kojima je vozač izložen.

U noćnim vožnjama ili na dugim putovanjima, suvozač ima važnu ulogu u održavanju budnosti vozača kroz razgovor ili pratnju. Također, suvozač može na vrijeme primijetiti potencijalne opasnosti poput vozila iz mrtvog kuta, pješaka ili nepredviđenih situacija na cesti.

Statistike pokazuju da vozači koji imaju odgovorne i mirne suvozače rjeđe doživljavaju prometne nesreće. Na primjer, studije američkog NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) pokazuju da prisustvo odraslog, pažljivog suvozača može smanjiti rizik od prometnih nesreća kod mladih vozača za više od 20%. Također, prema istraživanju Europske komisije, u 35% prometnih nesreća u kojima su sudjelovali mladi vozači, prisutnost iskusnog suvozača doprinijela je donošenju boljih odluka u vožnji.

Negativan utjecaj suvozača

Ipak, nije svaki suvozač od pomoći. U mnogim slučajevima, upravo suvozač može postati izvor velikog ometanja i stresa. Stalni razgovori, emocionalne rasprave, kritike na račun vožnje ili izražavanje straha (“Pazi!”, “Koči!”, “Prebrzo voziš!”) mogu izazvati nesigurnost kod vozača, posebno ako je vozač neiskusan ili pod stresom.

Posebno je opasan fenomen kod mladih vozača, koji često voze u društvu svojih vršnjaka. Istraživanja pokazuju da prisustvo vršnjaka u automobilu značajno povećava rizik od rizične vožnje. Prema izvještaju američke organizacije AAA, mladi vozači koji imaju suvozače vršnjake u vozilu imaju 44% veću vjerojatnost da će sudjelovati u prometnoj nesreći u usporedbi s onima koji voze sami ili s odraslom osobom.

Također, prema podacima britanskog Royal Society for the Prevention of Accidents (RoSPA), 15% svih prometnih nesreća uključuje ometanje vozača od strane putnika, uključujući suvozače. Zanimljivo je i da je u jednom istraživanju provedenom u Njemačkoj, čak 60% ispitanih vozača priznalo da su barem jednom tijekom vožnje bili značajno ometeni zbog razgovora sa suvozačem.

Osim toga, suvozači koji koriste mobitele, razgovaraju na glas, jedu, puše ili na neki način stvaraju buku dodatno povećavaju razinu ometanja. Neki vozači se mogu osjećati pritisnuto kada im suvozači daju neželjene upute ili pokušavaju “vozit umjesto njih”, što može dovesti do pogrešnih odluka ili konflikata tijekom vožnje.

 

ChatGPT Image Apr 8, 2025 at 12_25_08 PM.png

Zaključak

Utjecaj suvozača na vozača ne treba podcjenjivati. Ovisno o ponašanju i komunikaciji, suvozač može biti ključna podrška u vožnji, ali isto tako i ozbiljna prepreka sigurnoj i smirenoj vožnji. Vozači trebaju biti svjesni da imaju pravo postaviti granice u automobilu i tražiti od suvozača da ne ometaju njihovu koncentraciju. S druge strane, suvozači bi trebali biti odgovorni, pažljivi i svjesni svoje uloge u stvaranju sigurnog okruženja u vozilu.

Na kraju, sigurnost u prometu je zajednička odgovornost – i vozača i svih putnika. Ako suvozači prepoznaju svoj utjecaj i ponašaju se svjesno, mogu značajno pridonijeti smanjenju broja prometnih nesreća i stvaranju ugodnije atmosfere u vožnji.







Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!

Kako izgleda profesionalna montaža guma? Pogledajte cijeli proces!