Trgovci nezadovoljni prvim čovjekom Stellantisa, prljav veš isplivao na površinu
Mnogobrojni trgovci koji posluju u okviru automobilske grupacije Stellantis, među kojima su najglasniji oni američki, izrazili su otvoreno nezadovoljstvo načinom na koji Carlos Tavares vodi njihovu kompaniju.
Brojne špekulacije koje već duže vrijeme kruže automobilskim kuloarima, i u kojima je isticano nezadovoljstvo trgovaca Stellantisa načinom na koji kompaniju vodi njen prvi čovjek Carlos Tavares ovih dana dobile su i javni epilog.
Prema navodima publikacije Auto News prvi su progovorili američki trgovci kojima se ne dopada ubrzana elektrifikacija pogona, čije provođenje predstavlja kompanijski impertiv iako su reakcije kupaca na istu veoma negativne.
"Tržišni udio naših brendova se prepolovio, vrijednost dionica Stellantisa pada, tvornice nam se zatvaraju, a otpuštanja su sve češće na dnevnom redu, dok ključni direktori napuštaju kompaniju. Stellantis se suočava s tužbama investitora i dobavljača, a već su najavljeni i štrajkovi nezadovoljnih radnika", navodi se u pismu koje je Tavaresu uputio prvi čovjek Udruženja američkih trgovaca Stellantisa Kevin Farrish, koji zahtijeva od rukovodstva da pronađe prostor za smanjenje cijena vozila kako bi se rasprodali nagomilani lageri, a posebno veliki broj električnih i elektrifikovanih vozila za koja nema interesovanja.
Evropski trgovci Tavaresa smatraju i najodgovornijim za činjenicu da je pojedine brendove poput Alfa Romea praktično gurnuo u bespovratnu elektrifikaciji, koja je započeta s Juniorom, a trebala bi biti zaokružena s nasljednicima aktuelne Giulie i Stelvia, koji su najavljeni kao potpuno električni automobili. Oni ističu da je prodaja ovog brenda bila veoma loša i s motorima s unutrašnjim sagorijevanjem, te da bi s potpunim prelaskom na električni pogon Alfa Romeo mogao biti nepovratno izgubljen i ugašen.
Sa sličnim problemom kao i Alfa u Americi se suočava Dodge, jer praktično nema ništa novo da ponudi kupcima, a konstantan pad prodaje bilježe i Jeep i Ram. Najveći problem ovih brendova je što se zarađeni novac od prodaje njihovih modela usmjerava u razvoj električnog pogona, za kojeg američki kupci još nisu dovoljno zainteresovani. Amerikanci smatraju i da je Tavaresova plata od 40 miliona eura previsoka i traže veliki zakret u rukovođenju kompanijom inače će kako kažu biti primorani na primjenu drastičnih mjera.
Mada se sa strane i u javnosti čini da prvi čovjek kompanije razmišlja poput trgovaca, Tavares je svoje nedavne stavove o "neperspektivnoj elektrifikaciji" iznio tek kada je saznao da se sprema pobuna protiv njega. U poslednjem obraćanju pokušao je da svojevrsnu krivicu za trenutno bezidejno stanje u autoindustriji i nagli pad prodaje električnih automobila prebaci sa rukovodstva kompanije, na političare koji prema njemu stvaraju veliki i bepotreban pritisak na automobilsku branšu da što prije napusti fosilna goriva i pređe na baterijski pogon iako za to nisu stvoreni relani tehnološki preduslovi.
Uprkos tome on nije odustao od namjere da 406 miliona dolara usmjeri u modernizaciju tri američke tvornice kako bi umjesto klasičnih mogle da proizvode električne automobile što je izazvalo dodatno nezadovoljstvo američkih trgovaca, koji sve otvorenije zagovaraju njegovu smjenu.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE AKTUELNOSTI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Zašto je Volvo Håkana Samuelssona nagovorio da prekine penziju i vrati se na čelo kompanije
- Proljetni tretman: Na šta obratiti pažnju prilikom povratka na ljetne gume
- Jeep započeo proizvodnju Avengera 4xe u Poljskoj
- Roewe D6: Nova električna limuzina kineskog Rovera
- Motor skener – Renaultov 1.5 dCi je jedan od najzahvalnijih dizelaša
- Rumuni ne puštaju gas: Dacia proizvela 250.000 jedinica Joggera
- Mercedes-AMG One održavanje: F1 standard je krupan zalogaj čak i za milijardere
- Autobianchi A112 Abarth: Raketa u malom pakovanju
- Porsche ne odustaje od manuelnog mjenjača
- G-Power-ov BMW M3 Touring je ultimativni trkaći karavan