Grupacija Stellantis je lider u klasi lakih dostavnjaka
Nakon mnogih rekordnih poslovnih ostvarenja postignutih u 2023. godini koncern Stellantis nastavlja da niže uspjehe i u tekućoj godini, ovaj put u segmentu lakih dostavnih vozila.
Od 2021. godine kada je formiran kao četvrta najveća automobilska grupacija na svijetu, spajanjem Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i francuske Groupe Peugeot S.A. (PSA) koncern Stellantis počeo je silovit uspon u svim bitnim tržišnim i ekonomskim segmentima. Podsjećamo da su samo u prošloj godini neto prihodi kompanije, u iznosu od 189,5 milijardi Eura, bili za 6% veći u poređenju sa 2022. godinom. Neto dobit je porasla za 11% na 18,6 milijardi eura, a rasli su i svi ostali ekonomski bitni parametri, koji zajedno pokazuju da je kompanija na stabilnim nogama.
Jedan od najbitnijih uspijeha, koji su postignuti u protekloj godini i dosadašnjem periodu 2024. vezan je segment lakih privrednih vozila u kojem je Stellantis zbog loše interne politike na početku pretrpio najveće gubitke. Naime, kao jedan od najlošijih poteza koje su u dosadašnjem periodu poslovanja kreirali čelni ljudi kompanije navodi se odluka da se iz segmenta lakih dostavnih vozila povuče dizel agregat, odnosno da se ona ponude isključivo kako električni automobili. Glavni motiv za ovakvu odluku bilo je smanjivanje ukupne emisije CO2 na nivou Stellantisa, te izbjegavanje plaćanja kaznenih penala (510 miliona naplaćeno za 2020. godinu na EU nivou od svih brendova) pripisanih za prekršitelje na nivou Evropske unije. Emisija je smanjena, ali je i smanjena prodaja u ovom za Stellantis veoma bitnom segmentu.
Povratkom dizela u klasu lakih privrednih vozila tokom 2023. godine započeo je i postepeni rast njihove prodaje pod okrijem brendova Opel/Vauxhall, Fiat, Citroen i Peugeot. Iz Stellantisa podsjećaju da se čak trećina aktuelne prodaje navedenih brendova ostvaruje kroz laka privredna vozila i kombije. Istovremeno, prvi čovjek Stellantis Pro programa privrednih vozila Xavier Peugeot je ambiciozno promovisao novi poslovni plan prema kojem bi kompanija već 2027. godine trebala da postane svjetski lider u segmentu privrednih vozila. U prilog toj projekciji on je naveo da je Stellantis veoma brzo uspio da se nametne u Njemačkoj, kao najznačajnijem evropskom tržištu za laka dostavna vozila s isporučenih 56.500 jedinica u prošloj godini (rast od 38%). Taj trend je nastavljen i u prvom tromjesječju tekuće godine u kojem je Stellantisu u Njemalkoj pripalo 22,9% ukupnog tržišnog udjela u segmentu, odnosno 30% na evropskom nivou.
Stellantis u ovom trenutku ima i još jedan razlog za zadovoljstvo kada je riječ o lakim komercijalnim vozilima, jer električni modeli u njihovoj ukupnoj prodaji učestvuju s čak 40 posto. Naime, mnogi kupci koji su ih u međuvremenu kupili silom prilika zbog privremenog povlačenja dizel agregata spoznali su brojne prednosti, koje im električna vozila nude u pogledu nižih troškova ekspolatacije, ali i jednostavnijeg održavanja. Ta spoznaja prema Xavieru Peugeotu predstavlja odličnu podlogu za afirmaciju električnog pogona u segmentu privrednih vozila, koji je izgubio prvobitni zamah s nedavnim ublažavanjem Euro 7 normi o dozvoljenoj emisiji izduvnih gasova.
POSLJEDNJE OBJAVE
- Callum Skye: Otkrivena unutrašnjost jedinstvenog cross-coupea
- Aston Martin Valhalla: Prvi plug-in hibrid u historiji kompanije
- Lada ne posustaje u Rusiji, ali planovi za 2025. nisu optimistični
- Mazda MX-5 Miata 2025: Ažuriranje i jubilarna serija uz 35. rođendan
- Zahuktava se dolazak C5 Aircrossa: Da li Citroen s njim napada Daciju Bigster?
- Honda Freed je Japanski automobil godine za 2024/2025
- Toyota Land Cruiser 70: Terenski klasik ostao bez 4,5-litarskog turbodizelaša
- Peugeot osvježio pick-up model Landtrek
- Mercedes podiže ljestvicu po pitanju personalizacije automobila
- Evropski odgovor na krizu: Milijarde eura subvencija za proizvođače baterija