Šta je u pozadini odluke da Lotus pređe na plug-in hibride kao osnovu budućeg razvoja?
Britanska kompanija koju kontroliše kineski holding Geely objavila je da odustaje od plana da proizvodi samo električne automobile umjesto čega će, prateći trend globalnog tržišta automobila, izrađivati plug-in hibride.
U svoj finansijski izvještaj za prva tri kvartala ove godine, Lotus je uključio vijest o promjeni kursa - prelasku s električnih vozila na hibride. Neto gubitak u prvih devet mjeseci iznosio je 667 miliona dolara, što je 27% više nego je bio "minus" u istom periodu prošle godine.
Globalna prodaja Lotusa od januara do septembra 2024. iznosila je 7.617 vozila, ali je čak i rast od ogromnih 136% - znatno manji od očekivanog. To znači da kompanija ne ispunjava godišnji plan, te je bilo potrebno prilagođavanje strategije razvoja.
Podsjetimo, Lotus je od 2017. pod kontrolom Geelyja: kineski holding posjeduje 51% dionica britanske kompanije. Geely želi pretvoriti Lotus u moćnog konkurenta Porscheu i do 2028. je planirano povećanje globalne prodaje na 100.000 automobila godišnje. Zamišljeno je da ključni faktor rasta budu električni modeli, koji su do 2027. godine trebali jedini ostati u paleti. Globalno usporavanje potražnje za električnim vozilima koje je počelo prošle godine otežalo je sprovođenje ovih planova.
Osim toga, Evropska unija, Sjedinjene Američke Države i Kanada nedavno su uvele povećane carine na električna vozila kineske proizvodnje, što stvara dodatne poteškoće poslovanju Lotusa. Udarni modeli Lotusa - električni crossover Eletre i liftback Emeya - proizvedeni su u Kini, baš kao što je njihova platforma kineska EPA (Electric Premium Architecture), odnosno varijacija Geely platforme SEA (Sustainable Experience Architecture). Osim Eletre i Emeye, u novoj fabrici u kineskom Wuhanu planirana je proizvodnja i budućeg crossovera srednje veličine kodne oznake Type 134.
Historijska Lotusova tvornica u britanskom Hethelu nije napuštena, čak je modernizirana, a ovdje se sklapaju mali sportski automobili - električni hiperautomobil Evija i benzinski coupe Emira. Sve u svemu, prodajni i finansijski rezultati pokazali su da je od Lotusa nemoguće napraviti profitabilnu firmu isključivo električnim vozilima, pogotovo što u luksuznom segmentu kupci i dalje radije biraju motore s unutrašnjim sagorijevanjem. To je na vlastitoj koži osjetio Porsche, koji se suočava s velikim poteškoćama u prodaji električnih vozila pa mora produžiti životni ciklus benzinaca.
Jedini logičan korak bila je odluka o transformaciji na plug-in hibride. Za svoje buduće nove proizvode Lotus sada priprema Hyper Hybrid EV tehnologiju s 900-voltnom električnom arhitekturom koja će omogućiti vrlo brzo punjenje pomoću vučne baterije. Drugih tehničkih detalja još nema.
Kada će i koji modeli Lotusa dobiti hibridni pogonski sklop, također se još uvijek ne zna - možda će čak i Eletre i Emeya postati hibridi u doglednoj budućnosti, što će značajno povećati njihovu privlačnost za potrošače, a istovremeno pomoći u smanjenju cijena u Europi i Sjevernoj Americi.
POSLJEDNJE OBJAVE
- Callum Skye: Otkrivena unutrašnjost jedinstvenog cross-coupea
- Aston Martin Valhalla: Prvi plug-in hibrid u historiji kompanije
- Lada ne posustaje u Rusiji, ali planovi za 2025. nisu optimistični
- Mazda MX-5 Miata 2025: Ažuriranje i jubilarna serija uz 35. rođendan
- Zahuktava se dolazak C5 Aircrossa: Da li Citroen s njim napada Daciju Bigster?
- Honda Freed je Japanski automobil godine za 2024/2025
- Toyota Land Cruiser 70: Terenski klasik ostao bez 4,5-litarskog turbodizelaša
- Peugeot osvježio pick-up model Landtrek
- Mercedes podiže ljestvicu po pitanju personalizacije automobila
- Evropski odgovor na krizu: Milijarde eura subvencija za proizvođače baterija