Šta je u pozadini odluke da Lotus pređe na plug-in hibride kao osnovu budućeg razvoja?

DATUM OBJAVE:

22.11.2024.

KATEGORIJA:

AKTUELNOSTI

Britanska kompanija koju kontroliše kineski holding Geely objavila je da odustaje od plana da proizvodi samo električne automobile umjesto čega će, prateći trend globalnog tržišta automobila, izrađivati plug-in hibride.

U svoj finansijski izvještaj za prva tri kvartala ove godine, Lotus je uključio vijest o promjeni kursa - prelasku s električnih vozila na hibride. Neto gubitak u prvih devet mjeseci iznosio je 667 miliona dolara, što je 27% više nego je bio "minus" u istom periodu prošle godine.

Globalna prodaja Lotusa od januara do septembra 2024. iznosila je 7.617 vozila, ali je čak i rast od ogromnih 136% - znatno manji od očekivanog. To znači da kompanija ne ispunjava godišnji plan, te je bilo potrebno prilagođavanje strategije razvoja.
002_lotus_eletre.jpg
Podsjetimo, Lotus je od 2017. pod kontrolom Geelyja: kineski holding posjeduje 51% dionica britanske kompanije. Geely želi pretvoriti Lotus u moćnog konkurenta Porscheu i do 2028. je planirano povećanje globalne prodaje na 100.000 automobila godišnje. Zamišljeno je da ključni faktor rasta budu električni modeli, koji su do 2027. godine trebali jedini ostati u paleti. Globalno usporavanje potražnje za električnim vozilima koje je počelo prošle godine otežalo je sprovođenje ovih planova. 

Osim toga, Evropska unija, Sjedinjene Američke Države i Kanada nedavno su uvele povećane carine na električna vozila kineske proizvodnje, što stvara dodatne poteškoće poslovanju Lotusa. Udarni modeli Lotusa - električni crossover Eletre i liftback Emeya - proizvedeni su u Kini, baš kao što je njihova platforma kineska EPA (Electric Premium Architecture), odnosno varijacija Geely platforme SEA (Sustainable Experience Architecture). Osim Eletre i Emeye, u novoj fabrici u kineskom Wuhanu planirana je proizvodnja i budućeg crossovera srednje veličine kodne oznake Type 134.
003_lotus_emeya.jpg
Historijska Lotusova tvornica u britanskom Hethelu nije napuštena, čak je modernizirana, a ovdje se sklapaju mali sportski automobili - električni hiperautomobil Evija i benzinski coupe Emira. Sve u svemu, prodajni i finansijski rezultati pokazali su da je od Lotusa nemoguće napraviti profitabilnu firmu isključivo električnim vozilima, pogotovo što u luksuznom segmentu kupci i dalje radije biraju motore s unutrašnjim sagorijevanjem. To je na vlastitoj koži osjetio Porsche, koji se suočava s velikim poteškoćama u prodaji električnih vozila pa mora produžiti životni ciklus benzinaca.

Jedini logičan korak bila je odluka o transformaciji na plug-in hibride. Za svoje buduće nove proizvode Lotus sada priprema Hyper Hybrid EV tehnologiju s 900-voltnom električnom arhitekturom koja će omogućiti vrlo brzo punjenje pomoću vučne baterije. Drugih tehničkih detalja još nema.

Kada će i koji modeli Lotusa dobiti hibridni pogonski sklop, također se još uvijek ne zna - možda će čak i Eletre i Emeya postati hibridi u doglednoj budućnosti, što će značajno povećati njihovu privlačnost za potrošače, a istovremeno pomoći u smanjenju cijena u Europi i Sjevernoj Americi.