Šef Opela otkrio zašto je nemoguće napraviti jeftine električne automobile u Njemačkoj

DATUM OBJAVE:

04.11.2024.

KATEGORIJA:

AKTUELNOSTI

Florian Hüttl ne krije da njemačka automobilska industrija ima sumorne izglede: Bez podrške vlade, prodaja električnih vozila će i dalje opadati, a samo dugoročni program subvencija može promijeniti situaciju.

Florian Hüttl, prvi čovjek Opela, tokom protekle sedmice je svojim aktivnostima i izjavama ukazao na sumornu sliku njemačke automobilske industrije. Njegova kompanija je u vlasništvu koncerna Stellantis, ali poput ostalih evropskih brendova muku muči s pokušajima da kupcima na našem kontinentu ponudi cjenovno pristupačak električni automobil.

"Automobili na baterije koji koštaju od 25 do 30 hiljada eura ne mogu se proizvoditi u Njemačkoj. Problem su visoke plaće radnika i troškovi energije. Ova dva faktora povećavaju troškove proizvodnje na neprihvatljiv nivo", u obraćanju evropskim novinarima je tužno priznao Hüttl, u svjetlu Stellantisovog prodaja pada prodaje za 27% u trećem kvartalu.
opel mokka electric.jpeg
Florian Hüttl ne krije da, prema njegovom mišljenju, njemačka automobilska industrija ima sumorne izglede. Bez podrške vlade, prodaja električnih vozila će i dalje opadati, a samo dugoročni program subvencija za akumulatorska vozila može promijeniti situaciju. Sadašnje ciljane mjere podrške njemačkim vlastima očigledno nisu dovoljne.

Poziciju šefa Opela dijeli i najveći automobilski gigant, koncern Volkswagen. Tri VW-ove njemačke fabrike su pod prijetnjom zatvaranja - osoblje će biti otpušteno ili primorano na smanjenje plaća. Deindustrijalizacija njemačkog automobilskog sektora mogla bi biti završena za samo nekoliko decenija.
opel astra electric.jpg
Florian Hüttl je dodatni šamar njemačkim vlastima udario posjetom Stellantisovoj fabrici u Zaragozi i porukama koje je uputio iz Španije. Ovaj pogon, otvoren 1982. godine, poznat je po proizvodnji svih pet generacija Corse, a nedavno su se Opelovom mališanu na traci pridružili Peugeot 208 i Lancia Ypsilon. Čini se da fabrika Figueruelas nema problema s troškovima: španski zaposlenici rade za manje plaće, dok 80% električne energije dolazi od vjetra i fotonaponske energije. 

"Danas, više nego ikad, Corsa predstavlja obećanje Opelovog brenda da će tehničke inovacije učiniti dostupnim širokom spektru kupaca, s potpuno električnim pogonom, inovativnom hibridnom tehnologijom od 48 volti ili efikasnim motorima s unutrašnjim sagorijevanjem zasnovanim na našoj visoko fleksibilnoj multi-energetskoj platformi", istakao je Hüttl u posjeti radnicima.
opel charger.jpg
Štaviše, Opelov šef je sebi postavio izazov lansiranja električnog vozila na tržište za manje od 25.000 eura "za manje od dvije godine". Trenutno se električna Corsa prodaje za više od 32.000 eura. Direktor Opela smatra da je veliki i važan zadatak, ali vrijedan izazova jer će atraktivna cijena povećati prihvatanje električne mobilnosti od strane kupaca. Slučajno ili ne, Njemačka se ne spominje u planovima...