Rolls-Royce tehnika lakiranja: Ljudska ruka nema alternativu
DATUM OBJAVE:
23.02.2025.
KATEGORIJA:
AKTUELNOSTIMnogi velikoserijski automobilski proizvođači kao poseban kvalitet danas ističu robotizovano lakiranje vozila. I kod britanskog Rolls-Royca automobile farbaju roboti, ali sve fine, umjetničke radove i skupocjenu doradu još uvijek izvodi čovjek.
Britanski prestižni automobilski brend Rolls-Royce prošle godine je isporučio 5.172 ručno sastavljenih vozila, uz pad prodaje od 5%. Njegov glavni proizvodni pogon nalazi u Goodwoodu, 120 kilometara južno od Londona. U ovaj kompleks u kojem danas radi više od 2.500 radnika 2003. godine je tada novi vlasnik njemački BMW uložio više od 350 miliona eura.
S tim ulaganjem dnevni maksimum fabrike je sa samo par vozila podignut na: 25, 30 jedinica. Jedan od pogona u kojeg je do sada uloženo najviše novca je lakirnica, odnosno Surface Finish Center, koji u automobilskim krugovima važi za jednu od najboljih "tvornica boja" na svijetu.
Brižljivo školovani lakireri tu rade u dvije smjene, a po potrebi pogon može da radi i treću ukoliko to zahtijeva trenutni broj narudžbi vozila. Kroz lakirnicu u Goodwoodu prolaze svi aktuelni Rolls-Royce modeli od najmanje 5,3 metara dugačke limuzine Ghost, preko prvog i jedinog SUV-a Cullinana pa sve do raskošnog i ujedno najvećeg britanskog automobila 5,8 metarskog Phantoma.
Koliko je lakirnica u Goodwoodu s jedne strane sporovozna, a s druge studiozna najbolje pokazuje podatak da se u njenom skladištu sastavljene i neofarbane karoserije zadržavaju u rasponu od 2,5 do tri dana. U trodnevnom periodu kroz lakirnicu u Goodwoodu prođe maksimalno 60 automobila što je primjera radi jednosatni prolaz u BMW-ovoj lakirnici u njemačkom Dingolfingenu gdje se inače obavlja sklapanje karoserija Rolls-Royce automobila i njihova antikorozivna zaštita, s baznim bijelim premazom.
Tako pripremljene karoserije kamionima u roku od tri dana se transportuju u Veliku Britaniju. U jedan kamion mogu stati četiri karoserije Ghosta ili tri Phantoma. Podsjećamo da je Ghostova karoserija izrađena od pocinčanog čelika izuzev poklopca motora, koji je aluminijumski. S druge strane Phantom je najveći automobil na svijetu s alumijumskom karoserijom i kod njega je samo poklopac prtljažnika izrađen od čelika.
U sve karoserije obrađene u Njemačkoj se ubacuje posebna folija s kojom se pokriva kompletna kabina. Ona se ne farba u boju vozila jer se svaki njen centimetar naknadno oblaže kožom, zvučnom izolacijom, tepisima i pravim drvetom. Plastična folija ima i veoma bitan zadatak u recikliranju sirovina jer se sav otpad, koji se napravi tokom procesa lakiranja i naknadnog poliranja baca u nju. Na kraju procesa on se zajedno s vrećom odlaže u reciklažne kontejnere i tako značajno skraćuje lanac za odlaganje fabričkog otpada i čini ga efikasnijim i jeftinijim.
Prije ulaska u lakirnicu sve karoserije, koje dolaze iz Njemačke na posebnim, višekratno upotrebljivim plaformama, prolaze tretman čišćenja od prašine i masnoće. Zatim odlaze u lakirnicu u kojoj se nanosi temeljna boja, suši u komori, a zatim brusi. Prajmer i temeljna boja se nanose pneumatski, dok se lakiranje završinim providnim lakom obavlja elektrostatički. Ovi procesi obavljaju se automatski sa Dürr robotima i hemijom njemačkog BASF-a. Inače roboti u lakirnici su jedini roboti u Goodwoodu.
Fine i precizne poslove na karoseriji poput farbanja okvira maske hladnjaka izvode ljudi, bez ikakve zaštite ostatka karoserije demonstrirajući tako vrhunske umjetničke sposobnosti. Ljudi su nezamjenjivi i u 16 satnom procesu kontrole i poliranja karoserije u okviru kojeg se naneseni sloj farbe i laka dovode do savršenstva. U lakirnici se osim karoserije obrađuju i dijelovi vješanja, kako bi se što bolje vizuelno uskladili s ostatkom karoserije, ali i vrhunski antikorozivno zaštitili.
Podsjećamo da se temeljni premaz karoserije učvršćuje u specijalnoj sušari 10 minuta na temperaturi od 80 stepeni, a zatim i 30 minuta na 140 stepeni. Nakon toga ide u hladnjaču na 10 minuta. Osnovni premaz, koji se nanosi nakon temeljnog se suši 10 minuta na 80 stepeni i peče 20 minuta na 145. Završni providni lak takođe provede 40 minuta na 145 stepeni, a dobijena struktura na kraju ima konzistentnost i snagu kakvu nemaju nijedna druga boja i lak u svijetu automobila.
Dvobojne karoserije i posebne narudžbe rade se ručno, ljudskom rukom i koštaju kupca puno više nego standarni procesi. U stalnoj paleti boja Rolls-Royce nudi 18 nijansi, a kupcima je ponuđeno nevjerovatnih 45.000 dodatnih kombinacija, koje omogućavju da se svaki automobil britanskog brend učini kolorno jedinstvenim.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE AKTUELNOSTI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Zašto je Volvo Håkana Samuelssona nagovorio da prekine penziju i vrati se na čelo kompanije
- Proljetni tretman: Na šta obratiti pažnju prilikom povratka na ljetne gume
- Jeep započeo proizvodnju Avengera 4xe u Poljskoj
- Roewe D6: Nova električna limuzina kineskog Rovera
- Motor skener – Renaultov 1.5 dCi je jedan od najzahvalnijih dizelaša
- Rumuni ne puštaju gas: Dacia proizvela 250.000 jedinica Joggera
- Mercedes-AMG One održavanje: F1 standard je krupan zalogaj čak i za milijardere
- Autobianchi A112 Abarth: Raketa u malom pakovanju
- Porsche ne odustaje od manuelnog mjenjača
- G-Power-ov BMW M3 Touring je ultimativni trkaći karavan