Problemi elektrifikacije: Juče jesi, danas nisi!
Mada se elektrifikacija automobilske industrije susreće s brojnim problemima jedan s iznenada nameće kao "favorit". Riječ je o hiperprodukciji novih modela i njihovom predstavljanju i obnavljanju u puno kraćim rokovima od do sada uobičajenih. No, najveći problem je ažuriranje sistema bez kojih novi automobili ne mogu egzistirati.
Većina evropskih i svjetskih proizvođača automobila do sada je imala ustaljenje "životne" cikluse pojedinačnih modela, koji su obuhvatali: fazu razvoja, zatim promociju uz najčešće trogodišnji period prodaje u originalnom izdanju i drugi trogodišnji ciklus u redizajniranom izdanju. Neko bi iz ovog šablona iskočio s godinom manje ili par godina više, odnosno uz dva redizajna, ali je postojao kakav, takav red koji je bio zasnovan na činjenici da se u kraćem vremenskom periodu nijedan pojedinačni model ne može isplatiti kako proizvođaču, tako i kupcima.
Sa elektrifikacijom i snažnim uplivom kineskih automobilskih brendova na svjetsku automobilsku scenu taj red je ozbiljno narušen zbog čega bi na gubitku mogli biti kako proizvođači, tako i kupci. Najnoviji presedan u tom pogledu napravio je kineski Zeekr, koji je njegov model 001 tehnološki osvježio samo šest mjeseci nakon premijere. Taj potez ozbiljno narušava tržišnu ravnotežu, ali i dovodi kupce ovog brenda u ozbiljnu dilemu.
Naime, svi oni koji su uložili novac u originalno izdanje ovog automobila osjećaju se izigrani predstavljanjem nove verzije, jer su njihova vozila ostarila preko noći, tačnije za samo šest mjeseci ili manje, zbog čega se suočavaju s naglim padom vrijednosti koja je u startu iznosila velikih 59.990 eura. Mada je i do sada bilo slučajeva neprimjetnih "ažuriranja" koja su sprovođena u okviru redovnih servisa niko nije tako otvoreno kao Kinezi naglašavao tu činjenicu.
S jedne strane takav potez može se smatrati transparentnim poslovanjem, a s druge potvrdom prebrzog razvoja i nedovoljnog testiranja finalnih proizvoda, koji su već nakon šest mjeseci ekspolatacije zreli za redizajn. Još jedan od problema savremne autoindustrije, a prije svega pravca elektromobilnosti je prebrzo zastarijevanje tehnoloških i hardverskih sistema, koji se na starim modelima ne mogu softverski nadograđivati već se moraju biti zamijenjeni novim komponentama što u svijetu automobila nije nimalo jednostavno, a ni jeftino.
U primjeru Zeekra šestomjesečno osvježavanje donijelo je brže i efikasnije računarske sisteme u novom 001 modelu, te efikasnije sigurnosne i sisteme asistencije. Stručnjaci upozoravaju da bi masovna implementacija računarskih i digitalnih sistema u automobile veoma lako mogla dovesti do toga da jedan savremeni automobil već nakon godinu dana postane zastario. Problem je utoliko veći, jer su električni automobili značajno skuplji od klasičnih zbog čega će početno ulaganje u njih sve teže biti opravdati, a biće ih i sve teže prodati kao polovna vozila.
Takav odnos snaga moga bi povećati nepovjerenje kupaca i dovesti do lančane reakcije koja bi rezultirala s velikim padom prodaje novih, električnih vozila. Prema mišljenju stručnjaka rješenje postoji i krije se u ostavljanju mogućnosti za ažuriranje softvera tokom čitavog životnog ciklusa jednog automobila. Sličan princip u praksi primjenjuje američki Tesla, ali da bi došlo do kakve takve ravnoteže na globalnom tržištu on mora da postane pravilo za sve. U suprotnom rizikuje se tržišni krah zbog kojeg bi mnogi sada poznati automobilski brendovi mogli zauvijek nestati sa scene i bankrotirati.
POSLJEDNJE OBJAVE
- Callum Skye: Otkrivena unutrašnjost jedinstvenog cross-coupea
- Aston Martin Valhalla: Prvi plug-in hibrid u historiji kompanije
- Lada ne posustaje u Rusiji, ali planovi za 2025. nisu optimistični
- Mazda MX-5 Miata 2025: Ažuriranje i jubilarna serija uz 35. rođendan
- Zahuktava se dolazak C5 Aircrossa: Da li Citroen s njim napada Daciju Bigster?
- Honda Freed je Japanski automobil godine za 2024/2025
- Toyota Land Cruiser 70: Terenski klasik ostao bez 4,5-litarskog turbodizelaša
- Peugeot osvježio pick-up model Landtrek
- Mercedes podiže ljestvicu po pitanju personalizacije automobila
- Evropski odgovor na krizu: Milijarde eura subvencija za proizvođače baterija