Continental WinterContact TS 870 pobjednik ADAC testa zimskih guma
Koja guma najbolje može ispuniti zahtjeve vozila kompaktne niže srednje klase pokušao je istražiti ADAC testirajući 12 zimskih pneumatika u popularnoj dimenziji 205/55 R16.
Uprkos ekspanziji SUV vozila, modeli kompaktni modeli niže srednje klase i dalje su veoma popularni. VW Golf, Opel Astra, Škoda Octavia, Toyota Corolla, Peugeot 308, Audi A3 i dalje su svestrani da ispune većinu potreba kupaca.
Naravno, gume bi trebale biti jednako dobre kao i sâma vozila. Stoga dobar zimski pneumatik ne samo da mora osigurati visok nivo bezbjednosti vožnje u zimskim uslovima, već treba funkcionisati i u suhim i mokrim uslovima. Koja guma najbolje može ispuniti ove zahtjeve pokušao je istražiti ADAC, koji je testirao 12 zimskih pneumatika u iznimno popularnoj dimenziji 205/55 R16.
Jedna guma dominirala je na testu: Continental WinterContact TS 870. Ova guma impresionira na svim cestovnim podlogama i dominira u segmentu sigurnosti, posebno na mokrim i putevima prekrivenim snijegom. I na suhim cestama Continental vozaču nudi dobru povratnu informaciju, preciznost upravljanja i značajne sigurnosne rezerve za iznenadne manevre izbegavanja prepreka. Na mokrim cestama WinterContact TS 870 ima najkraći kočioni put, otporan je na akvaplaning, pruža dobru upravljivost. Što se tiče zimskih uslova, Continental je najbolji i na snijegu i na ledu.
Osim sigurnosti (70% utjecaja na preporuku), na ADAC testovima guma značajnu ulogu ima i "ekološka ravnoteža", koja čini 30% ocjene. Continental WinterContact TS 870 je postigao dobar rezultat u ovom pogledu. Predviđena kilometraža je ocijenjena dobrom, habanje gume je manje od prosjeka, a nizak otpor kotrljanja rezultira malom potrošnjom goriva. Sve u svemu Continental WinterContact TS 870 je zimska guma "uravnotežena" po svim kriterijima i pobjednik testa.
Najlošijom na testu se pokazala guma Winrun Winter-max A1 WR22, koja je značajno jeftinija od svih konkurenata. Na prvi pogled, u pitanju je pristojna zimska guma, jer joj ADAC daje dobre ocjene u zimskim i suhim uslovima. Međutim, na mokrim cestama Winter-max A1 WR22 pokazuje značajan deficit. U krivinama vrlo rano dolazi do nedostatka upravljanja ili preupravljanja, što znači da vozač ne može procijeniti reakciju automobila. Vrlo opasna može biti činjenica da se testno vozilo i dalje kretalo brzinom od skoro 30 km/h, u trenutku kada su konkurenti stali pri kočenju na brzini od 80 km/h.
ADAC savjetuje kupcima da se ne oslanjaju na etiketu gume pri kupovini - ADAC testovi pokazuju da oznaka ne mora odražavati ukupne performanse na mokroj cesti. To uključuje ne samo put kočenja, već i, na primjer, ponašanje u krivinama, stabilnost u vožnji i ponašanje u slučaju akvaplaninga. Prilikom kupovine potrošači također trebaju voditi računa da sve četiri gume imaju isti datum proizvodnje i samim tim isti tehnički status. Kupci bi trebali izbjegavati gume starije od tri godine.
POSLJEDNJE OBJAVE
- Continental UltraContact NXT osvojio nagradu za inovacije
- Continental: Reciklirane plastične boce povećavaju udio održivih materijala u gumama
- Continental UltraContact NXT osvajač nagrade "Future Tire & Rubber Award"
- Essen Motor Show: Continental će imati zapažen nastup na sajmu tuninga
- Continental zimske i cjelogodišnje gume: Najbolje ocjene na nezavisnim testovima
- Continental PremiumContact C prva ugradnja na kineskom SUV-u BYD Seal U
- Continental WinterContact TS 870 P na testu Auto Motor und Sporta
- Porsche dao certifikat za ugradnju tri modela guma Continental na Panameru
- Cjelogodišnje gume
- Samozaptivajući pneumatici