Novi pristup smanjenju emisija: Punjenje toplotom izduvnih gasova
Stellantis želi da iskoristi otpadnu toplotu izduvnih gasova kod SUS motora i pretvori je u električnu energiju. Cilj više nije samo smanjiti CO2 na najmanju moguću mjeru, već je "vratiti nazad" u bateriju hibrida.
Proizvođači se bore da ispune sve strožije standarde protiv zagađenja. Žestoka bitka koju su pokrenuli i glavni dobavljači u industriji, koji znaju da će tradicionalno sagorijevanje trajati duže nego što se prvobitno mislilo. Barem, već znamo da Evropa razmatra mogućnost da brendovi prodaju plug-in hibride 2035. godine, jer električni automobili se ne prodaju očekivanom dinamikom.
Jedan od sljedećih koraka za industriju je da uvjeri Brisel u prednosti sintetičkih goriva i vodonika kao zamjene za benzin i dizel. Ali inžinjeri i naučnici su se također uključili u ovaj križarski rat, poput nekih Amerikanaca koji su opisali zanimljivu metodu za smanjenje emisije izduvnih gasova iz termalnih SUS motora na minimum.
U električnim automobilima, brendovi su uspjeli maksimalno iskoristiti toplotu koju emituju elektronika i ugrađeni punjač dok električno vozilo puni energiju. Ovo se radi kako bi se putnički prostor ili baterija zagrijala tako da ima optimalnu temperaturu, čime se dugoročno smanjuje šteta od hladnoće.
Cilj je isti, ali počinje sa emisijom izduvnih gasova. Amerikanci su opisali sistem koji pretvara toplotnu energiju izduvnih gasova u električnu, koja se koristi za punjenje baterija hibridnih automobila. Drugim riječima, stvorili su termoelektrični generator koji koristi temperaturnu razliku između izduvnih plinova i okolnog zraka za proizvodnju električne energije.
Tehnički princip je ugradnja trokutastih rebara unutar ispušnog terminala za prikupljanje toplote koja se pretvara u električnu energiju. Studije su pokazale da se sa izlaznom temperaturom izduvnih gasova od 190 stepeni može postići maksimalna izlazna snaga sistema od 40W. Problem je u tome što, iako se ovaj iznos čini veoma značajnim, u stvarnosti iznosi samo 0,04 kW, što je recimo samo deseti dio baterije većine mild hibrida.
Ovo naravno nije dovoljno za potpuno punjenje baterije, ali istraživači to znaju i stoga ukazuju na potrebu pronalaženja formule i načina da se što više toplote, a samim tim i toplotne energije, ne odbacuje, već pohrani nazad u automobile. Samo na taj način moguće je postići efekat punjenja baterije, iako je ta energija za sada dovoljna barem za napajanje osnovnih električnih sistema.
POSLJEDNJE OBJAVE IZ KATEGORIJE AKTUELNOSTI
POSLJEDNJE OBJAVE
- Zašto je Volvo Håkana Samuelssona nagovorio da prekine penziju i vrati se na čelo kompanije
- Proljetni tretman: Na šta obratiti pažnju prilikom povratka na ljetne gume
- Jeep započeo proizvodnju Avengera 4xe u Poljskoj
- Roewe D6: Nova električna limuzina kineskog Rovera
- Motor skener – Renaultov 1.5 dCi je jedan od najzahvalnijih dizelaša
- Rumuni ne puštaju gas: Dacia proizvela 250.000 jedinica Joggera
- Mercedes-AMG One održavanje: F1 standard je krupan zalogaj čak i za milijardere
- Autobianchi A112 Abarth: Raketa u malom pakovanju
- Porsche ne odustaje od manuelnog mjenjača
- G-Power-ov BMW M3 Touring je ultimativni trkaći karavan