Continental je prije 120 godina predstavio prvu gumu s gazećim slojem

Continental je prije 120 godina predstavio prvu gumu s gazećim slojem

Best Drive Magazin | Continental Article

Kako je Continental postavio prekretnicu u historiji mobilnosti: Prva guma s gazećim slojem je značajno poboljšala prianjanje i skratila put kočenja na mokrim i prljavim cestama, nakon čega je uslijedilo stalno usavršavanje.


Razvojem prve svjetske automobilske gume s gazećim slojem i njenim lansiranjem na tržište prije 120 godina, Continental je postavio prekretnicu u historiji mobilnosti. 

U to vrijeme je individualna mobilnost još uvijek bila u povojima, ali su se zahtjevi za voznim karakteristikama i sigurnošću stalno povećavali s rastom broja vozila, njihovom težinom i snažnijim motorima. Kao odgovor na to, Continental je predstavio prvu gumu sa gazećim slojem, koja je značajno poboljšala prijanjanje i skratila put kočenja na mokrim i prljavim cestama. 

Continentalovi inženjeri za razvoj guma usavršavaju ovaj princip više od jednog stoljeća. Od tada, dizajn guma u kompaniji karakteriziraju kontinuirane inovacije: od prvih uzdužnih profila, preko današnjih usmjerenih profila u obliku slova V, pa sve do najmodernijih dizajnerskih dostignuća budućnosti podržanih umjetnom inteligencijom. Ovo je omogućilo kontinuirano poboljšanje sigurnosti, efikasnosti i udobnosti vozila. Continental linije guma kao što su PremiumContact, EcoContact i WinterContact, kao i visokoperformansni model SportContact 7, samo su neki od primjera. 

continental wintercontact.jpg

"Šara gazećeg sloja gume nije samo važna karakteristika, već ima i vrlo značajan utjecaj na upravljivost vozila. S prvom ručno rezbarenom gumom s gazećim slojem prije 120 godina, Continental je revolucionirao mobilnost širom svijeta. Gume više nisu bile glatke i nestrukturirane u svojoj kontaktnoj površini s cestom. Zahvaljujući sofisticiranoj strukturi blokova, žljebova i lamela, gume s gazećim slojem nudile su znatno veće prianjanje i sigurnost vožnje na mokrim, prljavim i snježnim površinama", objašnjava Felix Hübner, šef Odjela za gazeći sloj, konture i industrijski dizajn u Continentalovoj diviziji za gume. 

Kao veza između vozila i ceste, profilirani gazni sloj gume je ključan za sigurnost vožnje. Kontaktna površina automobilskih guma je otprilike veličine razglednice - prenosi sve sile koje nastaju prilikom kočenja, ubrzanja i upravljanja. Na mokrim ili snijegom prekrivenim putevima, gazeći sloj upija vodu, blato ili snijeg i posebno efikasno ih odvodi, što poboljšava kontakt između gume i ceste i sprječava akvaplaning. Ali prianjanje, ponašanje pri abraziji, razvoj buke, performanse kočenja i habanje guma također ključno zavise od gazećeg sloja.

Danas se gazeći slojevi guma razvijaju specifično za segmente i primjene. Primjeri uključuju trkačke gume i gume ultra visokih performansi za velike brzine na javnim cestama. Tu su i ljetne, cjelogodišnje, zimske, nordijske/ledene i terenske gume. Zimske gume, na primjer, imaju više strukturirane karakteristike od ljetnih guma zahvaljujući brojnim blokovima gazećeg sloja, brojnim lamelama i žljebovima. To im omogućava bolje prianjanje na snježnim površinama te upijanje i uklanjanje vode i bljuzgavice s površine ceste.

005_continental_120_godina.jpg

Kada su u pitanju profili, kreatori guma razlikuju tri osnovne strukture:

SIMETRIČNA PROFILNA STRUKTURA je univerzalna i može se koristiti u bilo kojem smjeru. To znači da se gume mogu koristiti bez obzira na položaj. Ove karakteristike su posebno korisne za kombije koji se intenzivno koriste, naročito u gradskom saobraćaju s promjenjivim uvjetima na cesti i čestim zaustavljanjima. 

STRUKTURA USMJERENOG PROFILA ima jasan smjer kretanja. Nudi visoku zaštitu od akvaplaninga i odlično upravljanje na snijegu i blatu. Osim toga, postoji vrlo dobra smjerna stabilnost pri velikim brzinama. Zbog toga su sigurni izbor za zimske puteve.

ASIMETRIČNA STRUKTURA gaznog sloja karakterizira odlično upravljanje, visoka stabilnost u krivinama i dobro prianjanje na mokrim cestama. To znači da ima najbolju kombinaciju svojstava za široke, sportske ljetne gume.
Svaki profil se sastoji od četiri komponente:

BLOKOVI su izbočeni gumeni blokovi gazećeg sloja i u direktnom su kontaktu s površinom ceste. Oni pružaju trakciju i prianjanje, što je ključno za ubrzanje, kočenje i skretanje.

ŽLJEBOVI su prostori između blokova gazećeg sloja. Služe za odvod vode i smanjenje rizika od akvaplaninga.

REBRA su blokovi gazećeg sloja raspoređeni jedan pored drugog - osiguravaju stabilnost i poboljšavaju preciznost upravljanja vozilom.

LAMELE su fini urezi u blokovima gazećeg sloja. Povećavaju fleksibilnost blokova gazećeg sloja i poboljšavaju prianjanje na mokrim i klizavim površinama pružajući dodatne rubove za prianjanje.

004_continental_120_godina.jpg

Razvojni inženjeri guma kombiniraju ove elemente u tehničku strukturu kako bi postigli prethodno definirana svojstva gume. U drugom koraku, ove tehničke strukture zatim koriste industrijski dizajneri i sastavljaju ih u prepoznatljiv profil gume. Continental štiti ove jedinstvene kombinacije putem patenata. Premium proizvođač guma trenutno ima preko 1.700 odobrenih i tekućih patenata za gazeće slojeve guma. Dok se prije više od 120 godina struktura obodnih žljebova urezivala u gumu ručno, danas Continental dizajnira digitalne prototipove virtualno na računaru koristeći najnoviju tehnologiju simulacije. 

Prve faze testiranja se također provode korištenjem računarske simulacije. Stručnjaci u Continentalu se sve više oslanjaju na umjetnu inteligenciju. AI sistemi ne samo da analiziraju velike količine podataka kako bi predvidjeli i optimizirali fizička svojstva profila, a mogu se koristiti za simuliranje ponašanja guma u različitim uvjetima. Zahtjevi za gume se stalno mijenjaju već 120 godina. Održivost danas igra centralnu ulogu: kontinuirano poboljšanje kilometraže, stope habanja i otpora kotrljanja bez ugrožavanja sigurnosnih svojstava važni su kriteriji u razvoju guma kompanije Continental. 

Razvojni inženjeri kompanije također prilagođavaju dizajn profila promjenjivim izazovima poput klimatskih promjena i zakonskih zahtjeva. Optimizovani profil i posebne strukture lamela za veću efikasnost goriva i još veću sigurnost vožnje igrat će ključnu ulogu. Continentalov cilj je da nastavi usklađivati sigurnost, efikasnost i održivost - uz iskustvo stečeno tokom 120 godina stručnosti u dizajnu guma. 

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Kako izgleda profesionalna montaža guma? Pogledajte cijeli proces!

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!