Stellantis poslao jasnu poruku: Maserati nije na prodaju
Najavljene američke tarife predstavljaju težak udarac za Maseratija, koji je 2024. širom svijeta prodao oko 11.300 vozila, čak 57,5 posto manje nego u 2023. godini, uz iskazani operativni gubitak od 260 miliona eura.
Početkom ovog mjeseca su "upućeni" javili da, zbog finansijskih poteškoća i novih tarifa u SAD-u, koncern Stellantis razmišlja o budućnosti brenda Maserati, pri čemu se kao jedan mogućih scenarija spominjala i prodaja marke. No, Santo Ficili, čelnik Maseratija, demantovao je glasine i objasnio da koncern Stellantis ostaje privržen svom "bolesnom" luksuznom brendu, iako američke carine komplikuju situaciju za automobilsku industriju.
Najavljene tarife do 25 posto za nova evropska vozila uvezena u SAD predstavljaju težak udarac za Maserati, koji je prošle godine širom svijeta prodao oko 11.300 vozila, što je ogroman pad od 57,5 posto u odnosu na 2023. Na kraju 2024. je kompanija zabilježila operativni gubitak od 260 miliona eura. U SAD-u je Maserati prodao oko 4.800 automobila, 37 posto manje u poređenju s prethodnom godinom. Uprkos tome, američko tržište ostaje najveće za marku s trozupcem.
Santo Ficili, koji je izvršni direktor i Maseratija i Alfa Romea, potvrdio je da su nove tarife i opšta nesigurnost u međunarodnim odnosima zakomplikovali složeni proces prelaska na električna vozila. Navedena nestabilnost već je primorala Maseratija da odustane od razvoja Folgore baterijske verzije superautomobila Maserati MC20. Međutim, Ficili je dodao da Stellantis ne planira prodati svoju premium italijansku imovinu.
Reuters izvještava da je Ficili nedavno poslao pismo italijanskom sindikatu Uilm, u kojem je negirao izvještaje da je Stellantis otpisao italijanske brendove. Ficili je objasnio da "Stellantis potvrđuje svoju posvećenost Italiji, njenim radnicima i svim lokalnim brendovima, uključujući Maserati". U međuvremenu je John Elkann, predsjednik Stellantisa, kategorički odbio mogućnost da Maserati i/ili Alfa Romeo završe u kineskom vlasništvu.
Portparol Stellantisa rekao je da je koncern angažovao konsultantsku kuću McKinsey da se posavjetuje o efektima nedavno objavljenih tarifa za Maserati i Alfa Romeo. Nova tarifna politika američke administracije dovela je do toga da koncern Stellantis planira obustaviti proizvodnju u susjednoj Kanadi i Meksiku, a smanjit će osoblje u SAD-u. Koncern i dalje nema operativno upravljanje: zamjena za Carlosa Tavaresa, koji je otpušten u decembru, još nije pronađena.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE AKTUELNOSTI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Na zapadu ništa novo: Mini mijenja kurs i ne odustaje od SUS motora
- Renault priprema kit za tranformaciju "električara" u hibride
- Subaru razvio inovativni zračni jastuk za bicikliste
- Mansoryjev Ferrari Purosangue je oličenje pretjerivanja
- Maserati Grecale: Kako privući kupce nego s osnovnim nivoom opreme i motorom sa 300 KS
- Volvo S90 je simbol stanja na globalnom automobilskom tržištu
- Zontes 703 F: Putni enduro je dosta jeftiniji u BiH nego u Njemačkoj
- Drugi uzastopni korejski trijumf: Kia EV3 je svjetski automobil 2025. godine
- Kad ne možeš protiv njih, onda moraš s njima: Vozićemo sve više kineske automobile
- Subaru Outback: Sedma generacija predstavljena na sajmu u New Yorku