TÜV izvještaj 2025: Šta se kvari na električnim automobilima i koji su najpouzdaniji modeli

DATUM OBJAVE:

21.11.2024.

KATEGORIJA:

AKTUELNOSTI

Istraživanje pokazuje da električni automobili nisu tehnički kvalitetniji, niti "kvarljiviji" od vozila s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem, iako ih prate neki kvarovi koji su specifični za pogon.

U poređenju s drugim vozilima, ne može se dati generalna ocjena kvaliteta i pouzdanosti električnih automobila - ponekad se kvare manje, ponekad više, ponekad na nivou konvencionalnih modela s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem. To pokazuju servisna analiza Organizacije njemačkih tehničkih pregleda "TÜV izvještaj 2025", u koju je prvi put uključeno deset električnih vozila.

"TÜV izvještaj 2025", izrađen u saradnji sa Auto Bildom, nastao je na bazi 10,2 miliona općih pregleda automobila koji su obavljeni od jula 2023. do juna 2024. godine. Deset električnih automobila našlo se među 228 ukupno ispitanih vozila. Šta je pokazala analiza?

002_tabela.jpg

"Električni automobili polako ali sigurno osvajaju tržište polovnjaka. Opšte istraživanje pokazuje da EV nisu tehnički kvalitetniji, niti "kvarljiviji" od vozila s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem. Ipak, stručnjaci TÜV-a suočili su se s kvarovima električnih automobila koji su tipični za pogon. Ovjes u mnogim električnim automobilima ne može se nositi s velikom težinom pogonske baterije i prerano se istroši. Također, kočnice e-automobila se rjeđe koriste zbog opcije rekuperacije energije, što za posljedicu ima kvarove na diskovima, time i pogoršanje cijelog sistema i sigurnosti", na predstavljanju "TÜV izvještaja 2025" je rekao dr. Joachim Bühler, generalni direktor TÜV asocijacije.

005_tesla_model_3.jpg


Posebno lošim se pokazao Tesla Model 3 - čak 14,2 posto testiranih vozila sa značajnim kvarovima je prošlo prvu inspekciju nakon tri godine eksploatacije. Na rang listi od ukupno 111 testiranih vozila u ovoj starosnoj grupi (2-3 godine), Tesla je na posljednjem mjestu, baš kao i u poretku vozila starosti 4-5 godina. Ni velika kilometraža ne može opravdati loše performanse Modela 3 jer, po riječima Bühlera, pored kvarova na kočnicama i osovinama, Tesla ima i posebno veliki broj servisnih intervencija na rasvjeti, što ukazuje na nedostatke u servisu i održavanju. 

001_vw_e-golf.jpg

Renault Zoe je također u crvenoj zoni s visokom stopom kvarova od 8,9 posto. Nakvalitetniji EV je VW e-Golf, koji je na devetom mjestu u ukupnom poretku sa stopom kvarova od 3,4 posto, što je ujedno i najbolji rezultat u cijeloj nižoj srednjoj (kompakt) klasi. Uzorni električni modeli: Hyundai Kona Elektro sa stopom kvarova od 4,0 posto i Mini Cooper SE sa 4,4 posto. VW ID.3 (5,0 posto) i VW ID.4/ID.5 (5,9 posto) su u sredini poretka, dok su bliže dnu Peugeot e208 (6,4 posto), VW eUp (7,5 posto) i Opel Corsa (8,3 posto). Poređenja radi, najbolji u ukupnom poretku među 111 modela starosti 2-3 godine je benzinska Honda Jazz: samo 2,4 posto vozila pojavi se na TÜV pregledu sa značajnim nedostacima.


Organizacija TÜV poziva na dodatne napore kako bi promoviralo tržište polovnih električnih automobila. Izvještaj TÜV-a na osnovu pređene kilometraže pokazuje da električni automobili imaju sličan profil upotrebe kao modeli s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem. Ističe se Tesla Model 3, koji nakon tri godine prosječno prelazi 53.000 kilometara, dok je prosjek za sva vozila ove starosne grupe - 42.000 kilometara. To je dijelom zato što je Tesla uspostavio vlastitu mrežu stanica za punjenje.

003_hyundai_kona_electric.jpg

Organizacija TÜV traži i bolju kontrolu sigurnosti i ispravnosti električnih automobila. Dosad je vršena samo vizuelna kontrola pogonske baterije, ali visokonaponski sistem treba provjeriti dodatnim ispitnim elementima kako bi se osigurala zaštita od strujnog udara i prenapona. Osim vizuelnog pregleda treba istraživati i ukupno stanje baterije jer je riječ o najvažnijoj komponenti električnog automobila, ključnoj za njegovu sigurnost. Dokaz o ispravnosti baterije bio bi važan faktor za razvoj tržišta polovnih električnih automobila.