Sukuli S 1000 RR: Kopirali su čak i oznaku modela BMW-a...
Na Sukuliju S 1000 RR je sve u stilu BMW-ovog originala iste oznake, od tipičnih boja Motorsporta do kopije cijelog dizajna do posljednjeg detalja, jedino je motor zapremine "od 250 do 400 kubika
Još su svježa sjećanja na flagrantne dizajnerske kopije, koje su prije 20-ak godina dominirale u početnom razvoju kineske automobilske industrije. U međuvremenu su Kinezi krenuli drugim putem, zaposlili vrhunske dizajnere i inženjere pa danas dominiraju globalnom automobilskom scenom u segmentu električnih vozila.
Zato su, umjesto automobilskih, ulogu plagijatora preuzeli kineski proizvođači motocikala. Na sceni je gomila znanih i neznanih kineskih proizvođača, a neki od njih nesputano i drsko kopiraju prestižne modele japanskih ili evropskih marki.
Ono što iznenađuje je koliko to detaljno to rade, a najbolji dokaz predstavlja Sukuli S 1000 RR, čija oznaka pokazuje idejnog uzora - model BMW S 1000 RR. Iza kopije stoji kineska kompanija Jiangsu Daelg Motorcycle, dok natpis Sukuli na rezervoaru podsjeća na Suzuki.
Na Sukuliju S 1000 RR je sve u stilu BMW-ovog originala iste oznake. Ne samo da tipične BMW Motorsport boje - bijela, plava i crvena - krase Sukulija, već je cijeli dizajn kopiran i to do posljednjeg detalja.
Dijelovi oklopa, uključujući "lice", očito su preuzeti s BMW-a S 1000 RR, baš kao i stražnji dio s produžetkom okvira koji je pričvršćen vijcima od cjevastog čelika. Šasija Sukulijevog S 1000 RR u biti ista kao i kod njemačkog originala - straga je monoamortizer, naprijed upside-down viljuška s radijalno postavljenim kočionim čeljustima.
Glavna razlika između "S 1000 RR" iz Sukulija i pravog S 1000 RR od BMW-a je motor. Kinezi (još) nisu kopirali bavarskog rednog četverocilindraša snage 207 "konja". Ispod oklopa "supersportskog" Sukulija skriven je dvocilindrični redni motor nepoznatih performansi. Jiangsu Daelg Motorcycle govori o motoru "zapremine 250 do 400 kubika", bez navođenja tehničkih podataka. Stoga je vjerovatno da lažni superbike nema više od 35 KS, niti može brže od 145 km/h. Neki sugerišu da slabije verzije rapolažu tek s 15 "konja".
Cijena za "S 1000 RR" iz Sukulija također još nije određena. Trenutno je motocikl dostupan samo kod kineskih veletrgovaca, a tamo je cijena stvar pregovora - ovisno o željenoj zapremini motora, ostalim detaljima opreme i, prije svega, broju naručenih jedinica.
Kineska kompanija nije pogazila samo autorska prava BMW-a, jer na istoj tehničkoj bazi napravila i klona Ducati Streetfightera V4 S. Nazvan je prigodno V4 S...
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE DVOTOCKASI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Danas počinje Giro d'Italia, najprestižnija biciklistička utrka na svijetu
- Honda CB 125 F: Ažurirani laki motocikl s odličnim odnosom uloženog i dobivenog
- Toyota Corolla Cross je obnovljena za Evropu
- Ludnica oko novog Renaulta 5 Turbo 3E, Francuzi primili 850 narudžbi u jednoj sedmici
- Biznis bez SUV-a bio bio besmislen, BMW potvrdio lansiranje nove generacije X7
- Izvoz postao preskup: Audi u SAD-u želi proizvoditi tri crossovera
- Alergije kao faktor opasnosti: Najveći rizik od nesreća u periodu od marta do jula
- Volvo XC70: Stara oznaka za prvi model marke na novoj platformi
- Svi bi da voze "džipove", zato sve manje kupujemo kompakte, limuzine i karavane
- Yugo se vratio: Otkrivena prva maketa budućeg proizvodnog modela