Šasija Bugattija Tourbillon je istinsko umjetničko djelo

DATUM OBJAVE:

04.10.2024.

KATEGORIJA:

AKTUELNOSTI

Već smo ranije pisali o sjajnom novom Bugattijevom modelu znakovitog imena Tourbillon, nasljedniku Chirona, koji je uz dizajnersku evoluciju donio brojne tehničke novotarije, te nesumnjivo otvorio novu eru u 115 godina dugoj istoriji Bugattija.

Iako Tourbillon na prvi pogled izgleda kao detaljno redizajni Chiron, činjenica je da se ispod atraktivne karoserije krije potpuno nova platfoma, odnosno šasija, prva nakon punih 20 godina i modela Veyron, a kao takva donosi brojne specifične detalje, što je čini istinskim tehničkim umjetničkim djelom.

Naime, zbog potpuno nove hibridne pogonske tehnologije, francuski proizvodač nije mogao koristiti platformu modela Veyron i Chiron, već je morao razviti potpuno nova rješenja, kako bi se sva ta pogonska tehnika uspješno upakovala. Podsjetimo, umjesto 8.0 litarskog W16 benzinca sa čak četiri tubopunjača iz Chirona, novi Tourbillon pokreće klasični 8,3-litarski usisni V16 benzinac, ali uz dodatak hibridne tehnologije, odnosno čak tri elektromotora.
bugatti-tourbillion-chassis-3.jpg
Bugattijevi inženjeri su stoga bili primorani pomenuti V16 motor pomjeriti što bliže prednjoj pregradi, rezervoare za gorivo staviti sa strana, a izduvni sistem iznad motora, dok je posljednja generacija 25 kWh baterija s uljnim hlađenjem u obliku slova T pozicionirana iza stražnjih sjedišta i u centralnom tunelu. Nadalje, sjedišta su bliža jedno drugom i fiksirana su, a prednji električni motor se nalazi tik do malog prtljažnog prostora u prednjem dijelu.

Uprkos brojnim dodatnim pogonskim elementima, Tourbillonov međuosovinski razmak je tek par centimetara veći od onog u Chironu, dok je krovna linija čak i niža, što uz detaljno dotjeranu podnicu vozila, pozitivno utiče na aerodinamiku. Zanimljiva je informacija da stražnji difuzor od karbonskih vlakana ujedno služi i za ublažavanje štete prilikom eventualnog udarca u stražnji dio vozila.
bugatti-tourbillion-chassis-5.jpg
Od ostalih zanimljivih detalja vrijedi još spomenuti i 3D printane komponente ovjesa, te čak 8 hladnjaka. Sve u svemu, Tourbillonova platforma donosi bezbroj "cool" detalja, baš kao i sam automobil. Podsjetimo, Tourbillon do 100 km/h stiže za tek dvije sekunde, do 200 km/h mu treba manje od 5 sekundi, a brojka 300 na brzinomjeru postiže se za manje od 10 sekundi. Maksimalna je brzina pak "ograničena" na 445 km/h.