Nissan spašava kompaniju koja proživljava najtežu krizu u historiji

Nissan spašava kompaniju koja proživljava najtežu krizu u historiji

DATUM OBJAVE:

14.05.2025.

KATEGORIJA:

AKTUELNOSTI

Nissan je objavio rezultate za fiskalnu 2024. godinu i predstavio plan oživljavanja pod jednostavnim nazivom Re:Nissan, kojim je predviđeno otpuštanje 20.000 radnika i zatvaranje čak sedam od 17 fabrika širom svijeta.


Aktuelna kriza nije prva u historiji Nissana, ali izgleda da je najteža. Prethodnu agoniju je početkom ovog milenija zaustavio Carlos Ghosn, legendarni "ubica troškova" i glavni arhitekta saveza Renault-Nissan-Mitsubishi. Nakon njegovog hapšenja u novembru 2018. godine, postavljeni su temelji za novu krizu, uzrokovanu tromim upravljanjem Nissana i unutrašnjim kontradikcijama unutar saveza, a sve je ubrzala pandemija koronavirusa.

Početkom novembra prošle godine, kada je postalo jasno da Nissan propada, kompanija je ušla u režim upravljanja u vanrednim situacijama i najavila planove za smanjenje proizvodnih kapaciteta za 20 posto, uz ukidanje 9.000 radnih mjesta širom svijeta. Kasnije tog mjeseca postalo je jasno da ove antikrizne mjere nisu bile dovoljne za spas kompanije, ali se tadašnji menadžment Nissana nadao spajanju s Hondom. 

002_nissan_plan.jpg

U februaru ove godine zvanično je objavljeno da je dogovor sa Hondom propao, da bi u martu Nissan konačno dobio novog generalnog direktora: tvrdoglavog Japanca Makoto Usidu zamijenio je Meksikanac Ivan Espinosa. Espinosa još uvijek nije pronašao novog saveznika ili čak velikog investitora za Nissan te se stoga mora osloniti na tinjajući savez Renault-Nissan-Mitsubishi i dodatno smanjenje troškova. 

U utorak je objavljeno da će otpuštanja u kompaniji biti opsežnija nego što se očekivalo u novembru: do kraja 2027. godine, umjesto 9.000, bez posla će ostati 20.000 radnika. Čak sedam od 17 operativnih fabrika bit će zatvoreno - iako još nije objavljeno o kojim pogoniuma je riječ. Nove mjere smanjenja troškova trebale bi vratiti Nissan u profitabilnost već u fiskalnoj 2026. godini, dok se u fiskalnoj 2024. godini očekuje neto gubitak od 670,9 milijardi yena (skoro 8 milijardi maraka). 

003_nissan_plan.jpg

Tim od 300 stručnjaka sada razmatra kako dodatno smanjiti troškove unutar Nissana i tako poboljšati efikasnost kompanije. Do 2035. godine, Nissan želi smanjiti složenost dizajna svojih modela za oko 70%, a broj korištenih platformi reducirat će se s 13 na 7. Razvojni ciklus za nove modele trebao bi se sa sadašnjih 37 mjeseci skratiti na 30 mjeseci. Ključna tržišta za Nissan u narednim godinama su Sjedinjene Američke Države, Japan, Kina, Evropa, Bliski istok i Meksiko.

Na svakom od ovih tržišta, Nissan će pokušati ponuditi modele koji što više uzimaju u obzir lokalne specifičnosti potrošača, dok će neki od noviteta biti kreirani u okviru saveza Renault-Nissan-Mitsubishi. Nissan najviše očekuje od treće generacije Leafa, koja će, umjesto dosadašnjeg hatchbacka, postati crossover. Potpuna premijera produkcijske verzije očekuje se ove godine, a početak prodaje 2026. Među novim proizvodima u razvoju je i novi Nissan Skyline.

Kako prepoznati kvar na osnovu zvuka motora? Slušajte ove znakove!

Šta znače lampice na instrument tabli? Ovo morate znati!

Kako izgleda profesionalna montaža guma? Pogledajte cijeli proces!